Theresa May brit miniszterelnök ismerteti a kormányzó brit Konzervatív Párt választási programját Halifaxban 2017. május 18-án. Nagy-Britanniában június 8-án tartanak előrehozott parlamenti választásokat. (MTI/EPA/Nigel Roddis) |
Ahogy arról már korábban írtunk, a manchesteri terrorista nevét furcsamód nem a brit rendőrségtől tudta meg a nagyközönség, hanem az amerikai titkosszolgálati tisztviselőktől. Rájuk hivatkozott ugyanis a sajtó, amikor még a hivatalos kommüniké előtt megírták az elkövető nevét, és bár London jelezte, hogy már ők is tudják, hivatalos nyilatkozat még nem volt akkor, hogy biztosítsák a nyomozás zökkenőmentességét. Donald Trump előtte a Szergej Lavrovnak tett kijelentéseivel okozott komoly felháborodást , most pedig, úgy tűnik, újabb balhéval sikerült tetőzni az ügyet.
A Bloomberg cikke szerint Theresa May ugyanis irtózatosan megharagudott Amerikára emiatt a kiszivárogtatás miatt, meglátása szerint a most történtek gyakorlatilag szemen köpik a NATO-t és a titkosszolgálatok munkáját. Emiatt rövidre zárja a G7-csúcson való részvételét, és fontolgatja, hogy ezentúl a brit titkosszolgálat nem működik majd együtt az Egyesült Államokkal. Mint fogalmazott: nagyra becsülik a titkosszolgálatok, a hatóság és a bíróság munkáját, aki azonban ezt valamilyen kiszivárogtatással megsérti, az az egész rendszert ássa alá.
Göngyölítik fel az ügyet
Épp szerdán derült ki, hogy a manchesteri robbantó nem dolgozott egyedül, a már Nagy-Britanniában született fiatal férfinak a bátyját és az apját is elfogták Tripoliban, Líbiában, azzal a gyanúval, hogy szintén radikálisok, írja a Reuters. Emellett most már egyre valószínűbb, hogy komoly hálózat dolgozott a Salman Abedi mögött. Az Egyesült Királyságban az elmúlt két napban összesen hét embert tartóztattak le.
Fotó: EPA/Andy Rain |
Megállt az élet Nagy-Britanniában
Manchester polgármestere, Andy Burnham elmondása szerint a kiszivárogtatás az ország mellett a város számára is „aggasztó hír”. Az információk idő előtti kiadása nem csak a nyomozást hátráltatja, hanem adott esetben a közbiztonságot is veszélyezteti. Miután a terrorkészültséget a legmagasabb fokozatra emelték, jelenleg gépfegyveres katonák masíroznak nem csak Manchesterben, de a szigetország több nagyvárosában is, hogy biztosítsák a közrendet. A városokban kordonokat helyeztek el a nagyobb rendezvények körül, ami különösen fontos, lévén több nagy sportesemény is lesz Londonban és Wembleyben.
A pártok három napra félbeszakították a kampányolást, hogy közösen lépjenek fel az emberek érdekében ebben a nehéz helyzetben, mindössze két héttel a június 8-i előre hozott választások előtt, a tervek szerint azonban ma már újraindulhat a kampányidőszak. „A kampányolás és a szabad választás a demokratikus működés egyik alapköve”, fogalmazott Jeremy Corbyn, a munkáspárt elnöke, amit szerinte egy ilyen támadás sem áshat alá.