A kereset állítása szerint a megnevezett amerikai fegyvergyártó cégek (Smith & Wesson, Barrett Firearms, Colt's Manufacturing Company, Glock Inc, Sturm, Ruger & Co és mások) tudatában voltak annak, hogy üzleti gyakorlatuk ösztönzi a Mexikóba irányuló illegális fegyverkereskedelmet.
A perirat felsorolja a Mexikóba került és hírhedt támadásokban felhasznált fegyvertípusokat, megemlítve azt is, hogy a Colt 38-as kaliberű "Emiliano Zapata 1911" típusú pisztolya például, amelybe az egykori mexikói forradalmár képe is bele van gravírozva, vágyott státusszimbólummá vált a drogkartellek tagjai között.
"Mi a célunk? Hogy a kérdéses vállalatok kártalanítsák a mexikói kormányt a gondatlan gyakorlatukkal okozott károkért" - mondta Marcelo Ebrard külügyminiszter a sajtóértekezletén, amelyen ismertette a Massachusetts kerületi bírósághoz benyújtott keresetet.
A per az egyik legmerészebb lépés, amelyet Mexikó valaha tett, hogy nyomást gyakoroljon az amerikai fegyveriparra, amelyet a mexikói vezetők évek óta a bandák közötti fegyveres erőszak szításával vádolnak - írja a Reuters hírügynökség. E vállalatoknak azonnal le kell állítaniuk kártékony gyakorlatukat - mondta Ebrard, megjegyezve, hogy a bíróság dönti majd el, hogy milyen károkat kell megtéríteniük. A beperelt amerikai fegyvergyártók egyelőre nem reagáltak a Reuters megkeresésére.
A nemzeti lősport alapítvány (NSSF) azt mondta, hogy elutasítja Mexikó állításait, miszerint az amerikai gyártók gondatlanul jártak volna el üzleti gyakorlatukban.
"Az elszabadult bűnözésért és korrupcióért a mexikói kormány felelős a saját határain belül" - szögezte le Lawrence G. Keane, az NSSF első alelnöke egy nyilatkozatban. Azt mondta, a kartellek illegálisan Mexikóba vitt vagy a mexikói hadseregtől és a rendfenntartó erőktől ellopott fegyvereket használnak.