3p
Hogy hol történik ez? A monetáris politika alapján a legkevésbé gondolnánk, de bizony az eurózónában. Még hogy recesszió vagy gyengélkedés? Dübörög a gazdaság, ahogy a válság előtt, és a munkanélküliség is nyolcéves mélypontra jutott. A közös jegybank viszont mintha a régmúltban járna.
Euró-szobor Brüsszelben, az Európai Parlament épülete mellett. Fotó: Privátbankár

Az eurózóna gyárai teljes kapacitással üzemelnek, de olyan nagy a kereslet, hogy mégsem tudnak eleget termelni egy felmérés szerint. Az IHS Markit által használ index, amely gyártáshoz kapcsolódó üzleti bizalmat mutatja, márciusban 56,2 lett a februári 55,4 után, ami 2011 óta a legmagasabb érték. Az index 50 alatt mér recessziót, 50 felett gazdasági növekedést, így most igen szép fellendülést mutat. A problémát már nem a kereslet hiánya okozza, ellenkezőleg: a beszállítók nem tudnak lépést tartani az igényekkel, miközben a beszállítói árak emelkednek.

Infláció

Ez a hatás előbb-utóbbi a végtermékek árában, így az inflációban is megmutatkozik, amely februárban már 2 százalék volt (a jegybanki cél 1,9 körüli, mivel úgy definiálják, hogy valamivel 2 százalék alatti), márciusban pedig 1,5 százalék. Az Európai Központi Bank inflációs célja tehát teljesült, de mintha még mindig nem akarnák elhinni, még mindig az évekkel ezelőtti recessziós és deflációs emlékek lebegnek a döntéshozók szeme előtt, így az annak megfelelő monetáris politikát alkalmazzák: negatív kamatok, és fedezetlen kötvényvásárlási program.

Munkanélküliség

Eközben a munkanélküliség is közel 8 éves mélypontra esett, 9,5 százalék lett a 2009. májusa óta először. A zónán belül a legalacsonyabb a munkanélküliség Németországban, amely az egész zóna gazdaságának nagyjából harmadát teszi ki. A mérték 3,9 százalék, ami a gyakorlatban a teljes foglalkoztatottságnak felel meg. A BBC az érdekesség kedvéért megemlíti, hogy az érték ennél is alacsonyabb a nem eurózóna-tag Csehországban, 3,4 százalék, az ország közben igen erős munkaerőhiánnyal küszködik.

Az eurózónában az átlagot Görögország húzza fel a maga 23 százalékával és Spanyolország 18 százalékkal. Utóbbi egy nagyon szép javulás, hisz 27 százalékról jött le az érték, a gazdaság talpra áll a korábbi súlyos válság után. A zóna második legnagyobb gazdaságában, Franciaországban az adat 10 százalék, a harmadik legnagyobb gazdaságban, Olaszországban 11,9 százalék. Németország mellett még igen jók az adatok Máltán (4,4 százalék), Hollandiában (5,3 százalék), Ausztriában (5,7 százalék és Írországban (6,7 százalék).

Lesz-e kamatemelés?

Az adatok tehát nagy előrelépést mutatnak, az európai gazdaság olyan erős, hogy további élénkülése már túlzott inflációhoz, túlfűtöttséghez vezethetne. Kétségtelen, hogy az eurózóna északi és déli fele között jelentős különbség mutatkozik főleg a munkanélküliségben, de mint láttuk Spanyolország esetében, helyenként ott is gyors a javulás. Egy biztos: a gazdaság összesített állapota már nem indokolna sem pénznyomtatási (kötvényvásárlási) programot, sem negatív, vagy 0 közeli kamatot.

Amerikában a mértékadó kamatszint már az 1 százalékot közelíti, és a Fed jelzései alapján várható, hogy ez jócskán emelkedni fog a következő két évben. A gazdasági adatok alapján már az Európai Központi Bank is elindulhatott volna a monetáris szigorítás útján, a kötvényvásárlási program teljesen okafogyottnak tűnik, és ha mértékletesen is, de megkezdődhetne már a kamatemelési ciklus. Ennek tükrében döntő lesz, hogy az EKB soron következő kamatdöntő ülésein érezhető lesz-e majd utalás arra, hogy legalább tervezik ezeket a lépéseket.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Erősen visszavágta Kína két olyan nyersanyag exportját, amely a fegyver- és napelemgyártáshoz kell
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 15:01
Kína jelentősen visszafogta két fontos nyersanyag – a fegyverek, a távközlési berendezések és a napelemek gyártásához szükséges alapanyag – exportját a Reuters hírügynökség által a hivatalos kínai vámadatokon végzett elemzés alapján.
Makro / Külgazdaság Románia és Görögország lett az EU rossztanulója hiány és államadósság terén
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 14:07
Az euróövezetben és az Európai Unióban is csökkent a GDP-arányos államháztartási hiány az idei első negyedévben a tavalyi utolsó negyedévvel összevetve, miközben nőtt az államadósság aránya – közölte az EU statisztikai hivatala, az Eurostat hétfőn.
Makro / Külgazdaság Nyissa ki a pénztárcáját, többet kell fizetni a kutakon!
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 11:18
Újra...
Makro / Külgazdaság Ezt mindenképpen tudnia kell a 3 százalékos lakáshitelről!
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 10:43
Tisztábbak a feltételek.
Makro / Külgazdaság Sereghajtóvá vált a magyar gazdaság: három év alatt a térség minden állama lehagyott minket
Sasvári Péter | 2025. július 21. 10:21
Vészesen lemaradt a magyar gazdaság a többi V4-es országtól egy új kimutatás szerint. Az elmúlt néhány évben a magyar gazdaság sokkal rosszabb számokat produkál, mint a Visegrádi Négyek többi állama. De mi áll emögött? Hogyan lettünk éllovasból ismét sereghajtók?
Makro / Külgazdaság „Nincs új a nap alatt” – így léphetnek Varga Mihályék
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 10:05
Hogy látják a szakértők?
Makro / Külgazdaság Ezt sem teheti ki Orbán Viktor a Karmelita ablakába
Csabai Károly | 2025. július 21. 05:43
Hiába lett májushoz képest magasabb az adataikat cikkünk megjelenéséig közzétett 43 európai országból 33-ban – így nálunk is – az éves infláció 2025 hatodik hónapjában, Magyarország helyezése nem változott. Ez azt jelenti, hogy az öreg kontinensen továbbra is a miénk a nyolcadik legmagasabb fogyasztóiár-index, a 27 tagú Európai Unióban pedig csak két országban nagyobb a pénzromlás, Észtországban és Romániában. A visszatekintő reálkamatok összevetésében pedig eggyel még romlott is a helyezésünk – derül ki lapunk legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképéből.
Makro / Külgazdaság Aggódnak a cégek, de itt a német kormány új dobása
Privátbankár.hu | 2025. július 20. 08:55
Eloszlatnák az aggodalmat.
Makro / Külgazdaság Győrffy Dóra: Nem racionális támogatni tízmilliókkal egy Fülöp-szigeteki munkahely létrehozását
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. július 19. 10:58
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora volt a július 16-ai élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 79. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Besül a magyar kormány fegyvere? 2034 előtt nem várják Ukrajnát az EU-ba
Privátbankár.hu | 2025. július 19. 10:11
Friedrich Merz német kancellár szerint Ukrajna valószínűleg nem csatlakozik az Európai Unióhoz a blokk következő költségvetési ciklusának vége, azaz 2034 előtt – pedig a magyar kormány minden nap az ukrán EU-csatlakozásról beszél már most is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG