5p
Idén már volt egy elnökválasztás Ausztriában, és a nép majdnem elcsábult, hogy a történelmi múltat elfelejtve ismét a szélsőjobbnak vesse alá magát. Nagyon kevésen múlott, hogy nem jött össze, olyannyira, hogy megismételték a választást. Most viszont végiggondolták, mi lehet a tét, és Alexander Van der Bellen, a mérsékeltebb jelölt mellett döntöttek.

A jó meg a rossz

Nagy kő esett le a szívünkről, hisz ijesztő perspektíva volt, hogy az a szomszédos nép, amely már egyszer kokettált Jörg Haiderrel, most alaposabban átgondolta a dolgot, és a jó választás mellett döntött. Persze mondhatnánk, hogy a jó meg a rossz mindig relatív, meg hogy az adott nép dolga, de abban az országban, amely Hitlert adta a világnak, aki egyébként az ország fölött hét éven át, 1938-1945-ig teljhatalommal uralkodott és melyet berántott a második világháború legsötétebb rémtetteibe, nagyon rosszul mutatott volna egy szélsőjobbos elnök.

A németekben sokkal mélyebb nyomott hagytak saját múltjuk borzalmai, náluk lényegében lehetetlen elképzelni, hogy egy szélsőjobbos vezetőnek érdemi esélye legyen. Ausztria azonban más: rögtön a háború vége után felmentette a nemzetközi közösség, inkább áldozatként, mint a Harmadik Birodalom lelkes és aktív részeként tekintettek rájuk, talán leginkább azért, hogy eszükbe ne jusson újra Németországhoz csatlakozni. Így aztán ott nem is gondolkoztak annyit a sötét múlton, a populizmustól nem riadnak meg, pedig az osztrák történelemben van elég kellemetlen rész, különösen a két világháborús szerepet illetően.

Németek, de mégsem

A középkori Ausztria eleve annak köszönhette létét és a németek többi része közül való kiemelkedését, hogy az élén álló Habsburgok szakadatlan terjeszkedési politikát folytattak, jobb esetben a Házasodj, boldog Ausztria jelszavával, rosszabb esetben a szomszédos népek harcban való leigázásával, vagy szerződésekben való felosztásával. Az első eset áldozatai lettünk mi is, igaz, a török hódítás miatt nem volt velük szemben ellenállás, de aztán a török kiverésének árát keményen megkérték, és az ellenük indított szabadságharcokat kegyetlenül leverték. A második eset ékes példája a lengyelek, akiket Oroszország, Poroszország és Ausztria felosztott, így került Ausztriához Galícia.

1866-ban aztán minden megváltozott, hisz a német nép egyesítéséért és második birodalmának megalapításáért indított harcban Ausztria alulmaradt Poroszországgal szemben, így a poroszok hozták létre a közel ezer év után először egységes Németországot. Ebből Ausztria kiszorult, és azért, hogy megtarthassa többi szerzeményét (Csehországot, Szlovéniát, Dalmáciát, és Galíciát, hogy csak a lényegesebbeket említsük), velünk kellett kiegyeznie, s így már két nép uralkodott egy birodalomban. Innen aztán már sajnálatos módon a baklövések is közösek voltak.

Hibát hibára

Az első 1908-ban történt Bosznia annektálásával. Ez teljesen a nemzetközi jog ellenében történt és szinte senki nem támogatta. Persze mondhatjuk, hogy Oroszország is a nemzetközi jog ellenére szerezte (vissza) a Krímet, a putyini Oroszország egy szuperhatalom, akivel senki nem merne ujjat húzni, az Osztrák-Magyar Monarchia viszont legfeljebb középhatalom volt, igen kevés baráttal, de annál több elégedetlen elnyomott belső néppel. Az egyetlen komoly barát a császári Németország volt.

Bosznia annexióján nagyon kiakadt a világ, különösen az Antant. A Monarchia azonban, különösen az osztrák felének nyomására, elkövette a második, immár végzetes hibát. 1914-ben megtámadta Szerbiát, úgy, hogy tudta, mi lesz a következmény, mivel olyan katonai szövetségi rendszerek voltak, melyek az automatikus segítségnyújtásra épültek (mint ma a NATO). Így egyértelmű volt, hogy Oroszország Szerbia védelmére kel, utána már automatikus a többi európai nagyhatalom belépése. Így kirobbant az európai háború, amely közben világháborúvá terebélyesedett. Az erőviszonyokat ráadásul előre ki lehetett számolni: a központi hatalmak jóval gyengébben álltak, még Amerika belépése nélkül is.

Kaptak még egy esélyt, és meggazdagodtak

Az eredmény meg is lett, igaz, hogy Magyarország bukta a legnagyobbat, de most az osztrák történelemről van szó: belőlük is csak a kicsiny Osztrák Köztársaság maradt, akitől közvetlen németek által lakott részként csak Dél-Tirolt vették el, de azért fájt nekik a Csehországban maradt több millió német is. Ők maguk ezek után szívesen csatlakoztak volna Németországhoz, különállásuk értelmetlennek tűnt. Ezt viszont megtiltotta az Antant, majd csak 1938-ban került sor rá, amikor Hitler bevonult szülőhazájába, és azt birodalmához csapta.

Az újabb világháború elvesztése után Ausztria újra külön ország lett, de sorsa még bizonytalan volt: egy része szovjet, a többi nyugati megszállás alatt állt. Végül azonban szerencséjére nem vágták két részre, mint Németországot, hanem kivonult mindenki, és szerződést kötöttek vele, miszerint semleges marad a hidegháborúban. Így is lett, viszont gyakorlatilag a nyugat részévé vált, különösen gazdasági szempontból, és rövid idő alatt Európa, sőt a világ egyik leggazdagabb országa lett belőle. Számunkra a példakép, az örökké utolérni vágyott, de utolérhetetlennek tűnő szomszéd.

Volna mit veszteni

Mintha most maga az osztrák nép is átgondolta volna, hogy ha a történelem távoli is, a jólét nagyon is a jelenbeli és reális, és könnyen elveszhet, ha rosszra fordulnak a dolgok. Talán Anglia esetén is elgondolkoztak, amely még csak megszavazta az Európai Unióból való kilépést, máris a gazdasági gondok özönével kell szembenéznie. Esetleg Donald Trump megválasztása is megriasztotta őket, aki ugyan még nem elnök, de az eddigiek alapján kicsit ijesztőnek tűnik. Volt mit átgondolni az ismételt szavazáson, és a sógorok ezúttal bölcsen léptek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság MET-vezér: összeurópai szinten a téli hőmérséklet sokkal fontosabb, mint hogy jön-e Ukrajnán keresztül gáz
Király Béla | 2025. április 2. 13:31
Amíg a meglévő ellátási útvonalak nem sérülnek, addig nem kell izgulni, lesz-e elég gáz Európában – véli Lakatos Benjamin. Az egyik legvagyonosabbnak tartott magyar üzletember, a mára nemzetközi MET Csoport fő tulajdonosa és vezérigazgatója szerint Európa számára az energetika kulcskérdés, hiszen a versenyképesség szempontjából ez a terület nagyon felértékelődött. Óriási eredménynek tartja az egységes európai gáz- és energiapiac megteremtését, ugyanakkor Amerikában és Ázsiában egyre gyilkosabb verseny van, ezt a MET a kontinensről kilépve maga is tapasztalja.
Makro / Külgazdaság Az olasz divatipar már most retteg Trump vámtarifáitól
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 13:12
Olaszország attól tart, hogy az amerikai vámok nagyon rosszul fogják érinteni a gazdaságot. 
Makro / Külgazdaság Csak egy kicsivel fog többe kerülni a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 12:24
A héten csütörtökön tovább emelkedhetnek a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság 37 milliárdos osztalékot fizet az MBH
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 10:58
A részvényenként 123 forintot fizet a bank, május 21-től.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG