Suppan Gergely, a Takarékbank senior elemzője MTI-hez eljuttatott kommentárjában kiemelte: a várakozásoknál nagyobb mértékben nőtt az éves infláció, amit az élelmiszerárak, dohányárak okoztak, valamint az, hogy az üzemanyagárak csökkenésének hatása a vártnál kisebb mértékű volt. Hozzáfűzte, hogy az adóváltozásokat kiszűrve az infláció csak 3,4 százalék lett volna. A szakértő szerint a következő hónapokban 5,6-5,8 százalék körül alakulhat az infláció, miközben az olajárak meredek visszaesése az inflációt a korábbi várakozásokhoz képest kissé alacsonyabb pályán tarthatja.
Suppan Gergely szerint a közelmúltban bejelentett új adók ugyan növelik az inflációt, ezt azonban nagyrészt ellensúlyozhatja a továbbra is igen gyenge belső kereslet. Ezek hatására szeptemberre 6 százalék közelébe emelkedhet az infláció, azonban bázishatások - a tavaly novemberi jövedéki adóemelések kiesése - miatt decemberre 5 százalék közelébe mérséklődhet. Bázishatások miatt - januári áfa emelés - a jövő év elején tovább mérséklődhet az infláció, ezt azonban tompíthatja a tranzakciós adó bevezetése, ami növeli a szolgáltatások árát. Így a jövő év közepéig fokozatosan, 3,5 százalékra csökkenhet az infláció a szakértő szerint.
Az idei átlagos infláció 5,5, a jövő évi pedig 3,6 százalék lehet, azaz továbbra sem teljesül a 3 százalékos inflációs cél, amire legkorábban 2014 elején mutatkozik lehetőség - mondta Suppan Gergely. Hozzátette: ez ugyan már a monetáris időhorizonton belül van, így lenne lehetőség nagyon óvatos és fokozatos kamatcsökkentésre, azonban az árstabilitási és pénzügyi stabilitási kockázatok továbbra is nagyon erősek. Ezért az MNB csak akkor csökkentheti az alapkamatot, ha az IMF tárgyalások lezárása után nemcsak az országkockázat mérséklődik jelentős mértékben, hanem a forint árfolyama is lényegesen erősödik, hozzájárulva az infláció további csökkentéséhez - vélekedett a szakértő. Hozzátette: év végére 6,50-6,75 százalékos alapkamatra számítanak a Takarékbankban.
Árokszállási Zoltán |
Árokszállási Zoltán, az Erste elemzője azt mondta, hogy számára nem volt meglepetés az 5,6 százalékos inflációs adat, bár a piaci szereplőket kissé váratlanul érte. Véleménye szerint a májusi volt a vártnál kedvezőbb adat, amikor 5,3 százalékos volt az infláció és ez zavarhatta meg a piacot. Úgy vélte: a júniusról közölt adatoknál meglepetés ugyanakkor az élelmiszerárak csökkenése, míg az alkohol- és dohánytermékek, valamint a szolgáltatások a vártnál jobban drágultak, az üzemanyagár-csökkenésre pedig számítani lehetett. A kilátásokról Árokszállási Zoltán azt mondta, hogy a következő hónapokban enyhén emelkedhet az infláció, egyrészt az alacsony múlt évi bázis, másrészt a telefonadó hatására, de év végére 5 százalék közelébe vagy kissé e fölé kerülhet az index.
Suppan Gergelyhez hasonlóan ő is úgy vélte, hogy 2013-ban a 3 százalékos inflációs cél nem elérhető. Hozzáfűzte: jövőre 4 százalék közelében lehet az éves átlagos infláció. Az MNB kamatpolitikáját szerinte nem befolyásolja a mostani inflációs adat; azt inkább az IMF-tárgyalások határozzák meg. Árokszállási Zoltán szerint amíg nincs aláírt IMF megállapodás, addig nem lehet kamatot csökkenteni.