3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) a most közzétett őszi regionális felmérésében és előrejelzésében a magyar gazdaság 5 százalékos idei visszaesését jósolja - ugyanezt helyezte kilátásba Varga Mihály pénzügyminiszter -, szemben a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 5,1-6,8 százalékos prognózisával. 

Újabb fontos előrejelzés látott napvilágot a magyar gazdaság idei alakulásáról. A londoni székhelyű nemzetközi pénzügyi szervezet, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) most közzétett jelentésében azt írja, hogy a Covid-19 miatt Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) 5 százalékkal eshet vissza 2020-ban, jövőre pedig 4 százalékkal növekedhet.

Az EBRD szerint a külső kereslet alakulása a 2021-es visszapattanás kulcskérdése. Fotó: strategeast.org
Az EBRD szerint a külső kereslet alakulása a 2021-es visszapattanás kulcskérdése. Fotó: strategeast.org

A kormány még az év közepén 3 százalékra tette a hazai gazdaság idén várható visszaesését, erre alapozta a 2021-es költségvetést. Ez a prognózis azóta sem módosult, noha Varga Mihály pénzügyminiszter már július végén azt mondta, szerinte a 2020-as recesszió akár az 5 százalékot is elérheti, egyik államtitkára pedig szeptember első felében már 5,1 százalékról beszélt. A híradásokból arra lehetett következtetni, hogy a kormány magáévá teszi a Pénzügyminisztérium (PM) álláspontját, ám ez azóta sem történt meg.

A Magyar Nemzeti Bank sokáig mindenkinél jóval optimistább volt, júniusban még 0,3-2 százalékos növekedést jósolt, noha akkor már senki nem várt pluszos GDP-t. Aztán a féléves, közel 6 százalékos GDP-esés láttán mondhatni, átesett a ló másik oldalára, a Monetáris Tanács szeptemberi ülése után megfogalmazott 5,1-6,8 százalékos csökkenési előrejelzése még a PM-ét is alulmúlja

A piacok és kormányok által irányadónak tartott - de legalábbis nagy figyelemmel követett - EBRD mostani, -5 százalékos prognózisa tehát a PM-éhez van közelebb, gyakorlatilag azzal egyezik meg. A londoni székhelyű szervezet is az 5,8 százalékos első féléves GDP-zuhanással érvel, amelyet elsősorban a nettó export, a beruházások és az idegenforgalmi bevételek visszaesésével magyaráz. Emlékeztet ugyanakkor arra, hogy a munkanélküliségi ráta júniusban 4,9 százalékra ugrott, a januári, 3,4 százalékos történelmi mélypontról.

Nagy a bizonytalanság

Az EBRD arra is kitér, hogy a beruházások 9,2 százalékkal csökkentek 2020 első felében az előző év azonos időszakához képest, ami a 2019-es, közel 30 százalékos növekedéshez képest jelentős kontraszt. Ez a jelentős esés a kományzati és jegybanki gazdaságélénkítő intézkedések ellenére következett be - hívja fel a figyelmet a nemzetközi pénzügyi szervezet.

Valamint arra is, hogy a koronavírus-járvány miatt jelentős beruházások "ragadtak a csőben". Ilyen az elektromosautó-ipari szektorban elhalasztott dél-koreai projektek, a BMW Debrecenbe tervezett gyárának felépítése, a Lidl Budapesthez közeli logisztikai bázisának kialakítása vagy a Budapest-Belgrád vasútvonal fejlesztése, amit 2025-re toltak el.

Mindazonáltal az EBRD 2021-ben kisebb növekedést vár, mint amekkora visszaesés az idén érheti a magyar gazdaságot. Ráadásul a 4 százalékos jövő évi visszapattanást is nagy bizonytalanság övezi - jegyzik meg -, annak megvalósulása nagymértékben ki van téve a Covid-19 alakulásának. Magyarország számára nagyon fontos, hogyan tud visszaépülni a külső kereslet, ez ugyanis kulcskérdés az exportra termelő hazai cégek, azok között is mindenekelőtt azok számára, amelyek a járműiparban tevékenykednek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal már megint magyarázkodhat
Csabai Károly | 2025. január 21. 05:43
A csak a siker hirdetésére képes propagandaminiszter most éppen amiatt, hogy Európa 43 országa közül mindössze nyolcban volt magasabb az éves infláció decemberben, mint Magyarországon. Az Európai Unióban pedig csak kettőben, Lengyelországban és Romániában. Pedig nálunk a hatodik legmagasabb a jegybanki alapkamat, vagyis a meglóduló fogyasztóiár-index elsődleges ellenszere. Ennek tudható be, hogy legalább a visszatekintő reálkamatok összevetésében az élmezőnyben maradtunk – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG