Újabb fontos előrejelzés látott napvilágot a magyar gazdaság idei alakulásáról. A londoni székhelyű nemzetközi pénzügyi szervezet, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) most közzétett jelentésében azt írja, hogy a Covid-19 miatt Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) 5 százalékkal eshet vissza 2020-ban, jövőre pedig 4 százalékkal növekedhet.
A kormány még az év közepén 3 százalékra tette a hazai gazdaság idén várható visszaesését, erre alapozta a 2021-es költségvetést. Ez a prognózis azóta sem módosult, noha Varga Mihály pénzügyminiszter már július végén azt mondta, szerinte a 2020-as recesszió akár az 5 százalékot is elérheti, egyik államtitkára pedig szeptember első felében már 5,1 százalékról beszélt. A híradásokból arra lehetett következtetni, hogy a kormány magáévá teszi a Pénzügyminisztérium (PM) álláspontját, ám ez azóta sem történt meg.
A Magyar Nemzeti Bank sokáig mindenkinél jóval optimistább volt, júniusban még 0,3-2 százalékos növekedést jósolt, noha akkor már senki nem várt pluszos GDP-t. Aztán a féléves, közel 6 százalékos GDP-esés láttán mondhatni, átesett a ló másik oldalára, a Monetáris Tanács szeptemberi ülése után megfogalmazott 5,1-6,8 százalékos csökkenési előrejelzése még a PM-ét is alulmúlja.
A piacok és kormányok által irányadónak tartott - de legalábbis nagy figyelemmel követett - EBRD mostani, -5 százalékos prognózisa tehát a PM-éhez van közelebb, gyakorlatilag azzal egyezik meg. A londoni székhelyű szervezet is az 5,8 százalékos első féléves GDP-zuhanással érvel, amelyet elsősorban a nettó export, a beruházások és az idegenforgalmi bevételek visszaesésével magyaráz. Emlékeztet ugyanakkor arra, hogy a munkanélküliségi ráta júniusban 4,9 százalékra ugrott, a januári, 3,4 százalékos történelmi mélypontról.
Nagy a bizonytalanság
Az EBRD arra is kitér, hogy a beruházások 9,2 százalékkal csökkentek 2020 első felében az előző év azonos időszakához képest, ami a 2019-es, közel 30 százalékos növekedéshez képest jelentős kontraszt. Ez a jelentős esés a kományzati és jegybanki gazdaságélénkítő intézkedések ellenére következett be - hívja fel a figyelmet a nemzetközi pénzügyi szervezet.
Valamint arra is, hogy a koronavírus-járvány miatt jelentős beruházások "ragadtak a csőben". Ilyen az elektromosautó-ipari szektorban elhalasztott dél-koreai projektek, a BMW Debrecenbe tervezett gyárának felépítése, a Lidl Budapesthez közeli logisztikai bázisának kialakítása vagy a Budapest-Belgrád vasútvonal fejlesztése, amit 2025-re toltak el.
Mindazonáltal az EBRD 2021-ben kisebb növekedést vár, mint amekkora visszaesés az idén érheti a magyar gazdaságot. Ráadásul a 4 százalékos jövő évi visszapattanást is nagy bizonytalanság övezi - jegyzik meg -, annak megvalósulása nagymértékben ki van téve a Covid-19 alakulásának. Magyarország számára nagyon fontos, hogyan tud visszaépülni a külső kereslet, ez ugyanis kulcskérdés az exportra termelő hazai cégek, azok között is mindenekelőtt azok számára, amelyek a járműiparban tevékenykednek.