Jamagiva Daisiró, japán gazdaságélénkítésért felelős miniszter hétfőn lemondásra kényszerült, miután kapcsolata a nagypolitika örvényébe került Egyesítő Egyházhoz (Moon-szekta) tarthatatlanná vált a legfőbb kormányzó Liberális Demokrata Párt (LDP) számára. A miniszter a hétvégén még azt mondta a sajtónak: „nem emlékszik”, hogy 2019-ben találkozott volna az Egyesítő Egyház vezetőjével.
A volt miniszterelnök halála
A meghitt LDP-szekta kapcsolatok azután kerültek a nyilvánosság középpontjába, hogy július 8-án Nara városában meggyilkolták Sinzó Abe volt miniszterelnököt. A gyilkos Abe-t vette célba, miután látta, hogy megjelenik egy, a kultuszhoz kötődő csoport videójában.
Jamagami egy nappal a merénylet előtt egy levelet írt, amelyben kijelentette: „Miután anyám csatlakozott az egyházhoz az 1990-es években, az egész tinédzser korom kútba esett, és ráadásul anyánk mintegy 665 ezer dollárt adományozott a szektának, romba döntve családunkat.”
Neki és testvéreinek nem volt mit enniük, testvére pedig öngyilkos lett.
Egy gigantikus politikai botrány
Október 17-én Kisida Fumio japán miniszterelnök bejelentette, hogy kormánya vizsgálatot indít a kormányzó LDP-hez szorosan kötődő szekta ellen. Ezek a kapcsolatok - a romló gazdasági feltételek miatti elégedetlenséggel párosulva - széles körű haragot váltottak ki a közvéleményben.
A japán Egyházi Szervezetekről szóló törvényen alapuló vizsgálat arra a tisztességtelen módszerre összpontosít, ahogyan az Egyesítő Egyház adományokat gyűjt, és ez potenciálisan a csoport feloszlásához is vezethet. Japánban sokan bűnszervezetnek tekintik a szektát, és a számos jobboldali LDP-politikushoz fűződő szoros kapcsolatának feltárása sokkot váltott ki a társadalomban.
Az LDP főtitkára, Tosimicu Motegi szeptember 8-án arról számolt be, hogy az Országgyűlés 379 párttagja közül legalább 146-nak van valamilyen kapcsolata az Egyesítő Egyházzal.
Az Egyesítő Egyház 2015 óta hivatalosan a Családi Föderáció a Világbékeért és Egyesülésért néven ismert, bár alapítójára, Szun Mjung Moonra hivatkozva gyakran Moonies néven is emlegetik. 1954-ben alapították Dél-Koreában, és hosszú múltra tekint vissza a vallásos maradiság előmozdításában.
Koicsi Nakano, a tokiói Sophia Egyetem politológia professzora szeptemberben a Nikkei Asia-nak nyilatkozva „megdöbbentőnek” nevezte a szekta és az LDP közötti kiterjedt kapcsolatokat. Kifejtette, hogy az 1990-es években „az LDP közelebb került az egyházhoz, és még jobban elmozdult jobbra, hogy a lehető legjobban megkülönböztesse magát a [demokratáktól], amelyek baloldalinak és veszélyesnek tűntek”.
További radikális csoportok közé tartozik a Nippon Kaigi, egy ultranacionalista csoport, amelynek tagjai között számos politikus van, köztük Kisida miniszterelnök és számos LDP-tag, köztük a kabinet tagjai. Nippon Kaigi a történelmi revizionizmust, a remilitarizálást, a császárimádatot és a „hagyományos” értékekhez való visszatérést hirdeti.
A franchise japán ágának fölvirágzása
Kisi Noboszuke miniszterelnök még az 1960-as évek közepén kötött szoros szövetséget az Egyesítő Egyházzal, akivel közös antikommunista nézeteket vallottak. Kisi közel hatvan éve nem gondolta volna, hogy ez a szövetség vezet majd szeretett „unokája”, Abe Sinzo meggyilkolásához.
Kisit már 1960-ban bekövetkezett bukása után mutatták be a Moon-szekta befolyásos vezetőjének, ezt követően az Egyesítő Egyház olyan ingatlanon építhette fel tokiói főhadiszállását, melynek korábban Kisi volt a tulajdonosa. A hetvenes évek elejére az LDP számos politikusa használta az Egyesítő Egyház tagjait kampányaktivistaként.
Ezeknek a japán politikusoknak a kampányok előtt Dél-Koreába kellett utazniuk az Egyesítő Egyház világközpontjába, látogatniuk kellett Moon főpap teológiai előadásait - akkor is, ha nem voltak az egyház tagjai -, amiért a hála az iparszerűen működő, elkötelezett és fáradhatatlan kampánymunkások lettek.
Az egyház védelmet élvezett Japánban, és nem véletlen, hogy a Moon-szekta globális bevételeinek négyötöde a nyolcvanas évekre már Japánból származott. Abe Sintaro - Kisi Nobosuke veje és Abe Sinzo apja - LDP-s politikusként erősen függött a moonitáktól politikailag.
Időközben az egyház üzleti birodalommá nőtte ki magát. Portfóliójába a United Press International és az amerikai Washington Times, valamint japán, dél-koreai, közel-keleti és latin-amerikai újságok. Szállodák, nyaralók, kórházak, utazási irodák, egyetemek és iskolák is a tulajdonában vannak számos országban.
Mélybe húzza a kormány népszerűségét
A legutóbbi, szeptemberi közvélemény-kutatás szerint a japán kormány támogatottsága 29 százalék volt, ami 7 százalékponttal alacsonyabb az előző, augusztusi felmérés 36 százalékához képest, ami Kisida 2021 októberi hivatalba lépése óta rekord alacsony szint. A 30 százalék alatti állami támogatottságot általában a kabinet veszélyzónájának tekintik.
A legfőbb kormányzó Liberális Demokrata Párt (LDP) támogatottsága is 6 százalékponttal, 23 százalékra csökkent az előző felméréshez képest. A kabinet és az LDP jóváhagyási arányának meredek csökkenése részben a japán politikusok ellentmondásos kapcsolatainak tudható be az Egyesítő Egyház vallási csoportjával.
Csak a válaszadók 12 százaléka mondta azt, hogy "jóváhagyja" Kisida válaszát a japán politikusok Egyesítő Egyházhoz való kötődésének kérdésére, sokkal kevesebben, mint az a 72 százalék, aki szerint nem.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)