4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Európai Központi Bank július 1-jén befejezi az APP keretében történő kötvényvásárlásait, és még abban a hónapban 25 bázisponttal emeli az irányadó kamatlábát, melyet további, akár 50 bázispontos emelés követhet, ha az infláció továbbra sem mérséklődik.

Óriási várakozás előzte meg az Európai Központi Bank (EKB) csütörtöki kamatdöntő ülését. Nem is az volt igazán a kérdés, hogy emeli-e nulla százalékos irányadó kamatát a bank júniusban – nem is tette –, sokkal inkább az arra utaló jelzéseket figyelték a befektetők, hogy a következő hónapban 25 vagy 50 bázispontos emeléssel szakítja-e meg a 2011 óta tartó enyhítési ciklust, elhagyva a mélységi rekordot, emellett kiderül-e, milyen kamatszintig hajlandó emelni a jövőben, a rekordmagas, májusban 8,1 százalékos éves infláció további emelkedésének és szélesedésének megfékezése érdekében.

Christine Lagarde, az Európai Központi Bank elnöke Fotó: imf
Christine Lagarde, az Európai Központi Bank elnöke Fotó: imf

Az eurót használó 19 ország központi bankja egyértelműen közölte, hogy július 1-jén befejezi az APP keretében történő kötvényvásárlásait (a pandémiás vészhelyzeti vásárlási program, a PEPP kivezetése már év elején elkezdődött), majd még abban a hónapban 25 bázisponttal emeli az irányadó kamatlábát. A bank szeptemberi ülésén ismét emelni fog, és ha az infláció továbbra is kiugróan növekszik, akkor nagyobb, 50 bázispontos lépést is tehet. Ezt követően a további emelések fokozatos, de tartós pályája valószínű. A jegybanki döntéshozók ugyanakkor fenn kívánják tartani a monetáris politika folytatásának opcionalitását, adatfüggőségét, fokozatosságát és rugalmasságát.

A piacok az EKB hosszú ideje tartó ösztönző intézkedéseinek leépítését árazzák, ezért a hitelfelvételi költségek közötti különbség az elmúlt hetekben jelentősen nőtt a biztonságos menedéket jelentő Németország és az eladósodott dél-európai államok, például Olaszország és Görögország között.

Christine Lagarde, az EKB elnöke a monetáris döntést követő sajtótájékoztatón ezért kijelentette, hogy nem fogja hagyni, hogy az egykori euróövezeti adósságválsággal küzdő országok hitelfelvételi költségeit a pénzpiacok ismét túlzóan feljebb tolják. Az EKB szükség esetén új eszközöket vet be annak érdekében, hogy elkerülje az euróövezeti államkötvénypiacok széttöredezését, miközben kötelezettséget vállalt az EKB birtokában lévő 5 billió euró értékű állami és magánadósságból lejáró készpénz újrabefektetése mellett is, szemben például a Fed-del, amely csökkenti mérlegét.

A szigorításra ugyanakkor annak nehézségei ellenére is nagy szükség van, ezt mutatják a friss szakértői előrejelzések is, amelyek jelentősen felfelé módosították az inflációs prognózisukat, többek között a háború hatására megugró energia- és élelmiszerárak miatt. Eszerint az éves infláció 2022-ben 6,8 százalék lesz, szemben a korábbi 5,1 százalékos előrejelzéssel, majd 2023-ban 3,5, 2024-ben pedig 2,1 százalékra csökken – ami szintén magasabb, mint a márciusi előrejelzésben szereplő érték. Ez azt jelenti, hogy az előrejelzési horizont végén a teljes infláció kissé meghaladja a jegybanki célt. Ugyanakkor az EKB attól is tart, hogy az árnövekedés kiszélesedik, és nehezen megszakítható bér-ár spirálba torkollhat.

Az infláció változása az euróövezetben (év/év, százalék)
Az infláció változása az euróövezetben (év/év, százalék)

Ezzel párhuzamosan a növekedési kilátásokat az idei és a jövő évre alacsonyabbra, 2,8 és 2,1 százalékra módosították, míg 2024-re a gazdaság gyorsabb, 2,1 százalékos bővülését jelzik.

Míg a politikai szigorítás kezdete most már megvan, a végpont továbbra is bizonytalan

Lagarde szerint a kamatlábaknak a semleges pont felé kell mozdulniuk, ahol az EKB nem stimulálja, de nem is fékezi a növekedést. Ez a szint azonban egyelőre nem meghatározható, így a befektetők csak találgatni tudnak, hogy az EKB meddig akar elmenni. A piac ugyanakkor Lagarde beszédét követően magasabb, 145 bázispontos emelést áraz 2022-re.

A kötvényhozamok az EKB döntésének hatására Dél-Európában az egekbe szöktek: Olaszország 10 éves kötvényhozama 20 bázispontot is emelkedett a nap folyamán, és 2018 óta a legmagasabb szintre, 3,715 százalékra emelkedett, míg a spanyol, portugál és görög hozamok egyenként 10–16 bázispontot emelkedtek. A német 10 éves kötvényhozamok 2014 júliusa óta a legmagasabbra, 1,47 százalékra ugrottak a korábbi 1,37 százalék körüli értékről.

Lagarde beszédét megelőzően még 1,0771 dollárt adtak egy euróért, míg azt követően 16:20-kor az euró árfolyama 1,0646-ig sokéves mélypontjára gyengült a dollárral szemben, ami arra utal, hogy a piac nagyobb szigorítás bejelentésére számított. Ökölszabály szerint, ha veszik a dollárt, eladják a feltörekvő piaci devizákat, köztük a forintot és a zlotyt, amely még az euró keresztben is gyengülésüket okozhatja. Most azonban mind a forint, mind a zloty némi erősödét mutatott az euróhoz képest az EKB döntését követően.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rövid távon Magyarország is nyerhet Trump első nagy döntésével
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 10:01
Donald Trump fokozná a gáz- és olajtermelést, amivel a piaci árak csökkenését szeretné elérni. Ez rövid távon Magyarország számára is kedvező lehet. Ugyanakkor a fosszilis energiahordozók fokozott használatának vélhetőleg komoly következményei lesznek.
Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG