5p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár a hazai kormánypárt teljes erőbevetéssel támogatja az RMDSZ kampányát a vasárnapi választások előtt, az erdélyi magyarság erősen ambivalens érzéseket táplál a szervezet iránt. Románia regionális geopolitikai helyzete kedvezőtlenül változott meg az elmúlt hetekben, Bukarest most a washingtoni nagykövetének lobbierejében bízik.
Választási plakátok a partiumi Szatmárnémetiben 2016. december 8-án. (MTI Fotó: Czeglédi Zsolt)

Romániában vasárnap parlamenti választásokat tartanak, a hazai kormánypárt pedig – belátva korábbi tévedését – teljes gőzzel kampányol a Romániai Magyar Demokrata Szövetségnek (RMDSZ). Kövér László, az Országgyűlés elnöke is részt vett annak az RMDSZ-nek a kampányában, amelyet nemrég ő maga nevezett bolsevik gyökerű pártnak.

Tajtékos viszonyok

Budapest és Bukarest között feszült a hangulat, hiszen az utóbbi évtizedben határozott visszalépés történt a romániai magyar kisebbség jogaiban. A magyarellenes lépések megnyilvánulnak a nyelvi jogokban, a szimbólumhasználatban, a restitúció kérdésében, a közigazgatási átszervezés ügyében és a célzott hatósági eljárásokban. Nem segíti a megbékélést, hogy a dél-erdélyi magyar és szász településeket 1848–49-ben felégető Avram Iancut nemzeti hősnek szavazta meg nemrég a parlament, a diadalívre, amely a román katonai győzelmeknek állít emléket, pedig visszakerült az 1919-ben elfoglalt Budapest neve.

A román állam 1918 óta nemzetállamot épít Erdélyben, és bár az eszközei változtak, a ki nem mondott alapállás nem: az, hogy a magyar kérdést megoldja majd a demográfia. Csak annyi jogot kell adni, amennyit muszáj az adott évtized történelmi kontextusában és ne keltsenek a visszalépések nemzetközi figyelmet. A többit megoldja majd az idő, lassan úgyis elfogynak a kisebbségek – gondolják.

RMDSZ pro és kontra

Az erdélyi magyar értelmiség mindazonáltal ambivalens érzelmekkel áll az RMDSZ esetleges vasárnapi támogatásához. Felróják a szervezetnek, hogy mára a párt feladta 25 évig kitartóan őrzött függetlenségét és ugyanúgy a Fidesz szócsöve lett Erdélyben, mint a másik két magyar etnikumú szatellit-pártocska (MPP, EMNP). Felhánytorgatják azt is, hogy összességében megszűnt az az erdélyi magyar politikai pluralizmus, amire sokáig annyian felnéztek – és napjainkra mindenki ugyanazt mondja, amit Pestről, ugyanabból az irodából kérnek tőle (van az a pénz).

Az erdélyi magyar értelmiség szerint az RMDSZ ráadásul sosem tett különbséget korrupciós ügyek között, nem függesztettek fel vagy nem zártak ki nyíltan a pártból egyetlen politikust sem, etikai vizsgálatot sem indítottak. A párt ügyvezető elnöke egyenesen kijelentette egy interjúban, hogy nem tud olyan RMDSZ-es politikus elleni eljárásról, amely szerinte jogos. Ennél még egyes román pártok is komolyabban reagálták le a vádakat, ott felfüggesztették az eljárás alatt lévők párttagságát, vagy nem jelölték újra őket. Az RMDSZ ehelyett minden adandó alkalommal az igazságügy ellen uszít.

Ugyanakkor pozitívumként ismerik el a helyi értelmiségiek, hogy idén először a befutó jelöltek többsége már nem a régi gárdából kerül ki. Végre megújul a Maros megyei és részben a háromszéki, a Szatmár, Kolozs és Hargita megyei képviselet, többnyire új arcok vannak a szórványban is. Helyben felismerték azt is, hogy be kell juttatniuk az RMDSZ-t a bukaresti parlamentbe, mert annak hiányában sorra építené le a román állam az intézményeiket, jogaikat. Nincs B-terv, nincs alternatív finanszírozási rendszer és politikai lobbiháló.

Káncz Csaba

Bukarest felett az ég

Az utóbbi pár hónap nemzetközi politikai fejleményei komoly aggodalommal töltik el a román politikai osztályt. Szomszédságukban a moldovai és a bulgáriai elnökválasztások eredményeképpen oroszbarát jelöltek győzedelmeskedtek, holott Bukarest szemében Budapest és Belgrád már eddig is Moszkva barátjának számított. Trump győzelme is komoly riadalmat keltett, hiszen eddig az amerikai rakétapajzs befogadásával rendkívül éles Moszkva-ellenes geopolitikát folytattak, most pedig felrémlett egy Trump-Putyin közeledés réme.

Tavaly decemberben nyilvánították technikailag üzemképessé Romániában a Duna és az Olt találkozásához közel fekvő Deveseluban felépített amerikai rakétavédelmi bázist. A deveselui és a lengyelországi Redzikowóban 2018-ra elkészülő AEGIS Ashore többfeladatú rendszer, melynek függőleges indítókonténereiből a rakétavédelmi célú elfogórakéták mellett légvédelmi célú rakéták, de Tomahawk csapásmérő robotrepülőgépek is indíthatók. Az új hidegháború fejleményei és aktuális céljai függvényében a deklarált rakétavédelmi funkciót nem nehéz kibővíteni akár nukleáris csapásmérő feladatkörrel sem. Putyin a felavatott amerikai rakétavédelmi ütegre utalva azt állította: Oroszország válaszlépésekre kényszerül mind Románia, mind Lengyelország esetében.

A bukaresti diplomácia soha nem számított esetlennek és rugalmatlannak. Most, a várható Washington-Moszkva közeledés kelepcéjébe kerülve meg kell tehát dolgozni Trump biztonságpolitikai csapatát. Ebben kiemelt szerepet szán a román kormány George Maior washingtoni román nagykövetnek, aki korábban a Securitate nyomdokaiba lépő hírszerző szolgálat igazgatója volt.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump újabb fenyegetése a magyar gazdaságnak is baj
Király Béla | 2025. július 11. 13:13
A napokban azzal fenyegetett az amerikai elnök, hogy amely államok túl jó viszonyt ápolnak a BRICS-országokkal, azok további vámokra számíthatnak. Ez újabb jele a blokkosodásnak, ami ellentmond Orbán Viktor gazdasági semlegességének.
Makro / Külgazdaság A franciák is azt élik át, mint mi, de azért van egy nagy különbség
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 12:22
Ott is nőtt az infláció júniusban, de az így is csak 1 százalék, szemben a mi 4,6-os rátánkkal.
Makro / Külgazdaság Jól jártak Putyinék
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:51
Csökkent az olajexportjuk, az árak emelkedése miatt mégis nőttek a bevételeik.
Makro / Külgazdaság Mi történhetett a britekkel?
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:32
Váratlanul csökkent az angol, skót és walesi gazdaság együttes teljesítménye májusban.
Makro / Külgazdaság Végre a románok nézik a mi hátunkat
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 10:07
Bár nálunk is már két hónapja újra emelkedik az infláció, a románoknál több mint 1 százalékponttal nagyobb a pénzromlás.
Makro / Külgazdaság Folytatódhat a hazai üzemanyagárak emelkedése
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 09:34
Ám amennyiben a kutak lekövetik a nagykereskedelmi árak változását, akkor szombattól csak a gázolajért kellhet többet fizetni.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor most a közalkalmazottaknak kedvezne
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:52
A kormányfő a Kossuth Rádióban azt mondta, dolgoznak azon, hogy az állami alkalmazottak számára is tudjanak segítséget nyújtani.
Makro / Külgazdaság Nagy bejelentést tettek a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:23
13,8 százalékkal nőtt az autóeladás júniusban.
Makro / Külgazdaság Trump 35 százalékos vámot vet ki a kanadai termékekre
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 07:14
Augusztus 1-jétől. A többiekre „csak” 15-20 százalékosat?
Makro / Külgazdaság Jó hír jött Amerikából
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 17:16
A munkaerőpiacot érinti.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG