A Moody's szerint a sok tagországban tapasztalható EU-ellenes érzelmek tipikus megnyilvánulása a nagyobb szuverenitás követelése, az uniós, szerkezeti jellegű gazdasági és költségvetési reformokkal szembeni ellenállás valamint az EU-ellenes pártok támogatásának növekedése. A bevándorlási aggályok miatt ráadásul egyre többen fontolgatják, hogy kilépnének vagy átmenetileg felfüggesztenék a schengeni határokat.
Mi lesz mindennek a következménye?
Amennyiben ez továbbra is így marad, úgy az euróövezetben megmarad a megfelelő költségvetési háttér hiánya, ami azt is jelentené, hogy konzerválódnak az egyes eurógazdaságok növekedési teljesítményei közötti jelentős különbségek. Márpedig ebben a helyzetben csak a monetáris politika marad, mint elsődleges makrogazdasági eszköz, de ez nem alkalmas az euróövezeten belüli egyensúlyi hiányok kezelésére.
A Moody's szerint a jelenlegi környezetben bár "alacsony, de növekszik" annak a rövid távú kockázata is, hogy valamely tagállam kilép az EU-ból vagy az euróövezetből, bár a valutaunió elhagyása a komoly gazdasági következmények miatt nem lenne könnyű. Az euróövezet szétforgácsolódását komoly sokkhatásként élné meg a piac, így nem kizárt, hogy egy újabb válságot is kialakíthatna, ha ez végül így alakul.