David Stuckler az alapblog.hu-nak adott újabb interjúban kifejtette, hogy még mindig sokkal jobban jártak azok az országok, ahol engedték labdába rúgni a külföldi tőkét, mint ahol a gazdaságot totálisan az újdonsült hazai tőkének engedték át. Véleménye szerint minél több lehetőséget biztosítottak egy országban a nemzeti tőkének, annál nagyobb lett a korrupció így például ez a nemzeti alapú privatizáció Oroszországot szabályosan csődbe is juttatta. Mindazonáltal a megkérdezett cambridge-i tudós szerint általánosságban a kelet-európai társadalmi és gazdasági kudarcokért súlyos felelősség terheli az IMF-et, a Világbankot és az Európai Beruházási Bankot, az EBRD-t.
David Stuckler szerint a rendszerváltással a térségben nem az igazi, a nyugati értelemben vett szabadság kora jött el, hanem a legkegyetlenebb kapitalizmusé. Huszonnégy volt kommunista ország több ezer vállalatánál és vállalkozójánál végzett saját és világbanki felmérések vitán felül igazolják, hogy igazából egy kudarctörténet a rendszerváltás, legalábbis annak gazdasági része. Véleménye szerint a legsúlyosabb bűnnek az bizonyult, hogy hagyták szétbomlani az állami struktúrákat, még életképes egészségügyi ellátórendszereket és oktatási szisztémákat vertek szét – a privatizáció „szentségére” hivatkozva.
A tudományos publikáció egyik szerzője David Stuckler, a cambridge-i egyetem szociológia professzora, aki egy korábbi interjúban kifejtette, hogy a pénzügyi válság kirobbanása óta megdöbbentő ütemben növekszik Európa-szerte az öngyilkosok száma. Részletek>> |
A kutató kiemelte, hogy a káoszban a vezető kommunista káderek találták fel magukat a legjobban, ők szerezték meg a kuponok, a kárpótlási jegyek és minden más tömeges privatizációhoz szükséges eszköz nagy részét, így ez az egészen piciny kisebbség akkora gazdagságra tett szert olyan rövid idő alatt amire nem akad példa a történelemben. David Stuckler szerint az IMF-nél, a Világbanknál és az EBRD-nél nem lehetett nem észlelniük, hogy a dolgok a visszájára fognak elsülni mégis nemcsak, hogy nem próbálták elejét venni a folytatódásnak, hanem még nagyobb sebességre akartak kapcsolni, a privatizációk kiszélesítését, még erőteljesebb ütemét kezdték diktálni, sokkterápiás kezelésben látták a megoldást.
A szakértő hozzátette, hogy a nemzetközi szervezeteket igazolták a makroadatok, azonban nem vették figyelembe a felszín alatti társadalmi feszültségeket. A kutató kiemelte: a tanulmányuk azt bizonyítja, hogy a privatizáció ahelyett, hogy fair viszonyok megteremtését segítette volna elő Kelet-Európában, példátlan méretűvé fokozta a korrupciót.
Az eredmények alapján a kelet-európai országok drámai eladósodottsága is a rossz privatizációval magyarázható, mert a privatizációkkal összefüggésben szinte szétverték - minden értelemben - az állami struktúrákat. A kutató elmondta, hogy nemcsak minden stratégiai ágazatot kivettek a szuverenitáshoz szükséges állami felügyelet alól, hanem mindazzal, amit privatizáció ürügyén tettek, végzetesen sérülékennyé tette az államot és az önkormányzati rendszert.
A kutató kiemelte, hogy azokban az országokban okoz a korrupció nagyobb károkat, ahol mesterségesen visszaszorították a külföldi tőkét a nemzeti tőkével szemben. A külföldi tulajdonosok össze nem vethetően átláthatóbbak, mint a nemzeti tőke által uralt cégek.