"Most Európa a legnagyobb energiaszállítója, Oroszország földgázexportjának részleges leállítását szenvedi el. A példátlan teljes leállás kilátásba helyezése a gázhiány, a még magasabb árak és a gazdasági hatások miatti aggodalomra ad okot. Bár a politikai döntéshozók gyorsan lépnek, nincs tervük a hatások kezelésére és minimalizálására” - írja a Napi.hu az Nemzetközi Valutaalap (IMF) elemzésére hivatkozva.
Az IMF azt vizsgálta friss elemzéseiben, hogy a széttöredezett piacok és a késleltetett áráthárítás hogyan súlyosbíthatja a hatásokat, milyen szerepe van a a cseppfolyósított földgáz globális piacának ezek mérséklésében. A valutaalap friss jelentése szerint Közép- és Kelet-Európa néhány leginkább érintett országában – Magyarországon, Szlovákiában és a Cseh Köztársaságban – a gázkészletek akár 40 százalékának elvesztése és a bruttó hazai termék akár 6 százalékos csökkenésének kockázata is fennáll.
Az IMF többször is jelzi, hogy korábban valószínűtlennek tűnt az, hogy az oroszok leállítják Európa gázellátását. Mint arról írtunk, már tavaly év végén és az ukrán háború előtt az év elején is több energetikai szakértő is jelezte, hogy nagyon is valószínű, sőt, szinte biztosra vehető, hogy Moszkva leállítja a tranzitokat.
Az IMF szerint az orosz gáz akár 70 százalékos csökkenése is kezelhető lenne rövid távon az alternatív gázforrások használatával és más energiahordozók alkalmazásával, mivel a lassan egy éve jelentősen megemelkedett gázárak miatt csökkent már a kereslet. Ez megmagyarázza, hogy egyes országok miért voltak képesek egyoldalúan leállítani az orosz importot.
Az IMF által megvizsgált adatok szerint Magyarország a legkitettebb az orosz gázellátásnak. Ennek kiváltása nehézkes lenne, emiatt egy széttöredezett piac esetében – ahol nem bizots, hogy eljutnak az LNG-szállítmányok Magyarországra – ott 2,5 és 6,5 százalék közötti lehet a GDP-visszaesés. Ez azért nem meglepő, mert itthon a gázbehozatal több mint 90 százalékát biztosítja a Gazprom.