4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A tavaly októberben vártnál 0,5 százalékponttal lassabban, 4,4 százalékkal nő idén a globális gazdaság a Nemzetközi Valutaalap (IMF) kedden kiadott, World Economic Outlook (WEO) felülvizsgált prognózisa szerint; ugyanakkor jövő évi növekedési várakozását az IMF 0,2 százalékponttal 3,8 százalékra emelte. A szervezet idén a korábban vártnál gyorsabb inflációval és csaknem 12 százalékkal emelkedő olajárakkal számol.

Tavaly a globális gazdaság 5,9 százalékkal nőtt, s a jelentés összeállítói szerint a korábban vártnál gyengébb állapotban lépett át a világgazdaság a 2022-be. A koronavírus új omikron változatának terjedésével az országok újra mobilitási korlátozásokat vezettek be. Az emelkedő energiaárak és az ellátási fennakadások a vártnál magasabb és szélesebb körű inflációt váltottak ki, különösen az Egyesült Államokban és számos feltörekvő piaci és fejlődő gazdaságban. Kínában az ingatlanszektor növekedésének folyamatos lassulása és a lakossági fogyasztás vártnál lassabb élénkülése szintén korlátozza a növekedési kilátásokat - írja az MTI.

A fejlett országokra vonatkozó növekedési előrejelzését az idei évre rontotta és a jövő évre javította az IMF. Az idén várhatóan 3,9 százalék lesz a növekedés ebben a régióban, 0,6 százalékponttal alacsonyabb az őszi prognózisnál, 2023-ban pedig 2,6 százalék, ami viszont 0,4 százalékponttal magasabb a korábban vártnál. Az országcsoport hazai összeterméke 5 százalékkal nőtt 2021-ben.

Így látják a helyzetet. Fotó: Depositphotos
Így látják a helyzetet. Fotó: Depositphotos

Az IMF az Egyesült Államok idei GDP-növekedési kilátását rontotta az egyik legnagyobb mértékben, 1,2 százalékponttal, 4 százalékra a tavalyi 5,6 százalékos bővülés után. A washingtoni székhelyű szervezet jövőre 2,6 százalékos amerikai gazdasági növekedést vár, 0,4 százalékponttal nagyobbat a tavaly októberi becsléséhez képest.

Az euróövezetben a tavalyi 5,2 százalékos GDP-növekedés után az idén 3,9 százalékos bővülést vár az IMF, 0,4 százalékponttal alacsonyabbat az őszi prognózisban jelzettnél, 2023-ban pedig 2,5 százalékos növekedést, ami viszont 0,5 százalékponttal magasabb az októberben várthoz képest.

Németország idei növekedési prognózisát 0,8 százalékponttal 3,8 százalékra rontotta az IMF, a jövő évit viszont 0,9 százalékponttal, 2,5 százalékra javította. A német GDP tavaly 2,7 százalékkal nőtt.

 A fejlődő országokban 4,8 százalékos növekedést vár az idén és 4,7 százalékost jövőre az IMF. Az idei prognózist 0,3 százalékponttal rontotta, a jövő évit 0,1 százalékponttal megemelte az októberi várakozásához képes. Az országcsoport GDP-je tavaly 6,5 százalékkal bővült.

A kínai növekedési előrejelzését az idei évre 0,8 százalékponttal 4,8 százalékra, jövőre pedig 0,1 százalékponttal 5,2 százalékra csökkentette az IMF. Kína GDP-je tavaly 8,1 százalékkal nőtt.

India gazdasága az idén 9 százalékkal, jövőre 7,1 százalékkal nőhet, mindkét esetben 0,5 százalékpontot javított októberi előrejelzéséhez viszonyítva az IMF. India gazdasága tavaly 9 százalékkal erősödött.

Az orosz hazai össztermék a tavalyi 4,5 százalékos növekedés után idén 2,8 százalékkal, jövőre 2,1 százalékkal nőhet. Az idei évre vonatkozó előrejelzését 0,1 százalékponttal rontotta, a jövő évit 0,1 százalékkal javította az IMF.

A világkereskedelmi forgalom tavaly 9,3 százalékkal nőtt, az idén az IMF prognózisa szerint 6 százalékkal, jövőre 4,9 százalékkal bővül. Az idei forgalomra vonatkozó adatot 0,7 százalékponttal lejjebb, a jövő évit 0,4 százalékponttal feljebb vitték az IMF jelentés összeállítói októberhez képest.

A Brent, a Dubai Fateh és az amerikai WTI nyersolaj árának egyszerű számtani átlaga 69,07 dollár volt tavaly. Az idén várhatóan 77,31 dollár, jövőre pedig 71,29 dollár lesz. A tavalyi olajár 67,3 százalékkal volt magasabb az előző évinél. Az idén 11,9 százalékkal emelkedik az olajár a tavalyihoz képest, ami az őszi prognózisban jelzettnél 13,7 százalékponttal magasabb, miután októberben még 1,8 százalékos olajárcsökkenéssel számolt az idei évre az IMF. Jövőre várhatóan 7,8 százalékkal csökken az olajár, októberben még 5 százalékos csökkenéssel számolt a Valutaalap.

A fejlett országokban a tavalyi 3,1 százalék után idén 3,9 százalékos, jövőre 2,1 százalékos inflációt vár az IMF, amely az idei inflációs előrejelzését 1,6 százalékponttal, a jövő évit 0,2 százalékponttal fölfelé módosította. Az IMF az euróövezetben idén 3 százalékos, jövőre 1,7 százalékos, az Egyesült Államokban idén 5,9 százalékos, jövőre 2,7 százalékos inflációval számol.

A fejlődő országokban az idén 5,9 százalékos, jövőre pedig 4,7 százalékos inflációt becsül a Valutaalap, az idén 1 százalékponttal, jövőre 0,4 százalékponttal magasabbat az ősszel jelzettnél.

Tavaly a fejlődő országokban 5,7 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG