1p
Kemény és határozott üzenetet küldött a piacnak a Monetáris Tanács, de nem a kamatvágással, ahogy mindenki várta. Simor András megerősítette, a tanács egységes véleménye az, hogy a jelenlegi kondíciók mellett elegendő a hagyományos jegybanki eszköztárat bevetni.



'Csínyán kell bánni a nemkonvencionális eszklözökkel'

Erősödik a forint

Bár a kamatvágás után a forint gyengülését várták az elemzők, a döntés nem okozott komolyabb kilengést az árfolyamban - sőt, a Monetáris Tanács üzent a következő jegybankelnöknek, amit forinterősödéssel nyugtázott a piac.
Részletek >>>

Üzent a piacnak a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa, csak nem úgy, ahogyan azt a kamatdöntő ülés előtt mindenki várta: a tanács egyértelműen és egységesen kiállt amellett, hogy a "nemkonvencionális eszközök körének bővítése a hazai viszonyok között akut pénzpiaci zavarok esetén jelenthet csak hatékony segítséget".

Vagyis a jegybank tanácsa jelen körülmények között elutasította, hogy a nyugati nagy jegybankokéhoz hasonló eszközöket dobjon be a gazdaság élénkítésére. Erre több vezető kormánypárti politikus és Matolcsy György is többször célzott az elmúlt hetekben, a befektetők pedig teljesen elbizonytalanodtak a jövőbeni monetáris politika irányát illetően. A tanács ezzel tisztába tette a dolgokat: "A Monetáris Tanács hangsúlyozza, hogy a jelenlegi inflációs és reálgazdasági kilátásoknak megfelelő monetáris politikai irányultság kialakításához az eddig alkalmazott monetáris politikai eszköztár elegendő mozgásteret biztosít" - írják a kamatdöntést követő állásfoglalásban. Az MNB elnöke úgy fogalmazott: "ilyen helyzetben csínyán kell bánni a nemkonvencionális eszközökkel".

Simor András, az ülést követő sajtótájékoztatón megerősítette, hogy ebben a tekintetben egységes a tanács álláspontja. Nem úgy, mint a kamatvágást illetően: az elnök szinte unottan számolt be a sajtónak arról, hogy ismételten két javaslat (25 bázispontos vágás illetve tartás) szerepelt a tanács előtt, és az szűk többséggel úgy  határozott, hogy hatodik egymást követő alkalommal is csökkenti az irányadó rátát.

Simor szerint a jegybank már több eszközt is bevetett korábban arra, hogy élénkítse a gazdaságot, és hogy támogassa a banki hitelezés megindulását, így például csökkentették a tartalékrátát, bővítette a fedezeti kört, deviza swapot és olcsó forintforrást bocsátott a kereskedelmi bankok részére és beavatkozott a befagyott piacokon (állampapír, jelzáloglevél).

A döntés háttere: mi lesz az inflációval?

Ahol jól fogja magát érezni
"Szabadságra megyek és ott jól fogom magam érezni" - mondta a jegybank elnöke arra kérdésre, hogy mit csinál majd, ha március elején lejár a mandátuma.

A Monetáris Tanács úgy látja, hogy a gazdaságot továbbra is számottevő kapacitásfelesleg jellemzi. Az elmúlt év költségsokkjainak lecsengésével a gyenge kereslet dezinflációs hatása érvényesül, ezért a vállalatok termelési költségeik emelkedését csak korlátozottan tudják árazásukban érvényesíteni. Az inflációs cél a monetáris politika horizontján teljesülhet. A kedvező globális pénzügyi piaci környezet és a kormányzat alacsony költségvetési hiány melletti elköteleződése a hazai pénzügyi eszközök felárát is tartósan mérsékelheti. Mindezen tényezők indokolttá és lehetővé tették a monetáris kondíciók óvatos lazítását. Az irányadó kamat további csökkentésére kizárólag akkor kerülhet sor, ha a középtávú inflációs kilátások összhangban maradnak a 3 százalékos céllal, és fennmaradnak a kedvező pénzügyi piaci folyamatok.

Ez azt is jelenti, hogy a tanács megítélése szerint a 300-hoz közeli árfolyamszint még kedvezőnek vagy legalább is elviselhetőnek mondható.

Simor András ugyanakkor azt mondta, hogy a kormányzati intézkedések (rezsicsökkentés) miatt ugyan az inflációs nyomás rövid távon csökkenhet, hosszú távon azonban lehetnek problémák. Ez főleg attól függ, hogy a különadókkal megterhelt vállalatok áthárítják-e a termelési költségek drágulását a fogyasztókra. Amennyiben a gazdaságban nem lesz annyi kapacitás felesleg, elképzelhető, hogy a cégek mégis áttolják a terheket a lakossága, és emiatt gyorsulhat az infláció. Az eddig megjelent jegyzőkönyvek tanúsága szerint vélhetően a belsős tagok (vagyis Simor és két alelnöke) inkább úgy gondolják, hogy nincsenek ilyen jellegű kapacitásfeleslegek a gazdaságban.

Reálgazdaság: marad a borús előrejelzés

A reálgazdaság teljesítményét illetően az MNB prognózisa még mindig meglehetősen borús, a jegybank szerint a gazdaság teljesítménye elmarad a potenciálistól, a munkanélküliség 10% felett ragadhat, a lakosság további mérlegalkalmazkodás (hitelek visszafizetése) miatt a reálbér-emelkedést nem fordítja fogyasztásba, annak szintje alacsony lehet, akárcsak a beruházásoké.

A forinttal mindig foglalkoznak

"A forint akkor is téma a kamatdöntő üléseken, ha nem beszélünk róla" - mondta Simor arra a felvetésre, hogy foglalkozott-e a tanács a tegnap a 300-as szintet is megkarcoló forinttal az ülésen. Simor szerint az árfolyamcsatornán keresztül is tudnak hatni a reálgazdaságra, és van, amikor ez jobban előtérbe kerül. Nem csak arról van szó, hogy az árfolyam az infláció alakításának egyik leghatásosabb eszköze, hanem arról is, hogy a múltban volt már példa olyan extrém árfolyammozgásra, ami a pénzügyi stabilitást veszélyeztette, és az MNB-nek ekkor közbe is kellett avatkoznia.

Kérdésre válaszolva Simor András ismételten kifejtette, hogy egy IMF-megállapodás megkötése kiszámíthatóbbá tenné a gazdaságpolitikát, ezáltal csökkenhetnének a kockázati felárak, ami végső soron támogatná a gazdaság felpörgetését is.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Erősen visszavágta Kína két olyan nyersanyag exportját, amely a fegyver- és napelemgyártáshoz kell
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 15:01
Kína jelentősen visszafogta két fontos nyersanyag – a fegyverek, a távközlési berendezések és a napelemek gyártásához szükséges alapanyag – exportját a Reuters hírügynökség által a hivatalos kínai vámadatokon végzett elemzés alapján.
Makro / Külgazdaság Románia és Görögország lett az EU rossztanulója hiány és államadósság terén
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 14:07
Az euróövezetben és az Európai Unióban is csökkent a GDP-arányos államháztartási hiány az idei első negyedévben a tavalyi utolsó negyedévvel összevetve, miközben nőtt az államadósság aránya – közölte az EU statisztikai hivatala, az Eurostat hétfőn.
Makro / Külgazdaság Nyissa ki a pénztárcáját, többet kell fizetni a kutakon!
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 11:18
Újra...
Makro / Külgazdaság Ezt mindenképpen tudnia kell a 3 százalékos lakáshitelről!
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 10:43
Tisztábbak a feltételek.
Makro / Külgazdaság Sereghajtóvá vált a magyar gazdaság: három év alatt a térség minden állama lehagyott minket
Sasvári Péter | 2025. július 21. 10:21
Vészesen lemaradt a magyar gazdaság a többi V4-es országtól egy új kimutatás szerint. Az elmúlt néhány évben a magyar gazdaság sokkal rosszabb számokat produkál, mint a Visegrádi Négyek többi állama. De mi áll emögött? Hogyan lettünk éllovasból ismét sereghajtók?
Makro / Külgazdaság „Nincs új a nap alatt” – így léphetnek Varga Mihályék
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 10:05
Hogy látják a szakértők?
Makro / Külgazdaság Ezt sem teheti ki Orbán Viktor a Karmelita ablakába
Csabai Károly | 2025. július 21. 05:43
Hiába lett májushoz képest magasabb az adataikat cikkünk megjelenéséig közzétett 43 európai országból 33-ban – így nálunk is – az éves infláció 2025 hatodik hónapjában, Magyarország helyezése nem változott. Ez azt jelenti, hogy az öreg kontinensen továbbra is a miénk a nyolcadik legmagasabb fogyasztóiár-index, a 27 tagú Európai Unióban pedig csak két országban nagyobb a pénzromlás, Észtországban és Romániában. A visszatekintő reálkamatok összevetésében pedig eggyel még romlott is a helyezésünk – derül ki lapunk legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképéből.
Makro / Külgazdaság Aggódnak a cégek, de itt a német kormány új dobása
Privátbankár.hu | 2025. július 20. 08:55
Eloszlatnák az aggodalmat.
Makro / Külgazdaság Győrffy Dóra: Nem racionális támogatni tízmilliókkal egy Fülöp-szigeteki munkahely létrehozását
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. július 19. 10:58
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora volt a július 16-ai élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 79. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Besül a magyar kormány fegyvere? 2034 előtt nem várják Ukrajnát az EU-ba
Privátbankár.hu | 2025. július 19. 10:11
Friedrich Merz német kancellár szerint Ukrajna valószínűleg nem csatlakozik az Európai Unióhoz a blokk következő költségvetési ciklusának vége, azaz 2034 előtt – pedig a magyar kormány minden nap az ukrán EU-csatlakozásról beszél már most is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG