1p
Kemény és határozott üzenetet küldött a piacnak a Monetáris Tanács, de nem a kamatvágással, ahogy mindenki várta. Simor András megerősítette, a tanács egységes véleménye az, hogy a jelenlegi kondíciók mellett elegendő a hagyományos jegybanki eszköztárat bevetni.



'Csínyán kell bánni a nemkonvencionális eszklözökkel'

Erősödik a forint

Bár a kamatvágás után a forint gyengülését várták az elemzők, a döntés nem okozott komolyabb kilengést az árfolyamban - sőt, a Monetáris Tanács üzent a következő jegybankelnöknek, amit forinterősödéssel nyugtázott a piac.
Részletek >>>

Üzent a piacnak a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa, csak nem úgy, ahogyan azt a kamatdöntő ülés előtt mindenki várta: a tanács egyértelműen és egységesen kiállt amellett, hogy a "nemkonvencionális eszközök körének bővítése a hazai viszonyok között akut pénzpiaci zavarok esetén jelenthet csak hatékony segítséget".

Vagyis a jegybank tanácsa jelen körülmények között elutasította, hogy a nyugati nagy jegybankokéhoz hasonló eszközöket dobjon be a gazdaság élénkítésére. Erre több vezető kormánypárti politikus és Matolcsy György is többször célzott az elmúlt hetekben, a befektetők pedig teljesen elbizonytalanodtak a jövőbeni monetáris politika irányát illetően. A tanács ezzel tisztába tette a dolgokat: "A Monetáris Tanács hangsúlyozza, hogy a jelenlegi inflációs és reálgazdasági kilátásoknak megfelelő monetáris politikai irányultság kialakításához az eddig alkalmazott monetáris politikai eszköztár elegendő mozgásteret biztosít" - írják a kamatdöntést követő állásfoglalásban. Az MNB elnöke úgy fogalmazott: "ilyen helyzetben csínyán kell bánni a nemkonvencionális eszközökkel".

Simor András, az ülést követő sajtótájékoztatón megerősítette, hogy ebben a tekintetben egységes a tanács álláspontja. Nem úgy, mint a kamatvágást illetően: az elnök szinte unottan számolt be a sajtónak arról, hogy ismételten két javaslat (25 bázispontos vágás illetve tartás) szerepelt a tanács előtt, és az szűk többséggel úgy  határozott, hogy hatodik egymást követő alkalommal is csökkenti az irányadó rátát.

Simor szerint a jegybank már több eszközt is bevetett korábban arra, hogy élénkítse a gazdaságot, és hogy támogassa a banki hitelezés megindulását, így például csökkentették a tartalékrátát, bővítette a fedezeti kört, deviza swapot és olcsó forintforrást bocsátott a kereskedelmi bankok részére és beavatkozott a befagyott piacokon (állampapír, jelzáloglevél).

A döntés háttere: mi lesz az inflációval?

Ahol jól fogja magát érezni
"Szabadságra megyek és ott jól fogom magam érezni" - mondta a jegybank elnöke arra kérdésre, hogy mit csinál majd, ha március elején lejár a mandátuma.

A Monetáris Tanács úgy látja, hogy a gazdaságot továbbra is számottevő kapacitásfelesleg jellemzi. Az elmúlt év költségsokkjainak lecsengésével a gyenge kereslet dezinflációs hatása érvényesül, ezért a vállalatok termelési költségeik emelkedését csak korlátozottan tudják árazásukban érvényesíteni. Az inflációs cél a monetáris politika horizontján teljesülhet. A kedvező globális pénzügyi piaci környezet és a kormányzat alacsony költségvetési hiány melletti elköteleződése a hazai pénzügyi eszközök felárát is tartósan mérsékelheti. Mindezen tényezők indokolttá és lehetővé tették a monetáris kondíciók óvatos lazítását. Az irányadó kamat további csökkentésére kizárólag akkor kerülhet sor, ha a középtávú inflációs kilátások összhangban maradnak a 3 százalékos céllal, és fennmaradnak a kedvező pénzügyi piaci folyamatok.

Ez azt is jelenti, hogy a tanács megítélése szerint a 300-hoz közeli árfolyamszint még kedvezőnek vagy legalább is elviselhetőnek mondható.

Simor András ugyanakkor azt mondta, hogy a kormányzati intézkedések (rezsicsökkentés) miatt ugyan az inflációs nyomás rövid távon csökkenhet, hosszú távon azonban lehetnek problémák. Ez főleg attól függ, hogy a különadókkal megterhelt vállalatok áthárítják-e a termelési költségek drágulását a fogyasztókra. Amennyiben a gazdaságban nem lesz annyi kapacitás felesleg, elképzelhető, hogy a cégek mégis áttolják a terheket a lakossága, és emiatt gyorsulhat az infláció. Az eddig megjelent jegyzőkönyvek tanúsága szerint vélhetően a belsős tagok (vagyis Simor és két alelnöke) inkább úgy gondolják, hogy nincsenek ilyen jellegű kapacitásfeleslegek a gazdaságban.

Reálgazdaság: marad a borús előrejelzés

A reálgazdaság teljesítményét illetően az MNB prognózisa még mindig meglehetősen borús, a jegybank szerint a gazdaság teljesítménye elmarad a potenciálistól, a munkanélküliség 10% felett ragadhat, a lakosság további mérlegalkalmazkodás (hitelek visszafizetése) miatt a reálbér-emelkedést nem fordítja fogyasztásba, annak szintje alacsony lehet, akárcsak a beruházásoké.

A forinttal mindig foglalkoznak

"A forint akkor is téma a kamatdöntő üléseken, ha nem beszélünk róla" - mondta Simor arra a felvetésre, hogy foglalkozott-e a tanács a tegnap a 300-as szintet is megkarcoló forinttal az ülésen. Simor szerint az árfolyamcsatornán keresztül is tudnak hatni a reálgazdaságra, és van, amikor ez jobban előtérbe kerül. Nem csak arról van szó, hogy az árfolyam az infláció alakításának egyik leghatásosabb eszköze, hanem arról is, hogy a múltban volt már példa olyan extrém árfolyammozgásra, ami a pénzügyi stabilitást veszélyeztette, és az MNB-nek ekkor közbe is kellett avatkoznia.

Kérdésre válaszolva Simor András ismételten kifejtette, hogy egy IMF-megállapodás megkötése kiszámíthatóbbá tenné a gazdaságpolitikát, ezáltal csökkenhetnének a kockázati felárak, ami végső soron támogatná a gazdaság felpörgetését is.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Valami történt az amerikai gazdaságban
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:57
Az amerikai gazdasági aktivitás lassuló ütemben nőtt áprilisban az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) kedden közzétett előzetes értékei alapján.
Makro / Külgazdaság Mit jelez Matolcsy Györgyék lépése?
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:12
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa a várakozásoknak megfelelően 50 bázisponttal, 7,75 százalékra csökkentette az alapkamatot, és a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben mérsékelte.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott beszólást Varga Mihály
Dobos Zoltán | 2024. április 23. 16:44
A szolgáltatások visszatekintő árazása és a nemzetközi környezet romlása, elsősorban a Fed felfelé tolt kamatpályája negatívan hat a magyar monetáris politika lehetőségeire. Az erős dezinfláció, a folyó fizetési mérleg tartós javulása és a magas devizatartalék-szint miatt viszont jók a kilátások. A kamatdöntő ülés után Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke tartott háttérbeszélgetést, ahol odaszúrt a pénzügyminiszternek is.
Makro / Külgazdaság Kitilthatják a kényszermunkával készült termékeket az EU-ból
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 15:59
Az Európai Parlament (EP) megszavazta a kényszermunkával készült termékek kitiltását az EU piacáról. A most elfogadott szabályoknak köszönhetően jobban megéri majd, és könnyebb lesz a javíttatás, kevesebb hulladék képződik, és hátszelet kapnak a javítással foglalkozó vállalkozások.
Makro / Külgazdaság Friss külföldi pénzzel pöröghet fel az ukrán lakások újraépítése
Mester Nándor | 2024. április 23. 15:01
Kormányprogram indult a hitelpiacon, viszont az építkezéseket hátráltatja az egyre erősebb munkaerőhiány.
Makro / Külgazdaság Lehullt a lepel, Matolcsy Györgyék léptek
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 14:01
Kedden ismét kamatdöntő ülést tartott a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa, ahol változtattak a jegybanki alapkamaton.
Makro / Külgazdaság Aki gázzal fűt, örülhet az új prognózisnak
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 11:55
Ursula von der Leyen szerint lejjebb mehetnek a gázárak. 
Makro / Külgazdaság Meglepetés született az eurózónában
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 11:11
A vártnál jóval kedvezőbben alakult az euróövezeti szolgáltatóipar teljesítménye áprilisban, aminek a hatására a kompozit beszerzésimenedzser-index is a becsültnél jobb lett annak ellenére, hogy a feldolgozóipar teljesítmény tovább romlott. 
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter 25 ezer munkahelyet ígér
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 10:35
A kínai cégek hatbillió forintért ruháznak be Magyarországon Szijjártó Péter külügyminiszter szerint. 
Makro / Külgazdaság A magyar útra lépnek a franciák, jön a bolti szigor
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 09:22
Sokat várnak Franciaországban attól, hogy a kormány kötelezi a kiskereskedőket az áruzsugorítások feltüntetésére. Ez a burkolt áremelés jó ideje bosszantja az áruházak vásárlóit.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG