Oroszország több mint 150 000 harcoló katonát gyűjtött össze Ukrajna határain, további 34 000 könnyűfegyverrel felszerelt szeparatista csapatot pedig Donyeck és Luhanszk oroszbarát államkötegében. Ez a becslések szerint Oroszország teljes szárazföldi haderejének kétharmadát teszi ki. Moszkva légierejének fele is a térségben van bevetve - írja a The Guardian szakértője.
Ukrajna inváziója a világ legnagyobb háborúja, amióta az Egyesült Államok 2003-ban levezette iraki invázióját, amelyben körülbelül 175 000 katonát vetettek be; és a nyugati katonai vezetők arra figyelmeztettek, hogy a második világháború vége óta a legsúlyosabb harcokhoz vezethetnek Európában.
Nyugati védelmi források azt mondják, arra számítanak, hogy Oroszország „több tengelyen” fog támadni, de a fő hangsúly várhatóan a főváros, Kijev lesz, amelynek körülbelül 3 millió lakosa van. Úgy vélik, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök „rendszerváltásba” akar kezdeni Kijevben, bekeríti a várost katonáival, és abban reménykedik, hogy városi hadviselés nélkül meg tud szabadulni Volodimir Zelenszkij elnöktől.
Nagy-Britannia arra figyelmeztetett, hogy az orosz FSZB kémügynökséget bízták meg Kijev és Ukrajna többi nagyvárosának kiszállításával, míg az Egyesült Államok ennél tovább ment, és azt állította, hogy orosz tisztviselők listákat készítettek ukrán személyekről, amelyeket azokon a területeken gyűjtöttek össze, ahol hadserege megszerezte az irányítást.
A Nemzetközi Stratégiai Tanulmányok Intézete szerint Ukrajnának 125 600 fős reguláris hadserege van, de legalább 36 000 fős tartalékosát mozgósította. Az országban sokan azt mondták, hogy hajlandók harcolni, és körülbelül 300 000 embernek van katonai tapasztalata a keleti harcokban, akik közül néhányan csatlakozhatnak egy fegyveres ellenálláshoz.
A kijevi hadsereg nagyrészt az ország keleti részén, a megszállt Donbász régió közelében összpontosul, és nyugati elemzők úgy vélik, hogy a korai orosz hadműveletek kulcsfontosságú célja az lesz, hogy megpróbálják lefokozni Ukrajna harcoló erőit. Oroszország jelentős előnyökkel rendelkezik a légierő terén is, teljes légierejének 1172 harci repülőgépe van Ukrajnának 124 repülőgépével szemben (az IISS szerint), míg az orosz haditengerészet domináns a Fekete-tenger északi részén, ahol aggodalomra ad okot, hogy a Kreml tengeri támadást próbálhat indítani Odessza ellen.
Noha Ukrajna az elmúlt évben igyekezett modernizálni hadseregét, Javelin páncéltörő rakétákat kapott az Egyesült Államoktól, rövidebb hatótávolságú páncéltörő fegyvereket az Egyesült Királyságtól, és néhány TB2 drónt Törökországtól, hadseregének és felszerelésének nagy részét. A berendezések régebbi verziói azonban, amelyek tervezése a szovjet korszakból származik, ismerősek lesznek az orosz tábornokok számára. A NATO nem ad közvetlen katonai támogatást, mivel Ukrajna nem tagja a katonai szövetségnek.