Ki gondolta valaha is, hogy egy szép napon az izraeli-szír határon az orosz erők fognak rendet tartani? Most eljött ez az idő, és úgy tűnik, mindenkinek ez lesz a jó megoldás az utóbbi időben elmérgesedő helyzetben. Amíg 2011-ig, az arab tavaszig Aszad elnök vasmarokkal irányította Szíriát, nem volt gond, de aztán jött a polgárháború, és az izraeli határ mentén fekvő területeket részben az Iszlám Állam, részben más szunnita ellenzéki csoportok foglalták el.
Irán is a spájzban
Ezek nem veszélyeztették Izraelt, és a közelmúltig nem is változott a helyzet, mivel Aszad oroszok által 2015-ben feltámasztott rendszere korábban az Iszlám Állammal, valamint a Damaszkusz és Aleppo körüli ellenzéki erők felszámolásával volt elfoglalva, de most már eljutott odáig, hogy az ország délkeleti sarkában is visszavegye az uralmat. Ez önmagában még nem okozna feszültséget, de miután Aszadot nem csak orosz, hanem iráni erők is segítették talpra állni, most azok is ott menetelnek mindenhol, ahol zajlik a terület visszaszerzése.
Az iráni erők jóban vannak a szélsőséges síita Hezbollah szervezettel, amely elsősorban Libanonban tevékenykedik, és már többször indított rakétatámadások Izrael ellen. Ezért Izrael elemi érdeke, hogy a szervezet ne erősödjön tovább, vagyis ne kerüljenek a közelbe az iráni erők vagy az iráni támogatású milíciák. Márpedig a közelmúltban odakerültek, Izrael időnként légicsapást is mért rájuk, és intenzív izraeli-orosz párbeszéd zajlott az ügyben.
Ideiglenesen ott állomásozó orosz erők
Ennek most meglett az eredménye, az oroszok vállalták, hogy rendet tartanak, nem hagyják elfajulni a helyzetet, és felvonulnak a határ szíriai oldalára, oda, ahol régebben ENSZ-békefenntartók voltak egy széles sávban, de a polgárháború alatt visszavonultak, miután támadások érték őket. A tervek szerint az oroszok és az ENSZ-békefenntartók együtt fognak járőrözni, az ENSZ visszatérhet 6 év után a területre.
A orosz védelmi minisztérium egy magasrangú tisztségviselője a Reuters szerint egy moszkvai sajtótájékoztatón elmondta, hogy az orosz erők célja az ENSZ-erők elleni provokációk megakadályozása, az orosz csapatok ideiglenesen fognak ott állomásozni, amíg helyüket át nem adják a szír kormányerőknek a helyzet stabilizálódásakor.
Irán hátrébb vonult
Orosz közbenjárásra egyúttal az iráni erők visszavonták nehézfegyverzetüket az izraeli határtól 85 kilométerre, bár Izrael ezt még kevésnek találja. A fejlemények mindenesetre arra utalnak, hogy Oroszország igen befolyásos tényező lett a Közel-Keleten, amióta beavatkozott, hogy megmentse Aszad rezsimjét, majd leverje az Iszlám Államnak az Eufrátesz folyótól nyugatra lévő részét. Látszik, hogy Aszadon kívül Irán is hallgat az oroszokra, pláne, hogy nem is részben tőlük várja az amerikai elnök által felmondott atomegyezmény fenntartását.