Forrás: EPA/HENRIK MONTGOMERY / TT SWEDEN OUT |
A svéd gazdasági növekedés jelenleg kétszerese az európai átlagnak, az államadósság pedig nagyobb ütemben csökken, mint remélték, írja a Bloomberg. Az alacsony fogyasztási kedv ellenére a magasabb adóbevételeknek köszönhetően jó eséllyel már idén többlettel zárhat a büdzsé, noha a kormány csak 2019-re számolt ezzel a fordulattal, véli a Swedbank vezető elemzője, Anna Breman. Ebben persze szerepe van a negatív alapkamatnak (Svédországban 2015 februárja óta van nulla százalék alatt az irányadó ráta) és a szigorú gazdaságpolitikának is, de az elemzők még egy elemet kiemeltek: a migráció kezelését.
Rengetegen kértek menekültjogot Svédországban az elmúlt években. Forrás: migrationsverket.se |
Elutasítás helyett beépítették a rendszerbe
Az érkezőket gyakorlatilag teljesen felszívta a munkaerőpiac, ez pedig hozzájárult ahhoz is, hogy idén jóval – egész pontosan 3 milliárd koronával – kevesebbet kell fordítani majd betegellátásra és betegszabadságra Svédországban. A jelenleg hatalmon lévő szociáldemokrata-zöld koalíció már tervezi a jövő évi büdzsét, a tervek szerint plusz forrást kaphat az oktatás az alacsonyan képzett bevándorlók tanítására, ami közvetve csökkentené az ország munkanélküliségét.
Tavaly összesen 163 ezer bevándorló adott be menedékkérelmet a skandináv országban, ezzel a svédek vezetnek az egy főre eső menekültek számát illetően az Európai Unióban. A svéd vezetés 31 milliárd koronát (több mint 3,5 milliárd dollárt) különített el a menekülthelyzet kezelésére, az önkormányzatok költségvetését pedig további 10 milliárd koronával toldotta meg. A SEB elemzése szerint ez az extra ráfordítás a 1,3 százalékot tesz hozzá az idei GDP-növekedéshez.
Szinte minden munkakörben találtak állást a bevándorlók. Forrás: migrationsverket.se |
Nem olyan elutasítók, mint mi
Az erős gazdasági teljesítmény egyébként a közvéleményre is hatással van, az Ipsos felmérése szerint jelenleg négyből egy svéd gondolja úgy, hogy a bevándorlás nehezebbé tette a munkavállalást. Ezzel Svédország az utolsó helyre került a 22 megkérdezett ország közül. A magyarok azonban továbbra is több szempontból is elutasítóak a bevándorlókkal szemben, erről korábban itt írtunk bővebben a Privátbankár.hu-n.
Egy dolog biztos: amíg mi itt Európa közepén fogcsikorgatva próbálunk valamilyen megoldást kiizzadni magunkból, lehet, hogy érdemes lenne fontolóra venni az északiak példáját. Jó szervezéssel ugyanis nem csak a befogadó ország, hanem mindenki jól jöhet ki ebből az elhúzódó mizériából.