Jelentősen befolyásolhatja az európai munkaerő-kínálatot az, hogy az ukrajnai menekültek melyik országban vállalnak munkát. Továbbá az, hogy a háború után hazatérnek-e vagy sem – derül ki Euronews hírportál cikkéből.
Gazdasági bevándorlókká váltak
Az elöregedett, csökkenő népességű országok külső forrásból szerezhetnek friss munkaerőt és az ukránok ezen a piacon igen nagy súllyal vannak jelen.
Lengyelország a háború előtt és közvetlenül az orosz agresszió kezdete után az Ukrajnából érkezők legfőbb célpontja volt, ám az elmúlt évben a menekültek/bevándorlók jelentős része továbbutazott Németországba - erre jutott az EWL munkaerő-közvetítő cég a Varsói Egyetemen működő Centre for East European Studies kutatócsoporttal együttműködve.
A kutatás legfőbb megállapítása, hogy az ukránok többsége átalakult gazdasági bevándorlóvá. Számuk Lengyelországban feltűnően csökkent, miközben ezzel párhuzamosan Németországban látványosan nőtt.
Mit mutat a mérleg?
A háború kitörése után Lengyelország több ukrán menekültet fogadott be, mint bármely más ország. Ez azonban mára megváltozott. Az EU statisztikai adatai szerint 2023. június végén 1,1 millió ukrán állampolgár regisztráltatta magát Németországban, miközben 975 ezer Lengyelországban. Ez azt jelenti, hogy 2022 augusztusához képest lengyel földön 350 ezerrel csökkent, míg a németeknél 410 ezerrel nőtt a számuk.
A felmérésből kiderült az is, hogy a 350 ezres tábirból 150 ezren mentek tovább Németországba. Ezt a vándorlást segíti, hogy egyre tágabb támogató hálózat alakul ki az ukránok részvételével. A németeknél megkapaszkodók segítik családtagjaikat és ismerőseiket munkát találni. Sokat számít, hogy a berlini kormány ingyenes nyelvoktatást kínál, míg a varsói vezetés nem költ erre. A felmérésben ugyan mindössze 400 ukrán menekültet kérdeztek meg, ám a kutatók szerint az Európába került teljes ukrán népesség számával összevetve ez elegendő.
Bizonytalanság is van
Ugyanakkor a jövőre nézve fontos és ismeretlen tényezőt jelent, hogy a háború után hányan térnek haza Ukrajnába.
Ez részben attól függ majd, hogy az ország mennyire kerül lepusztult állapotba a rombolás nyomán. Részben pedig attól, hogy az ukrán kormány milyen feltételeket lesz képes biztosítani azoknak, akik a hazatérést fontolgatják.