3p
Biztonsági mechanizmusok bevezetését javasolja Brüsszelnek a kínai állami szektorral szemben az Európai Unió Kínában működő kereskedelmi kamarája jelentésében.

A jelentés szerint Pekingnek nem sikerült reformokat végrehajtania a kínai állami szektorban, amely ennek hatására csak még nagyobbra duzzadt és rossz hatékonysággal működik.

Min aggódik az EU?

A kamara szerint Kínának versenysemleges rendszert kellene bevezetnie, amelyben az állami és a magánkézben lévő, valamint a külföldi vállalatok mind egyforma elbánásban részesülnek. Figyelmeztetett ugyanakkor az állami kézben lévő gazdaság újjáéledésének veszélyére, ami a nemzetközi gazdasági kormányzás szabályainak semmibe vételével, illetve a finanszírozás, a közbeszerzések és a támogatások minden eddiginél nagyobb arányban az állami vállalatoknak juttatásával az európai cégek kiszorulásához vezethet.

Joerg Wuttke, a kamara elnöke a jelentésben úgy fogalmazott: „ahelyett, hogy az állami kézben lévő cégeket kezelhető méretűre csökkentenék, és kijelölnék a működésükhöz legmegfelelőbb szektorokat, miközben a többi területen privatizációt hajtanának végre, a cél az, hogy azok egyre erősebbek, jobbak és nagyobbak legyenek.”

A kamara évenként kiadott jelentéseiben rendszeresen lobbizik a versenysemlegességért és az állami szektor reformjaiért, összesen több mint 800 javaslatot előterjesztve - mutat rá a SCMP. Az idei jelentésben azonban több biztonsági mechanizmus bevezetésére szólított fel, azt tanácsolva Brüsszelnek, hogy új szabályozások, valamint a meglévő törvények segítségével ösztönözze Pekinget a szektor átformálására. Hangsúlyozták: „amennyiben Kína az elkövetkező években nem hajtja végre az állami vállalatok reformját és vezeti be a versenysemlegességet, úgy az óvintézkedésekre a EU piacának védelme miatt lesz szükség.”

A jelentés rámutat: 2007 és 2017 között a kínai állami vállalatok adóssága csaknem négyszeresére nőtt, miközben nyereségük csupán 60 százalékkal emelkedett. Finanszírozás szempontjából szintén előnyösebb helyzetben vannak: ugyan 2010 és 2013 között még csupán a banki hitelek mintegy harmadát kapták az állami vállalkozások, 2016-ra már a banki hitelek 83 százalékában részesültek, míg a magánszektornak összesen 11 százalékuk jutott.

Márciusban előrébb lépett Kína

A pekingi törvényhozás idén márciusban fogadta el a külföldi befektetéseket szabályozó törvényt, amely 2020. január 1-től lép hatályba. Az új törvény szerint a - negatív listán nem szereplő - külföldi befektetőket a belföldiekkel egyforma elbánásban részesítik, és egyenlő esélyekkel indulhatnak közbeszerzési pályázatokon, valamint részt vehetnek a vonatkozó törvények, szabályozások és technikai feltételek kialakításában.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság ÁKK: az egész évre tervezett forrásbevonás nettó 96 százaléka teljesült
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 18:50
Az intézményi forintpiacon erős kereslet mellett a nettó forint intézményi finanszírozási terv 75 százaléka, míg a bruttó aukciós kibocsátási terv 50 százaléka teljesült 2025 első félévben. A lakossági piacon érdemi portfolió-átrendeződés mellett és a jelentős átárazódások ellenére is jól áll az időarányos teljesülés.
Makro / Külgazdaság A kínai büntetővám a hazai húsfogyasztókat is sújthatja
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 17:15
A január óta ideiglenesen érvényben lévő védővám fennmaradása akár 3-4 százalékkal is megemelheti a sertés- és baromfihúsok kilónkénti árát a hazai piacon – figyelmeztet az UBM.
Makro / Külgazdaság Kiábrándító június – hatalmas visszaesés a román új autók piacán
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 16:46
Az új autók piaca 21,8 százalékkal zsugorodott az első fél évben – közölte az autógyártók és importőrök szakmai szervezete (APIA) kedden. A június különösen kiábrándító volt.
Makro / Külgazdaság Felpörgött az euróövezet inflációja júniusban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:39
Azonban az áremelkedés megfelelt az elemzők által vártnak az Eurostat kedden közzétett előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb óriási áresésre kerülhet sor a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:09
Amennyiben a kiskereskedők egy az egyben érvényesítik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árának 7-7 forintos csökkenését. 
Makro / Külgazdaság A kínai autókereskedők a „túl olcsó” autókra panaszkodnak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:02
Kína egyik legtehetősebb térsége, a Jangce-delta autókereskedői „súlyos kihívásokra” figyelmeztetnek, és az autógyártókhoz fordulnak, hogy azok vizsgálják felül értékesítési stratégiáikat a fokozódó pénzügyi nyomás és a felhalmozódó készletek miatt – újabb bizonyítékául a világ legnagyobb autópiacán zajló árháború következményeinek.
Makro / Külgazdaság Mire készülhet a kormány? Ezt is kérdezzük Győrffy Dórától a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 10:55
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora július 9-én szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Újabb mutatóban lettünk tökutolsók az Európai Unió 27 tagországa között
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:58
Az Eurostat legújabb adatai szerint a magyar vásárlók kosarában van a legkevesebb áru és szolgáltatás az egész EU-ban – mutat rá a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése.
Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG