7p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Joe Biden idei bukdácsolása miatt eleve hátránnyal indult a baloldali jelölt az állam kormányzóválasztásán, de nem csak emiatt kaptak ki a demokraták. A republikánusok az előző elnök tomboló stílusa helyett egy nála visszafogottabb arcot indítottak, olyasvalakit, aki, bár Donald Trumpéhoz hasonló szólamokkal dolgozik, mégsem ijeszti el a mérsékelteket. A húzás bejött, és ezzel megszülethetett a konzervatív siker új receptje is a következő választásokra.

Joe Biden már épp kezdhette volna jobban érezni magát, mire hirtelen kapott egy jókora gyomrost. Az amerikai elnök jelenleg a Glasgow-i COP26 klímacsúcson igyekszik erőt mutatni, és úgy tűnik, ez sikerül is neki - a keddi eredményei után azonban szerdán arra ébredt, hogy a republikánus Glenn Youngkin nyerte a virginiai kormányzóválasztást a demokrata Terry McAuliffe előtt.

Önmagán túlmutatóan is rossz hír ez az amerikai baloldalnak, mert az elemzők úgy vélik, a republikánus oldal ezen a választáson megtalálhatta a siker receptjét, amit a jövőre esedékes, félidős, majd a 2024-es, következő, "rendes" választáson is bevet majd.

Megérkezett az emberarcú trumpizmus

Youngkin győzelméhez az kellett, hogy egyszerre szólítsa meg a hardcore trumpista jobboldaliakat és azokat a visszafogottabb konzervatívokat, akiknek az előző elnök immár vállalhatatlanná vált. Ehhez az elemzések szerint két dolgot kellett megvalósítania.

Először is, a radikálisok megtartásáért Trumpot követve neki is bele kellett merítkeznie az összeesküvés-elméletekbe. Kampánya során egyebek mellett azt pedzegette, hogy critical race theoryt oktatnak a gyerekeknek az állami iskolákban (nem oktatnak, de ez nem számított). Ez nagyon leegyszerűsítve arról szól, hogy bőrszín szerint más jogi elbánásban részesülnek az emberek - Youngkin kampányában ez úgy jelent meg, hogy arra nevelik a színesbőrű gyerekeket, hogy áldozatként tekintsenek magukra, a fehéreket meg arra, hogy ők elnyomók, és ezért bűntudatot érezzenek.

Youngkin arról az összeesküvés-elméletről is beszélt, mely szerint FBI-ügynökök épülnek be az iskolák vezetői testületébe, és ott elnyomják a konzervatív hangokat. A republikánus induló kritizálta a maszkviselési kötelezettségeket is.

A republikánus párti Glenn Youngkin ünnepel a Virginia állambeli Chantillyben 2021. november 3-án, miután megnyerte a kormányzóválasztást Virginia államban. (Fotó: MTI/AP/Andrew Harnik)
A republikánus párti Glenn Youngkin ünnepel a Virginia állambeli Chantillyben 2021. november 3-án, miután megnyerte a kormányzóválasztást Virginia államban. (Fotó: MTI/AP/Andrew Harnik)

Ezek mind erősen trumpi szólamok, Youngkin azonban mégsem váltott ki extrém reakciókat velük - nem tüzelte erőszakra a szélsőségeket, és közben nem is ijesztette el a mérsékelteket. Ezt pedig a tudatosság mellett azért is sikerült összehoznia - és itt jön a siker receptjének második összetevője - mert a beszámolók szerint Youngkin a tomboló ex-elnökkel szemben leginkább a barátságos kertvárosi apuka típusba sorolható. Vagyis: ami Trump szájából harsogó lázítás lett volna, az az övéből egy komoly apa aggodalmaskodásaként csusszant ki. És ezzel a komolyabb bűnözéstől, migrációtól, gazdasági leszakadástól nem sújtott Virginia állam lakosai abszolút tudtak is azonosulni.

Ugyancsak Trump örökségét folytatta Youngkin abban az értelemben, hogy az üzleti életből érkezett a politikába. Ezzel a kívülállósággal - ha úgy tetszik, be nem hálózottsággal - pedig még mindig lehet aratni, mint azt ahogy egyébként itthon Márki-Zay Péter menetelése is megmutatta. Ezzel szemben a demokrata Terry McAuliffe egész életében csak politikusként dolgozott, már Barack Obama alatt is vezette az államot. Tapasztalata most hátrányként jelent meg.

A kevesebből több lett, a többől meg kevesebb

Teljesen ellentétes volt az is, ahogy a két nagy párt erős emberei a két jelölt versenyét kezelték. Ez mondjuk aligha meglepő: Joe Biden kétszer is elutazott az államba, hogy McAuliffe-nek kampányoljon, Donald Trump viszont ezúttal távol tartotta magát a csatatértől - Youngkin meg Trumpot kerülte.

Mivel az emberekben még élénken él a Capitolium szétdúlásának az emléke, egyértelmű volt, hogy a republikánus jelölt jobban jár, ha eltávolítja magát a nagy elődtől (és csak a szólamait veszi át), ahogy a demokraták számára is egyértelmű ziccernek tűnt, hogy megpróbálják Youngkint a lehető legjobban összetrumpozni. Biden is azzal riogatott a kampányeseményein, hogy Trump a kormányzójelölt nyomában fog visszalopakodni a hatalomba. A paráztatás nem jött be, pedig elképzelhető, hogy hosszú távon tényleg ez fog történni - erről nemsokára bővebben.

Maga a jobboldali mumus mindenesetre a választási eredményekre reagáló közleményében trükkösen persze mégiscsak magáénak követelte a sikert:

"Úgy tűnik, Terry McAuliffe kampánya egy bizonyos Trump nevű személy ellen nagyon sokat segített Glenn Youngkinnak. Még csak kampányolnom sem kellett Youngkinért, mert McAuliffe megtette helyettem. Köszönjük a MAGA szavazóinak, hogy nagyszerűen szerepeltek!"

Lényegében arról van szó, hogy a demokraták a múlttal kampányoltak, míg a republikánusok a jövővel, mint egy elemző megjegyzi.

A Biden-hatás

Az elszámított stratégia mellett persze a regnáló elnök zuhanórepülésben lévő népszerűsége se segített párttársa esélyein. Biden nem tudott elég nagy gazdasági visszapattanást felmutatni, a Covid-helyzet odaát is elhúzódik, és még házon belül sincs egyetértés a klíma- és a szociális reformcsomagjáról se, pedig azokat már jelentősen megkurtították az eredeti tervekhez képest.

Az elnök legdurvább hibája persze az afganisztáni kivonulás félrekezelése volt. Nem csoda, hogy Biden most nemzetközi színtéren, a COP26 klímacsúcson igyekszik valami maradandót alkotni, és népszerűségi pontokat nyerni.

Biden médiamegjelenései sem segítettek McAuliffe-n. Bár a republikánusok a magyarországi jobboldalhoz hasonlóan azt hangoztatják, hogy óriási médiaellenszélben léteznek, és a mainstream média balos, és a demokratákat segíti, ez csak az örökké számkivetett, elnyomott, harcolni kényszerülő jobboldali önmítosz része.

A népmesei állítással szemben az amerikai mainstream média a demokraták minden megingásáról beszámolt, hiszen egyrészt ez a feladata, másrészt ez nézőket hoz - és hát megingásból Biden idei évében nem volt hiány. Az elnöki süllyedés pedig magával húzta a kormányzójelöltet is.

A deklaráltan republikánus csatornák viszont - szintén a hazai helyzethez hasonlóan - összezártak, és felsorakoztak a jobboldali jelölt mögött. Mint egy elemző megjegyzi, őket nem húzza le az objektív tájékoztatás megkísérlésének a terhe.

Valami új kell a baloldalon

Úgy tűnik tehát, hogy a republikánusok megtalálták a nyerő receptet, várhatóan a fent taglalt "emberarcú trumpizmus" taktikával vágnak majd neki legalább a jövőre esedékes, félidei választásnak. Hosszabb távon pedig lehet, hogy ismét a szélsőjobb felé való tolódás lesz a stratégia.

Donald Trump egy évvel a veresége után még mindig azzal haknizik, hogy elcsalták a választást. És bár a volt elnök minden nagy közösségi oldalról ki van tiltva a capitoliumi dúlók felbujtása miatt, közben, úgy tűnik, halványulni kezd a párton belül a tőle való elzárkózás. A randalírozás után 10 republikánus képviselő a szavazta meg a demokratákkal együtt a második impeachment eljárást ellene - azóta kettő már le is mondott (nyolc még hátravan, reagálta le Trump).

Az ismert, hogy az előző elnök újra indulni akar a hatalomért 2024-ben, és ha Biden nem tudja valahogy kirángatni magát a gödörből, amibe belebukdácsolt, illetve nem tud felhajtani egy új, erős arcot maga mellé, akkor lehet, hogy újabb négy évnyi Trump-uralom elé néz a világ, mert elemzők szerint az utódjának kiszemelt helyettese, Kamala Harris, bár nagy reményeket fűztek hozzá, egyszerűen súlytalannak tűnik.

Ezek persze még csak találgatások, de az biztos, hogy a demokratáknak le kell vonniuk a tanulságot a virginiai választásból: a Trumppal való ijesztgetés lehet, hogy egy győzelemre elég volt, de még egyre már nem lesz az.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal már megint magyarázkodhat
Csabai Károly | 2025. január 21. 05:43
A csak a siker hirdetésére képes propagandaminiszter most éppen amiatt, hogy Európa 43 országa közül mindössze nyolcban volt magasabb az éves infláció decemberben, mint Magyarországon. Az Európai Unióban pedig csak kettőben, Lengyelországban és Romániában. Pedig nálunk a hatodik legmagasabb a jegybanki alapkamat, vagyis a meglóduló fogyasztóiár-index elsődleges ellenszere. Ennek tudható be, hogy legalább a visszatekintő reálkamatok összevetésében az élmezőnyben maradtunk – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG