4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Több ezer éves történelmű, de hányattatott közelmúltú országról van szó, amely majdnem teljesen megúszta a gyarmatosítást is. Pár évtizede még szinte csak az éhezők jutottak róla eszünkbe, most viszont Afrika leggyorsabban növekvő gazdasága, melyre a kínaiak is szemet vetettek. Íme, a 100 millió lakosú Etiópia.

Második a világon

Különösen érdekes, hogy Etiópia tavalyi 8,5 százalékos növekedésével nem csak Afrika első, de a világ második leggyorsabban növekedő gazdasága lett, csak Pápua Új Guinea előzte meg. Az érdekességét az adja, hogy még 25 évvel az ottani rendszerváltás után is él az emlék, hogy az etiópok a világ szegényei, éhezői. Persze sikertörténetek a közelünkben is vannak: a nagyon rossz állapotú Lengyelország és a még rosszabb állapotú Románia a kommunizmus bukása óta elképesztően fejlődött, az egyik le is hagyott minket, a másik a nyomunkban.

Afrika egykori legszegényebb országában ez még nagyobb jelentőségű dolog, annál is inkább, mert 100 milliós népről van szó, Nigéria után a kontinens legnépesebb országa. Etiópia ráadásul nem egy kis, a gyarmati időszak előtt nem is létező, a gyarmatosítók által kreált ország, mint a legtöbb afrikai állam, hanem egy több ezer éves történetű nép, amely már ókorban országgá alakult, majd hol Abesszínia, hol Akszum néven szerepelt. Az Etiópia név még az ókori görögöktől származik.

Zűrös múlt, fényes jelen

Valószínűleg az ország részben több ezer éves államiságának köszönheti, hogy az európai gyarmatosítók, az ázsiai Thaiföldhöz hasonlóan, nem vonták igájuk alá, kivéve egy rövid olasz agressziót Mussolini idején. A 20. század nagy része ugyanakkor két meghatározó vezető uralma alatt zajlott. Az első Hailé Szelasszié császár (született Ras Tafari), akiért inkább Jamaica népe rajongott, mint a sajátja. Őt követte Hailé Mariam Mengisztu szovjetbarát rendszere, ez hozta még az elhíresült éhezést és a teljes elszegényedést az országnak.

1991-ben jött ott is a rendszerváltás, sok afrikai országgal ellentétben viszonylag stabil kormányzat jött létre, ha demokrácia nem is. A kormány azonban sikeres gazdaságpolitikát folytat, sőt a a Bloomberg szerint a gazdasági növekedésért nem kis részben az állami beruházások felelősek. Az ország kevésbé függ az exporttól, különösen az ipari nyersanyagok exportjától, mint sok másik afrikai ország, így az utóbbi idők nyersanyag áresése is kevésbé érintette. Az ország legfőbb export terméke a kávé, melyben ugyan volt nagy kiugrás az árban, de stabilabbnak tűnik, mint az olaj, lelkesen fogyaszt a világ.

Kávé ára, 10 év

Beruházási boom

Az alapvetően mezőgazdasági országban óriási beruházások folynak: zajlik az utak, elektromos vezetékek, telekommunikációs hálózatok kiépítése, de az állami beruházások között ipari parkok és cukorgyárak is szerepelnek. Külső befektetők eddig kevesen jelentkeztek, de megjelent egy nagy, nem is akárki. Kína érdeklődik hevesen Afrika szarva iránt, 2005-ben 30 millió dollárt fektetett be az országban, 2012-ben már 500 milliót, és ez tovább növekedett azóta, de pontos statisztikák még nem készültek.

Kína etiópiai nagykövete szerint az ország biztonságos környezetet teremtett a befektetőknek, a munkaerő még olcsó, és alacsony vámtarifákkal lehet a gazdagabb felvevőpiacokra szállítani, így minden adott ahhoz, hogy az országban termelőbázisokat hozzanak létre. A kínai befektetők eddig textil- és bőripari üzemeket hoztak létre (ezek az iparágak eleve az ország erősségei), de kínai beruházok építették ki a Dzsibutiba, az ország által használ fő kikötőbe vezető villamosított vasúti vonalat is.

Béke és stabilitás

A kínai nagykövet szerint az etióp kormány és katonaság békét és stabilitást teremtett az országban, ami sok helyen hiányzik a kontinensen. Ez minden gazdasági aktivitás alapja, enélkül véleménye szerint nem jönnének a befektetők. Ez a vélemény persze érthető, hisz Kínában is hasonlóképpen teremtettek stabilitást, ami aztán meg is hozta a több évtizedes fellendülést.

Mindazonáltal Etiópián kívül volt még néhány afrikai ország, amelyik szép teljesítményt nyújtott tavaly. A „Demokratikus” Kongó és Elefántcsontpart egyaránt 8 százalék fölötti eredményt hozott, Mozambik 7 százalékkal nőtt, Csád, Tanzánia, Kenya és Ruanda pedig a 6 százalékot múlta felül.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG