6p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Augusztusi hatalomátvételekor az volt a talibán egyik első bejelentése, hogy attól a naptól fogva mindenféle drogkereskedelem tilos Afganisztánban. A gyakorlatban ez olyannyira nem jelentett semmit, hogy azóta is minden maradt a régiben, sőt, a jövőben várhatóan még a mostaninál is több afgán gazda adja ópiumtermelésre a fejét. Ez valójában aligha zavarja a tálibokat: dollármilliókat keresnek a drogcsempészet megadóztatásával.

Amikor az amerikai csapatok hektikus kivonulása után visszavette a hatalmat Afganisztánban a talibán, az egyik első bejelentésük az volt, hogy betiltják az országban az ópiumtermelést.

A szólamot erős szkepszissel fogadta a világ, miután az ország rejtett gazdasága a drogbizniszen alapul: az ENSZ szerint egyenesen a világ ópium- és heroinkereskedelmének nyolcvan százaléka Afganisztánhoz volt köthető 2015 és 2020 között, de van, aki akár 85-90 százalékosra is becsüli a részesedésüket. Miután a nemzetközi segélyek a tálibok visszatértével elapadnak, a korábbiakhoz képest is felértékelődik az ópium-üzletág szerepe.

És tényleg úgy tűnik, hogy a drogbiznisz betiltása csak hangzatos reklámszöveg volt, amivel az ország régi urai "felvilágosult", illetve "emberarcú tálibokként" igyekeznek újrapozicionálni magukat a globális média előtt. A Guardian riportere ugyanis ellátogatott Afganisztán központi máktermelő vidékére, Helmand tartományba, és a több máktermesztővel, illetve drogcsempésszel folytatott beszélgetése alapján a belengetett tiltást senki se veszi komolyan - maguk a tálibok sem.

Ha ez nincs, akkor mi marad?

"Képtelenek lennének pénzelni a háborújukat, ha nem lenne ópium," mondta a Guardiannek a pakisztáni határ közelében fekvő Baramcsából dolgozó drogkereskedő, akire a lap a forrás védelme miatt Ahmed Khan álnévvel hivatkozik. Szerinte óriási ellenállásba ütközne a tevékenysége betiltása, a máktermesztők és a drogbárók mellett a teljes lakosság is felemelné a szavát az ország vezetői ellen.

"A legnagyobb hasznot a talibán húzta az ópiumtermelésből az elmúlt 20 évben"

- állítja Khan. Az biztos, hogy az afgán ópiumtermelés és drogkereskedés éves szinten dollármilliókat termelt. A koronavírus sem ártott a szektornak, a megelőző évhez képest 2020-ban több mint a harmadával, 224 ezer hektárra nőtt a máktermesztésbe bevont termőföldek összterülete. Az ENSZ Kábítószer-ellenőrzési és Bűnmegelőzési Hivatala (UNODC) úgy becsülte, tavaly 6300 tonna ópiumot szüreteltek az országban, ami mintegy 290 tonna tiszta heroin gyártására elegendő.

2017 hozta el minden idők legnagyobb ópiumtermés-rekordját, abban az évben az ENSZ becslései szerint a farmerek 9900 tonna mákonyt takarítottak be, azon nagyjából 1,4 milliárd dollárért adtak túl, ez pedig önmagában Afganisztán GDP-jének 7 százalékát adta ki. Ha ehhez hozzávesszük a droggyártást, a gyártáshoz szükséges előanyagok (prekurzor vegyületek) importját, valamint a nemzetközi és hazai drogkereskedelmet, akkor az egész színtér a mákföldektől a laborokon át a kereskedőkig összesen 6,6 milliárd dollárt termelt abban az évben.

Amikor a tálibok szóvivője, Zabihullah Mudzsáhid az új hatalom első, augusztusi sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy "mostantól" tilos a drogkereskedelem és -csempészet, Khan elmondása szerint azonnal kilőtt az ópium ára, négy és fél kilónkénti 55 ezer afgániról (ez a cikk írásakor közel 600 dollár) 100 ezerre (közel 1100 dollár). Csak aztán a tálibok semmilyen lépést nem tettek a drogbiznisz felszámolásáért, a kereskedők megnyugodtak, és az ópium ára is visszacsökkent, nagyjából 680 dollárra, folytatja Khan. Szerinte ráadásul az ópiumkereskedelem pont, hogy még jobban be fog robbanni, most, hogy visszajött a talibán.

Ópiumszüret Afganisztánban egy 2004-es riportfilmben. (Screenshot: YouTube/60 Minutes Australia)
Ópiumszüret Afganisztánban egy 2004-es riportfilmben. (Screenshot: YouTube/60 Minutes Australia)

Már csak azért is teljesen életképtelen húzásnak tűnne egy valódi tilalom, mert a gazdasági összeomláson túl a klímaváltozás miatt még szárazságok is sújtják az országot, így jelenleg a kevéssé szomjas mák termesztésének a folytatása a logikus megoldás más, drogalapanyagként nem használható, viszont sokkal vízigényesebb növények termesztése helyett.

Sőt, az aszályok annyira durvák, hogy egyrészt iszonyatos mértékű éhezésbe taszítják az országot, másrészt, mivel minden veteményes és gyümölcsös kiszárad, azok a gazdák is mákra váltanak, akik eddig mást termesztettek. Utóbbiról már Abdul Ahad, Helmand kormányzója beszélt.

"A nemzetközi közösségnek segítenie kellene gátakat építeni, vetőmagokat kellene küldeniük, és segíteniük kéne a gazdáknak, hogy mást termeszthessenek"

- véli Ahad.

Plusz áfa

Már a tálibok előző vezetője, Omár molla is betiltotta az ópiumtermelést és -kereskedelmet még 2000-ben, és az a tiltás komoly is volt, a máktermelés csaknem teljes egészében megszűnt az országban. De ezzel csúnyán lábon is lőtték magukat a tálibok, mert a tilalommal óriásit ugrott Afganisztánban a munkanélküliség, és a földművesek a hatalom ellen fordultak. Az állapot csak egy évig tartott, aztán a szeptember 11-i merénylet után bevonult az országba az USA, és 2001 végére ki is ütötte a hatalomból a talibánt. Ezzel a tilalomnak is annyi volt, egy döccenő után az ópiumüzlet virágzott tovább. Az amerikaiak aztán 15 év alatt több mint 8 milliárd dollárt költöttek arra, hogy mákföldeket és droglaborokat semmisítsenek meg, mindhiába.

Az utóbbi 30 évben Baramcsa egy egyszerű, dél-afganisztáni városból az ország ópiumközpontjává vált, amire már csak azért is megvolt minden lehetőség, mert ez a régió az amerikai haderő jelenléte alatt is tálib uralom alatt volt. A talibán pedig megadóztatta az ópiumkereskedőket, mielőtt átengedte volna őket a pakisztáni határon.

Az UNODC-nak utoljára két évvel ezelőtt voltak becslései erről, aszerint 2019-ben a tálibok és más nem állami szereplők 113 millió dollárnyi ópiumadót söpörtek be. A 2017-es, termésrekordot hozó évben pedig 350 millió dollárnyit.

Khan azt mondja, évi legalább 50 tonna ópiumot ad el baramcsai ügyfeleknek, akik aztán átcsempészik az árut a határon Beludzsisztánba. Onnan Iránba tartanak tovább - a drog további útja jellemzően Oroszország, majd Európa országai. A kereskedő szerint akkora a kereslet, hogy a máktermesztők évi egy helyett most már háromszor szüretelnek.

Amrullah már negyedik évtizede termeli az ópiumot Helmand tartomány Musa Qala nevű településén. A föld nem az övé, ő csak műveli, de munkájáért cserébe a bevételek negyedét megkapja, ami éves szinten 5300 és 9300 dollár közti összeget hoz a konyhára. Az amerikaiak utáni helyzetről hasonlóan vélekedik, mint a médiának nyilatkozó afgánok többsége:

„Jó pénzt kerestem (az ópiumon) 2015 és 2019 között, de a háborúzás és az aszály lerontotta a termést. Most, hogy a tálibok újra hatalomra kerültek, reméljük, békében dolgozhatunk, és termeszthetjük tovább a mákot.”

(Guardian)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kihúz-e minket a csávából Nagy Márton új elképzelése?
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 11:29
A Klasszis Média Lapcsoport állandó szerzője, Bod Péter Ákos volt jegybankelnök, egyetemi tanár, közgazdász a nemzetgazdasági miniszter által jegyzett versenyképességi stratégiát elemzi.
Makro / Külgazdaság Kérdezzen Ön is Medgyessy Pétertől - hétfőn, a Klasszis Klubban
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 15:13
Ehhez nem kell mást tennie, mint ingyenesen regisztrálni az április 22-én, hétfőn 15:30 órakor kezdődő eseményre.
Makro / Külgazdaság Kalapozásba fogott az ukrán kormány Washingtonban
Mester Nándor | 2024. április 18. 15:01
A Világbank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) tavaszi ülését használja fel az ukrán vezetés, hogy megszerezze a gazdaság stabilizálásához szükséges pénzt vagy annak egy részét. Közben amerikai befektetőkkel is tárgyal az újjáépítési projektekről.
Makro / Külgazdaság Rekordmagas szinten a csehországi személyautó-gyártás
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 14:29
Az első negyedévben éves szinten 11,5 százalékkal 394 443 darabra nőtt a személyautó-gyártás Csehországban - közölte a cseh autóipari szövetség csütörtökön Prágában. A közlemény szerint ez az eddigi legmagasabb első negyedévi termelési adat.
Makro / Külgazdaság Fizethetjük majd a gigantikus kamatokat
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 12:33
A meghirdetett mennyiségnél 20 milliárd forinttal nagyobb összegben, 50 milliárd forintért értékesített 3, 5 és 10 éves lejáratú államkötvényeket, emelkedő átlaghozam mellett csütörtöki aukcióján az Államadósság Kezelő Központ.
Makro / Külgazdaság A háborúnak van egy eddig nem látott veszélye is
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 11:57
Környezeti károkat okozhatnak a rossz kondíciójú, biztosítással nem rendelkező, homályos orosz tulajdoni hátterű árnyékflotta tankerei.
Makro / Külgazdaság Szeretne új autót? Itt vannak az európai piac statisztikái!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 11:28
Csökkent a forgalomba helyezett új autók száma márciusban az egy évvel korábbihoz képest az Európai Unióban az európai autógyártók szakmai képviseleti szervezete, az ACEA honlapjára csütörtökön fölkerült adatok szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb inflációs adatok érkeztek, nézze csak!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 10:38
Az OECD-országokban februárban átlagosan 5,7 százalék volt az éves infláció, míg az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított maginfláció 6,4 százalékra csökkent.
Makro / Külgazdaság Itt van V. Naszályi Márta válasza a Várnegyed fideszes kerületi lapjára
Kormos Olga | 2024. április 18. 08:11
Budapest I. kerületében már jóval az önkormányzati választások kampányhajrája előtt dúlt a harc. A Várnegyed irányításáért már most négyen jelezték indulásukat, miközben V. Naszályi Márta, a Budavári Önkormányzat polgármestere úgy döntött: a kormánypárt kezébe került kerületi lap ellenében saját hírlevelet indít, és feljelenti Sára Botond főispánt. Sorozatunkban a június 9-i önkormányzati választások legérdekesebbnek ígérkező összecsapásait mutatjuk be.
Makro / Külgazdaság Vigyázat! Hatalmas benzinár-emelés közeleg
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 10:17
A 95-ös oktánszámú üzemanyag bruttó 7 forinttal kerül többe péntektől, a gázolaj ára viszont 6 forinttal csökken, így utóbbi lesz már olcsóbb.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG