6p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A koronavírus-járvány egyik nem várt fejleménye: nyelvvizsga nélkül is mindenki megkaphatja a diplomáját. A Corvinus még nem is tudja, hány diplomát kell hirtelen legyártatnia.

A Gazdaságvédelmi akcióterv részeként mindenki mentesül a nyelvvizsga-kötelezettség alól, és így megkaphatja oklevelét, aki 2020. augusztus 31-ig sikeres záróvizsgát tett vagy tesz a felsőoktatásban, de az oklevél megszerzésének feltételéül előírt nyelvvizsgát nem tette le. A magyar gazdaság újraindításához nagy szükség van a diplomás munkavállalókra - hangzott az április 7-én Palkovics László innovációs és technológiai miniszter által bejelentett akcióterv egyik pontja.

Az üzenetet megértették az emberek és valósággal megrohamozták az egyetemeket, ahol alig győzik munkával, hirtelen annyi diplomát kell kiállítaniuk.

A kormány számításai szerint mintegy 75 ezer olyan egyetemi hallgató fejezte be a tanulmányait, aki a diplomát eddig nem vehette át nyelvvizsga hiányában. Az eddigi tapasztalatok szerint az érintettek döntő többsége él a lehetőséggel, és kihasználja a koronavírus-járvány egyik nem várt előnyét.

Eddig közel 300 megkeresés érkezett egyetemünkre diplomakiadás kapcsán, de folyamatosan növekvő érdeklődésre számítunk. Becslésünk szerint több ezres nagyságrendre tehető azon volt hallgatóink száma, akik nyelvvizsga hiányában nem tudták átvenni a diplomájukat az elmúlt évtizedben. Pontos számot egyelőre azért nem tudunk mondani, mert 2006-ig a hallgatók teljes tanulmányi adminisztrációja papír alapon zajlott - válaszolta lapunk kérdésére a Budapesti Corvinus Egyetem.

Corvinus képzései közül a turizmus-vendéglátás, a nemzetközi gazdálkodás és a nemzetközi tanulmányok alapképzésein végzett diákok számára jelenthet jelentős könnyítést a nyelvvizsga-követelmények elengedése, mivel ezeken a szakokon két szakmai nyelvvizsga is része a kimeneti követelményeknek. Egy nyilatkozat kitöltésével lehet jelezni a Hallgatói Szolgáltatások munkatársai felé a diploma kiadására vonatkozó igényt, akik felveszik a kapcsolatot az érintettekkel.

A kiállított oklevelek átvételéről elektronikus levélben tájékoztatják az érintetteket. Az oklevelek átvételére személyesen, vagy meghatalmazott útján is van lehetőség. A közeljövőben előre egyeztetett időpontokban fogják fogadni a diplomájukat átvenni kívánó korábbi hallgatókat és a személyes kontaktus kockázatát minimalizálandó külön bejáratot használnak majd ki- és beléptetés céljából.

Persze nem csak a Corvinust rohamozták meg a nyelvvizsga nélküli egykori főiskolások és egyetemisták. A veszprémi központú Pannon Egyetemet is váratlanul érte, hogy a kormány eltörölte a nyelvvizsga-kötelezettséget.

Mintegy 20 éves halmozódással 3100 diploma ragadt bent nálunk. A 2018-2020 évben záróvizsgázottak április 15-től kezdeményezhették oklevelük kiállítását és 90 százalékuk már élt a lehetőséggel - mondta lapunknak Gál Balázs igazgató.

Ez azt jelenti, hogy mintegy 500 embernek már gyártják a diplomáját, az első okleveleket pedig már a jövő héten megkaphatják az érintettek. A Pannon Egyetem igazgatója szerint normál menetrendben mintegy ezer embernek szoktak oklevelet gyártani, tehát most soron kívül ennek háromszorosát kell legyártani. Ehhez biztonsági papír kell, ekkora készlettel pedig nem rendelkeznek, így azt külön be kell szerezniük. Pontos menetrendet is összeállítottak, hogy ki és mikor kezdeményezheti az oklevél kiállítását.

  • 2015-2017 évben záróvizsgázottak – 2020. április 22-től
  • 2010-2014 évben záróvizsgázottak – 2020. április 29-től
  • 2010 előtt záróvizsgázottak – 2020. május 6-tól

Külön olyan helyiségeket is kijelölnek, ahol átadják a diplomákat, de a postai kézbesítésen is dolgoznak. Senkit nem hagynak ki: a kormányrendeletbe beletartozik mindenki, akinek akár több nyelvvizsgát, felsőfokú vagy szakmai nyelvvizsgát kellett volna tennie a diplomaszerzéshez. A rendelkezés a doktori képzések kivételével minden képzési formára - a korábbi főiskolai és egyetemi képzésekre, az alapképzésekre, mesterképzésekre, osztatlan képzésekre és a felsőoktatási szakképzésekre is vonatkozik, a finanszírozási formától (ösztöndíjas vagy önköltséges) függetlenül.

Kodolányi János Egyetemet is megrohamozták, az oktatási intézmény a nagy roham miatt már közleményt is kiadott a honlapján, amiben arra kérik az egykori hallgatókat, hogy ne induljanak útnak, mert egyelőre a személyes átvételre nincs lehetőség.

A kész diplomákban majd 2020-as dátum fog szerepelni és a jelenleg érvényes személyes adatokra lesz kiállítva, ezeket az adatokat most kezdtük el egyeztetni, frissíteni, hiszen sokan időközben nevet változtattak

- közölte a Kodolányi Egyetem.

Új karrierek indulhatnak

Nem véletlen a nagy roham, hiszen egyáltalán nem mindegy, hogy középfokú vagy felsőfokú valakinek a legmagasabb iskolai végzettsége. Számos állás betöltéséhez diploma volt a feltétel: tanári, egészségügyi, agráriumi, informatikai, jogászi, közigazgatási állások ezreit csak felsőfokú végzettséggel lehetett törvényi előírás szerint betölteni. Most sokak számára megnyílik a lehetőség. Sok esetben azonban a gyakorlatban tényleg szükség van idegen nyelv ismeretére, ezért egyáltalán nem garancia, hogy pusztán a diploma meglététől valaki valóban alkalmassá válik egy munkára. A közigazgatásban 2018-ig volt nyelvvizsga pótlék is, ezt azonban a kormány minden egyéb pótlékkal együtt eltörölte.

A koronavírus-járvány gyorsan átírta a kormány álláspontját a nyelvvizsga szükségességéről. Még 2014-ben lépett hatályba az a jogszabály, ami 2020-tól már a felvételihez is kötelezővé tette volna a középfokú nyelvvizsgát. Tavaly ősszel már nagy viták voltak a kérdésről: Nyelvtudásért Egyesület szerint több ezren kiszorultak volna a felsőoktatásból, és akár 30-40 százalékkal is visszaeshetett volna a felvett hallgatók aránya.

A kormány végül novemberben döntött úgy: nem kell nyelvvizsga a felvételihez. Pedig az Európai Unió tagországai közül a magyarok beszélnek legkevésbé valamilyen idegen nyelven. Most pedig már a diplomához sem kell nyelvvizsga.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
Makro / Külgazdaság Nem lehet őszinte Orbán Viktor mosolya
Csabai Károly | 2024. november 19. 05:43
Az hagyján, hogy a kormányzati (siker)propagandában nemes egyszerűséggel csak földbe döngöltként emlegetett infláció októberben újra „kidugta a fejét”, s magasabb lett az előző havinál. Az igazi bosszúságot azonban az okozhatja a Karmelitában, hogy bár egy sor európai ország fogyasztóiár-indexe még a magyarnál is jobban emelkedett egy hónap alatt, s a Privátbankár Európai Inflációs Körkép kétéves történetében csak egyszer rontottak ennyien, még az sem volt elég ahhoz, hogy akár egyetlen helyet is előrelépjünk a ranglistán. Így viszont sovány vigasz, hogy a jegybanki alapkamatok és a reálkamatok összevetésében maradtunk az élmezőnyben.
Makro / Külgazdaság Igaza lesz Orbán Viktornak, tényleg fantasztikus évünk lesz a 2025-ös?
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 18:55
„2025-ben olyan dolgok történnek majd Magyarországon, amik eddig még sose. Fantasztikus lesz” – posztolta ki Orbán Viktor múlt pénteken a Facebook-oldalára. Ami annak beismeréseként is felfogható, hogy az elmúlt tizenegy és fél év mégsem volt annyira kimagasló, mint ahogyan az a kormányzati sikerpropagandából lejött. Mindenesetre a jövő évi „békeköltségvetésből” ez a fényes jövő nem olvasható ki. Mint ahogyan arra sem lehet mérget venni, hogy az Új Gazdaságpolitika keretében bejelentett intézkedések – a lakhatási támogatás, a kis- és középvállalkozásoknak juttatott újabb kedvezmények stb. – majd célt érnek, hiszen a hasonló akciók korábban sem hoztak eredményt. Ezekről is beszélt főszerkesztőnk, Csabai Károly a Trend FM hétfő délelőtti adásában.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG