Intenzív tüzérségi csapást mért a Gázai övezet északi részére péntek este az izraeli hadsereg. Az október 7-én kitört háború kezdete óta nem volt példa ilyen hevességű "levegőből, szárazföldről és tengerről" intézett csapásra a palesztin térséget uraló iszlamista Hamász szerint. Válaszul rakétákat lőttek ki Izraelre. Az iszlamista terrorszervezet arról is beszámolt, hogy az övezetben leállt a távközlési és internet-szolgáltatás. Ez utóbbit az internetes forgalmat figyelő Netblocks is megerősítette.
A fegyveres konfliktus kezdete óta először léphetett be a gázai övezetbe pénteken a nemzetközi vöröskereszt orvoscsoportja - közölte a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának (ICRC) helyi vezetője. Fabrizio Carboni, az ICRC területi igazgatója elmondta, hogy a csoport egy több kamionból álló humanitárius konvojjal érkezett az övezetbe és olyan, a háborús sebesülések ellátására szakosodott orvosokból áll akik a sérülések súlyosságának függvényében legalább ezer, de akár 5 ezer fő ellátására elegendő eszközellátmányt is magukkal visznek.
- A gázai egészségügyi hatóságok szerint az izraeli válaszcsapásokban már több mint 7300 ember halt meg a Gázai övezetben, a sebesültek száma pedig 19 ezerhez közelít. Izrael a támadásra válaszul leállította az övezet áram-, üzemanyag-, élelmiszer- és egy időre a vízellátását is.
- Egy pénteki brüsszeli közlemény szerint az október 16-án indított humanitárius légihíd-művelete keretében az Európai Unió ez idáig két repülőgépen juttatott el humanitárius segélyszállítmányokat a Gázai övezetbe. A pénteken felszállt harmadik repülőgép Koppenhágából szállít 51 tonna gyógyszert, orvosi felszereléseket és oktatási eszközöket. A repülőgép Egyiptomba érkezik, a szállítmányt onnan a helyszínen dolgozó nemzetközi partnerszervezetek juttatják el a gázai rászorulókhoz - írták.
- Az EU valamennyi járat teljes költségét finanszírozza, és az Európai Humanitárius Reagálási Kapacitás keretében támogatja a segítségnyújtási műveletek koordinálását. A további járatok a tervek szerint a következő két hétben szállnak fel - közölték.
-
A Gázavárosban működő Sifa kórház alatt rejtőzik a Gázai övezetet uraló iszlamista Hamász terrorszervezet vezérkara és fő műveleti központja - közölte pénteken Daniel Hagari, az izraeli hadsereg (IDF) szóvivője pénteken. A Hamász a Sifa kórház alatti központjából irányítja az Izrael elleni támadásokat. "Konkrét bizonyítékaink vannak arra, hogy terroristák százai özönlöttek be a kórházba, hogy ott elrejtőzzenek az október 7-i mészárlások után.
- Sokkal több ember halhat még meg a Gázai övezetben az izraeli ostrom miatt - figyelmeztetett pénteken az ENSZ palesztinokat segélyező szervezetének (UNRWA) vezetője. A kormány bejelentése szerint az izraeli hadsereg szárazföldi offenzívára készül, miután harmadik hete hajt végre légicsapásokat a palesztin terület ellen a Hamász iszlamista palesztin szervezet véres támadásának megtorlására. Az izraeli hadsereg pénteken bejelentette, hogy harci gépekkel támogatott razziát hajtott végre a Gázai övezetben, ahol több mint kétmillió ember él.
- "Összeomlanak az alapvető szolgáltatások, kimerülnek a gyógyszer-, élelmiszer- és vízkészletek, a csatornák vize kezdi elönteni Gáza utcáit" - írta. Az ENSZ Humanitárius Ügyeket Koordináló Irodája (OCHA) csütörtök este közölte, hogy október 21-től összesen 74 segélyt szállító teherautó érkezett Egyiptomból, azaz jóval kevesebb, mint konfliktus előtti napi 500 kamion.
- A lengyel diplomácia információi szerint a Gázai övezetben jelenleg több mint húsz lengyel állampolgár tartózkodik, és a lengyel konzuli szolgálatok már a fegyveres konfliktus kezdete óta "lépéseket tesznek a velük felvett kapcsolat fenntartására" - tudatta a külügyminisztérium sajtóosztálya pénteken a PAP hírügynökséggel.
- A külföldiek kimenekítése a Gázai övezet déli részén fekvő Rafahban működő, az Egyiptommal közös határátkelőt ellenőrző felek döntésein múlik, Izraelnek nincs lehetősége befolyásolni ezeket a döntéseket - ismertette a lengyel külügy Tel-Aviv álláspontját. Lengyelország a lengyel hadsereg közreműködésével október közepéig több mint 1500 állampolgárát menekítette ki Izraelből. Továbbra is ismeretlen azonban az Izraelben élő lengyel állampolgárságú történész, a 75 éves Alex Danzig sorsa, akit a lódzi zsidó közösség szerint a Hamász palesztin szélsőséges szervezet túszul ejtett.
- A többi országénál "pozitívabb és figyelmesebb" módon kezeli Oroszország kérését a Gázai övezetben lévő orosz állampolgárságú túszok szabadon bocsátására a Hamász - jelentette ki Musza Abu Marzuk, az iszlamista palesztin szervezet politikai bizottságának tagja és külügyi osztályának vezetője pénteken Moszkvában a RIA Novosztyi hírügynökségnek. (MTI)