Angela Merkel német és Sebastian Kurz osztrák kancellár az Európai Unió brüsszeli csúcstalálkozóján (Forrás: MTI/EPA/Olivier Hoslet) |
„Az osztrák kormány kész különleges intézkedéseket tenni déli határainak védelme érdekében” – jelentette be közös közleményben Sebastian Kurz osztrák kancellár, Heinz-Christian Strache osztrák alkancellár és Herbert Kickl osztrák belügyminiszter.
Mint írták, a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) és Keresztényszociális Unió (CSU) egyezsége a tranzitközpontok felállításáról a német határon arra utal, hogy Németország nemzeti hatáskörben szeretne intézkedéseket tenni a migráció leküzdésére. Ha ez a német kormány hivatalos álláspontja lesz, akkor Bécsnek meg kell akadályoznia, hogy ezek hátrányosan érintsék Ausztriát, zárul a közlemény.
Dominóhatástól tart Bécs
Bár az osztrák kormány részleteket nem közölt, a Die Presse szerint Ausztria maga is tranzitzónákat állíthat fel az osztrák-szlovén és az osztrák-olasz határon, azaz Spielfeldnél és a Brenner-hágónál. Ha tehát Németország valóra váltja terveit, az dominóhatással járhat: az uniós országok egymás után hozhatnak létre tranzitzónákat határaiknál, írja az osztrák lap.
A német jobboldali kormánypártok, a CDU és a CSU vezetői hétfőn este jelentették be, hogy megegyeztek a menekültügyi vitában. A megállapodás értelmében tranzitközpontokat hozhatnak majd létre az osztrák-német határon. Itt azokat a menedékkérőket gyűjtik össze, akiket az EU más országaiban regisztráltak. Őket visszaszállítják majd ezekbe az országokba, ahol elbírálják a menedékkérelmüket. Ennek érdekében Berlin menekültügyi megállapodást akar kötni az érintett országokkal. A nagykoalícióban részt vevő Szociáldemokrata Párt (SPD) egyelőre nem hagyta jóvá a CDU-CSU kompromisszumát.
Ausztria attól tart, hogy ha nem sikerül megkötni a menekültügyi megállapodásokat, akkor a tranzitzónában összegyűjtött menedékkérők Ausztriában ragadnak. A német egyezmény „egyoldalú terhelést” jelenthet Ausztria számára, idézte a Die Presse Hans-Peter Doskozil volt osztrák védelmi minisztert. Horst Seehofer német belügyminiszter kedd reggel telefonon egyeztetett az osztrák kancellárral, és szeretne személyesen is tárgyalni Kurzzal.
Egyelőre megmenekült a nagykoalíció
A menekültügyi vita miatt majdnem megbukott a német nagykoalíció. Horst Seehofer eredetileg azt szerette volna elérni, hogy Németország önhatalmúlag visszafordíthassa határairól a máshol regisztrált menedékkérőket. Angela Merkel kancellár ezt elutasította, és ragaszkodott egy európai szintű szabályozáshoz. Ezt az ellentétet oldotta fel a tranzitközpontok felállításáról kötött kompromisszum.
Németországot a CDU, CSU és az SPD alkotta kormánykoalíció vezeti. A CSU nélkül a koalíció elveszítené többségét a parlamentben.