Az aleppói harcok lezárultát követően most úgy tűnik, végre ismét megkezdődött az Iszlám Állam és az al-Kaida utódszervezetei elleni harc Szíriában, mégpedig nemzetközi kooperációban, és most mintha minden résztvevő együttműködne. A legfontosabb tényező most Törökország, amely immár Oroszországgal koordinálja tevékenységét, de Erdogan elnök Trumppal is felvette a kapcsolatot, így mintha elültek volna az ellentétek a terrorszervezetek elleni koalícióban.
Összeérnek
Al-Bab városa viszonylag közel fekszik a török határhoz, de egyúttal Aleppótól sincs messze, így mind a törökök, mind a szír kormányerők fontosnak tartották, hogy elsőként onnan űzzék ki az Iszlám Állam harcosait. A Szabad Szíriai Hadsereg nevű ellenzéki erő, melynek harcosait a törökök támogatják és vezetik, északról közelítette meg a várost és morzsolta fel a dzsihádistákat, a szír kormányhadsereg délről érte el a várost, így a két, elvileg ellenséges erő közötti közvetlen frontvonal kezd kialakulni.
Török célok
A Reuters szerint ugyanakkor konfliktus nem adódott ebből, ami arra utal, hogy komoly együttműködés zajlik a két oldal között, vagyis működik az a még tavaly elfogadott terv, hogy az országot befolyási zónákra osztják. A török erők már tavaly nyáron megkezdték a határmenti területeken a harcot, de akkor az Iszlám Állam visszaszorításával együtt az is céljuk volt, hogy megelőzzék a kurdok további térnyerését, különösen az arabok által lakott területen. Ez a cél akkor teljesült, így most célba vették magát a várost, melynek elfoglalásával a törökök befolyása alá került terület szépen kikerekedne, ráadásul megnyílna az úr Rakka felé.
A nagy dobás
Rakka elfoglalásának tervére már Donald Trump is utalt, ha ezt sikerülne megvalósítani, az Trump első komoly sikere lehetne, hisz ebben az esetben megszűnne az Iszlám Állam hatalma Szíriában, sőt akkor lényegében véget is érne maga a szervezet, mint területi egység, hisz Irakban is már csak Moszul városának nyugati fele van a birtokukban. Részleteket még nem lehet tudni, mindez hogyan zajlana, de vélhetően ott is az ellenzéki szír és a török erőkre hárulna a döntő súly, erős amerikai támogatással.
Trump is megmozdult
Az amerikai erők múlt hétvégén indítottak az al-Kaida utódszervezete ellen légitámadásokat Idlib tartományban és a Pentagon szerint megöltek 11 terroristát, köztük Oszama bin Laden egy korábbi harcostársát is, aki kiképzőtáborokat létesített és üzemeltetett Afganisztánban a 90-es években. Szerdán magában Idlib városában bombázták a központjukat, de a BBC szerint még nem derült ki, hogy ezt a támadást a szír kormány, az oroszok, vagy az amerikaiak hajtották végre. A korábban al-Nusra frontnak nevezett, most Jabhat Fateh al-Sham névre hallgató szervezet azon szervezetek egyike, amelyre nem vonatkozik a decemberben összehozott tűzszünet, melyet Oroszország és Törökország hozott össze.