4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy ideje nem hallottunk a belga szétválási tervektől, de most a flamand (holland) oldal újra aktivizálódik. Mit jelenthet Belgium átalakulása vagy megszűnése, hozhat-e nagy változást Európában, pláne hogy a belga főváros egyben az EU székhelye is?
Katonák járőröznek Brüsszel főterén - Forrás: MTI/AP/Geert Vanden Wijngaert

Gazdag ország, két nép

Belgiumban 2011 óta nyugalom volt, mert sikerült a 2010-es választásokat követő másfél éves huzavona után egy stabil kormányt létrehozni, amely egyaránt képviseli a vallon (francia) és a flamand (holland) oldalt. Most azonban újra hallatszanak az északi, flamand szeparatista hangok. A veszély azért egyelőre nem közeli: Spanyolország és Nagy-Britannia közelebb áll a széteséshez (a katalán, ill. a skót függetlenség által).

Joggal merül fel a kérdés, hogy egy ilyen gazdag országban miért foglalkoznak ezzel, miért nem fér meg egymással a két nagyjából egyenlő csoport, ahogy Svájcban is remekül megvannak a németek, franciák, olaszok és rétorománok. Nos, Svájc tényleg egy extrémen stabil, gazdag, világháborúktól megkímélt ország, különleges eset.

Nem egyformán gazdagok

Belgiumban azonban nem egyforma a két országrész gazdagsága: a hollandul beszélő részben 36 ezer euró volt 2013-ban az egy főre jutó GDP, a franciául beszélő részen 26 ezer. Ez azért elég szép eltérés, ami megpiszkálja a derék flamandok fantáziáját.

A belga államadósság meglehetősen magas: a GDP 107 százalékára rúg, és az északi rész valóban jóval iparosodottabb, kereskedelem-orientáltabb, akárcsak Hollandia. Az S&P hitelminősítő most megerősítette Belgim AA besorolását, de hozzátette, hogy az ország kettéválásának esélye jelentősen nő 2020 után.

Brüsszeli zűrök, katalánok, Bosznia

A flamand szeparatistákat most az tüzelte fel, hogy a párizsi terrortámadások szálai Brüsszelbe vezettek, ráadásul ott is napokig pánikhelyzet alakult ki a terrorfenyegetettség miatt. A flamandok azt állítják, ők ezt a területükön sokkal jobban kezelnék. A helyzetet persze bonyolítja, hogy Brüsszel a flamand részen van, de ma már inkább franciául beszélő város, ráadásul Európa fővárosa is. Így nyilván nem kerülhetne automatikusan Flandriához, feltehetően valamilyen különleges státuszt kapna, mint európai főváros.

A flamandokat a katalánok aktivitása is tüzeli, úgy érzik, a katalánok lépéseket tesznek a függetlenség felé, ők pedig most leálltak. Skócia jelenleg nem igazán példa, ott most nyugalom van, az alacsony olajár mellett a skótok talán kevésbé igyekeznek kiválni a gazdag Britanniából.

Mindazonáltal a teljes szétválás mellett felmerültek köztes megoldások, is melyben a két tartomány sokkal nagyobb függetlenséget kapna, önálló költségvetéssel, parlamenttel, miniszterelnökkel. Így különféle konföderációs megoldások kerülhetnek szóba, egyrészt svájci mintára, másrészt Bosznia-Hercegovina mintájára, bár ez utóbbi nem egy igazi sikertörténet.

Régi hiba

A belga probléma annyiból tűnik jogosnak, hogy már az ország létrehozatala egy értelmetlenség volt közel 200 éve, melynek során a holland, illetve a francia nép egy-egy darabját összerakták egy mesterséges országba. Sokkal ésszerűbb lett volna, és ez a későbbi európai irányvonalnak is inkább megfelelt volna, ha a vallonok csatlakoznak Franciaországhoz, a Flamandok Hollandiához. Ma egy gonddal (és országgal) kevesebb lenne.

Ha viszont most szétválnak, már nem feltétlenül fognak az anyaországokhoz csatlakozni, hanem lesz két új ország. Persze ebben aztán az is szerepet játszhat, milyenek a gazdasági érdekek, és hogy mennyire alakult ki valamiféle önálló flamand, illetve vallon nemzettudat. A helyzet viszont annyiban mindenképpen jobb a katalánnál vagy a skótnál, hogy nem maradna egy sértett, magát megcsonkítottnak érző ország (Spanyolország és Anglia), így nem okozna különösebb zűrt Európa életében.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG