4p
Egy ideje nem hallottunk a belga szétválási tervektől, de most a flamand (holland) oldal újra aktivizálódik. Mit jelenthet Belgium átalakulása vagy megszűnése, hozhat-e nagy változást Európában, pláne hogy a belga főváros egyben az EU székhelye is?
Katonák járőröznek Brüsszel főterén - Forrás: MTI/AP/Geert Vanden Wijngaert

Gazdag ország, két nép

Belgiumban 2011 óta nyugalom volt, mert sikerült a 2010-es választásokat követő másfél éves huzavona után egy stabil kormányt létrehozni, amely egyaránt képviseli a vallon (francia) és a flamand (holland) oldalt. Most azonban újra hallatszanak az északi, flamand szeparatista hangok. A veszély azért egyelőre nem közeli: Spanyolország és Nagy-Britannia közelebb áll a széteséshez (a katalán, ill. a skót függetlenség által).

Joggal merül fel a kérdés, hogy egy ilyen gazdag országban miért foglalkoznak ezzel, miért nem fér meg egymással a két nagyjából egyenlő csoport, ahogy Svájcban is remekül megvannak a németek, franciák, olaszok és rétorománok. Nos, Svájc tényleg egy extrémen stabil, gazdag, világháborúktól megkímélt ország, különleges eset.

Nem egyformán gazdagok

Belgiumban azonban nem egyforma a két országrész gazdagsága: a hollandul beszélő részben 36 ezer euró volt 2013-ban az egy főre jutó GDP, a franciául beszélő részen 26 ezer. Ez azért elég szép eltérés, ami megpiszkálja a derék flamandok fantáziáját.

A belga államadósság meglehetősen magas: a GDP 107 százalékára rúg, és az északi rész valóban jóval iparosodottabb, kereskedelem-orientáltabb, akárcsak Hollandia. Az S&P hitelminősítő most megerősítette Belgim AA besorolását, de hozzátette, hogy az ország kettéválásának esélye jelentősen nő 2020 után.

Brüsszeli zűrök, katalánok, Bosznia

A flamand szeparatistákat most az tüzelte fel, hogy a párizsi terrortámadások szálai Brüsszelbe vezettek, ráadásul ott is napokig pánikhelyzet alakult ki a terrorfenyegetettség miatt. A flamandok azt állítják, ők ezt a területükön sokkal jobban kezelnék. A helyzetet persze bonyolítja, hogy Brüsszel a flamand részen van, de ma már inkább franciául beszélő város, ráadásul Európa fővárosa is. Így nyilván nem kerülhetne automatikusan Flandriához, feltehetően valamilyen különleges státuszt kapna, mint európai főváros.

A flamandokat a katalánok aktivitása is tüzeli, úgy érzik, a katalánok lépéseket tesznek a függetlenség felé, ők pedig most leálltak. Skócia jelenleg nem igazán példa, ott most nyugalom van, az alacsony olajár mellett a skótok talán kevésbé igyekeznek kiválni a gazdag Britanniából.

Mindazonáltal a teljes szétválás mellett felmerültek köztes megoldások, is melyben a két tartomány sokkal nagyobb függetlenséget kapna, önálló költségvetéssel, parlamenttel, miniszterelnökkel. Így különféle konföderációs megoldások kerülhetnek szóba, egyrészt svájci mintára, másrészt Bosznia-Hercegovina mintájára, bár ez utóbbi nem egy igazi sikertörténet.

Régi hiba

A belga probléma annyiból tűnik jogosnak, hogy már az ország létrehozatala egy értelmetlenség volt közel 200 éve, melynek során a holland, illetve a francia nép egy-egy darabját összerakták egy mesterséges országba. Sokkal ésszerűbb lett volna, és ez a későbbi európai irányvonalnak is inkább megfelelt volna, ha a vallonok csatlakoznak Franciaországhoz, a Flamandok Hollandiához. Ma egy gonddal (és országgal) kevesebb lenne.

Ha viszont most szétválnak, már nem feltétlenül fognak az anyaországokhoz csatlakozni, hanem lesz két új ország. Persze ebben aztán az is szerepet játszhat, milyenek a gazdasági érdekek, és hogy mennyire alakult ki valamiféle önálló flamand, illetve vallon nemzettudat. A helyzet viszont annyiban mindenképpen jobb a katalánnál vagy a skótnál, hogy nem maradna egy sértett, magát megcsonkítottnak érző ország (Spanyolország és Anglia), így nem okozna különösebb zűrt Európa életében.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezért éri meg jóban lenni a magyar kormánynak Netanjahuval?
Litván Dániel | 2025. április 3. 18:48
Első pillantásra annyira nem eget rengető Izrael és Magyarország gazdasági kapcsolata, de a számok mellett más megfontolások is vannak.
Makro / Külgazdaság Trump a szövetségesei ellen fordult
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:59
Az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedés óriási nehézséget jelent Európának és katasztrófa az Egyesült Államoknak – jelentette ki François Bayrou francia miniszterelnök, aki szerint az amerikai elnök szövetségesei ellen fordult.
Makro / Külgazdaság Leminősítették Kínát
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:27
A Fitch Ratings azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher.
Makro / Külgazdaság „Nehéz a helyzet, de nem kritikus” – mennyire fáj Ukrajnának az amerikai importvám?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:04
Az ukrán gazdasági miniszter szerint országa esetében nem nagyon magas az új amerikai importvám.
Makro / Külgazdaság Spanyolország máris válaszolt az amerikai importvámokra
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:43
A spanyol kormányfő 14,1 milliárd euró értékű cselekvési tervet ismertetett Madridban, amelynek célja, hogy enyhítse az amerikai elnök által bejelentett importvámok negatív hatásait a dél-európai országban.
Makro / Külgazdaság Nem fogja kitalálni, mely ország maradt ki Trump vámháborújából
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:01
Már meg is indokolták, miért maradtak ki az oroszok. 
Makro / Külgazdaság Trump recesszióba tolja Amerikát – és több más ország gazdaságát is
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:18
Valamivel viszont nem számolt az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Gyorsan megjött a köszönet a magyar kormány legújabb húzására
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 14:08
Az izraeli külügyminiszter üdvözli, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Makro / Külgazdaság Megcáfolták: nem kutat 10 milliárd eurós hitel után a kormány
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:53
Az illetékes tárca szerint nincsenek ilyen tervek.
Makro / Külgazdaság Ez gyors volt: máris kicsinált egy gyárat a vámokkal Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:11
Első körben átmenetileg áll le egy kanadai gyár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG