Közzétette kedden Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke a brit kormánnyal folytatott tárgyalássorozat nyomán eddig összeállt javaslatcsomagot az uniós szabályozási reformtervekről. Az ajánlásokról a tagországoknak a február második felében esedékes EU-csúcson kell dönteniük.
To be, or not to be together, that is the question... My proposal for a new settlement for #UKinEU https://t.co/w4VSmnbahQ
— Donald Tusk (@eucopresident) February 2, 2016
Bevezetik a "vészféket"
A Brüsszelben ismertetett, a 28 EU-tagállam fővárosaiba megküldött javaslatcsomag több területen - így a külföldi EU-munkavállalók nagy-britanniai szociális ellátásának kérdésében - engedményeket tesz Londonnak. A brit kormány például - a szövegtervezetből következtethetően - a brit EU-tagságról tervezett népszavazás után haladéktalanul alkalmazhatja a "vészféknek" nevezett szigorításokat, amelyek alapján négyévi nagy-britanniai munkaviszony után lehetne csak igénybe venni a munkavállaláshoz kötődő szociális juttatások teljes körét. Ezt azonban jóvá kell hagynia a többi EU-tagállamnak is.
A szövegtervezet szerint tovább bővítik az opt out-okat, azaz az Egyesült Királyság újabb EU-s - leginkább a mélyebb politikai integrációra vonatkozó - szabályok alól vonhatja ki magát, amelyek egyébként minden tagországra vonatkozna.
A Reuters brit kormányzati forrásainak értelmezése szerint a mostani tervezet nem a tárgyalások lezárását, hanem annak kezdetét jelenti Cameron számára.
Draft EU renegotiation document shows real progress in all four areas where UK needs change but there's more work to do.
— David Cameron (@David_Cameron) February 2, 2016
"Semmi sincs eldöntve, amíg nincs konszenzus a tagországok között" - mondta a forrás. Az elmúlt 12 hónapban 180 000 bevándorló érkezett Angliába, 2014 márciusától pedig 266 000 EU-s migráns vette igénybe a szigetország jóléti forrásait a Guardian szerzője szerint. David Cameron brit miniszterelnök azonnal sajtótájékoztatót tartott a tervezet nyilvánosságra hozatala után.
Újságírói kérdésre válaszolva elmondta, hogy még nem dolgozták ki a négy éves felfüggesztés részleteit, de mindenképp bíznak abban, hogy a támogatások visszaszorítják az úgynevezett "támogatás-turizmust" - amelynek létezését egyébként a konzervatív kormány mindezidáig nem tudta alátámasztani rendesen.
Tavaly nyáron indult a kivándorló magyar fiatalokat hazacsábító program, a Gyere haza fiatal!, amelynek indításakor Czomba Sándor államtitkár elmondta, nagyjából 350 000 magyar vándorolt ki a britekhez. Egyelőre nem tudni, hogyan érintené majd az EU-s bevándorlókat a négy éves felfüggesztés - persze, ha elfogadják a tagállamok - de David Cameron és Orbán Viktor januári találkozóján szó volt arról, hogy nem feltétlenül lesz érvényes mindenkire az új szabályozás.