5p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Észak-Európában egyre erősebb katonai együttműködést találunk, dinamikus fegyverkezéssel párosulva. A skandináv országok éberen figyelik az új orosz fegyverek felvonulását az arktikus térségben. Káncz Csaba jegyzete.

A Finnországba akkreditált új észt nagykövet a héten kiemelte, hogy a balti és az északi (Skandinávia + Finnország) országoknak mélyíteniük kellene a gazdasági és katonai együttműködésüket. A három balti és az öt északi ország a maga 35 milliós népességével közel 1,7 ezermilliárd dolláros GDP-t állít elő, amely önmagában az ötödik legnagyobb európai gazdaság lenne.

A nagykövet nyitott ajtókat dönget, Észak-Európában ugyanis egyre erősebb katonai együttműködést találunk, dinamikus fegyverkezéssel párosulva.

A svéd terv

„Egy Svédország elleni katonai támadást nem lehet kizárni” – mondta Peter Hultqvist védelmi miniszter pár hete, megindokolva, hogy miért kell hazájának sokkal több pénzt a hadseregre fordítania. A svéd nagypolitika nem aprózza el: a jelenlegi szinthez képest a katonai kiadások a 2021-2025-ös időszak végére 40 százalékkal kerülnek magasabb szintre. A 2014-es szinthez képest pedig egyenesen 85 százalékos ugrást látunk – nem mellékesen ez volt az év amikor Moszkva annektálta a Krím félszigetet, és Kelet-Ukrajnában szeparatista konfliktust szított.

Illusztráció: Depositphotos
Illusztráció: Depositphotos

Stockholm most egyebek közt Patriot rakétákat vásárol az Egyesült Államoktól. Tervei között szerepel tüzérségének korszerűsítése, egy új tengeralattjáró hozzáadása a meglévő négyhez, és könnyűpáncélos flottájának modernizálása.

Szeptemberben Stockholm panaszt tett Moszkvánál, amiért két orosz hadihajó engedély nélkül behatolt svéd felségvizekre. Ami a svéd légteret illeti, abba is rendre berepülnek orosz harci gépek, amikről szintén panaszkodik Stockholm Moszkvánál.

Svédország 2010-ben megszüntette az általános hadkötelezettséget, de 2017-ben újra bevezette, bár csupán korlátozottan. A skandináv és Balti-államokban mindenhol van most már sorkatonaság, csak Lettország a kivétel, ahol 2007-ben törölték el. Dániában 4–12 hónapos a kiképzés, Norvégiában 19 hónapos (2016 óta már nőket is sorozhatnak), Finnországban 8 hónapos, Svédországban 9–12 hónap közötti. Észtországban 8–11 hónap közötti a kötelező szolgálati idő, Litvánia pedig 2015-ben állította vissza szintén a kötelező sorkatonaságot a 19 és 26 év közötti férfiak körében.

Az orosz Cirkon

A skandináv országok éberen figyelik az új orosz fegyverek felvonulását az arktikus térségben. Moszkva november elején tesztelte a térségben a Cirkon típusú hiperszonikus manőverező robotrepülőgépét. Ez 1000 kilométeres hatósugarú körben képes célpontok megsemmisítésére, gyakorlatilag perceken belül, hiszen kilencszeres hangsebességgel száguld.

Ezzel a fegyverrel a Kreml ellenőrizni tudja a tengeri kijáratot Nordkap és a Spitzbergák között, Norvégia északi részén. Itt kell az orosz Északi Flotta hadihajóinak áthaladni, hogy kiérjenek az Atlanti-óceánra.

Norvég lépések

Norvégia ezt már nem nézhette tétlenül, ezért szeptemberben csatlakozott egy brit vezetés alatt megtartott többnemzetiségű tengeri hadgyakorlathoz a térségben. Ugyanakkor keltett nagy figyelmet, hogy egy „Seawolf” osztályú amerikai atomtengeralattjáró Észak-Norvégiában, egy fjordban cserélt személyzetet.

Teljesen természetesnek tekinthető tehát, hogy a norvég, a svéd és a finn védelmi miniszterek az ősszel a már meglévő katonai együttműködésükön túl háromoldalú szerződést írtak alá. Sok részlet nem szivárgott ki, de abból lehet kiindulni, hogy egy konfliktus esetére felosztották a konkrét feladatokat – és ezzel nyilvánosan is formalizálták az 1950-es években megkötött, de titokban tartott megállapodásukat.

Dán különút

De hol van ebből az egészből Dánia? Nos, Carla Sands, Koppenhágába akkreditált amerikai nagykövet éppen a napokban kritizálta éles szavakkal az alacsonynak ítélt dán katonai költségvetést, amely jelenleg a GDP 1,3 százalékát teszi ki. Sands szerint „ebben az egyre bizonytalanabb geopolitikai környezetben” minden NATO tagnak kötelessége „pro-aktív biztonsági pozíciót elfoglalnia”.

A nagykövet szerint Dániának a svéd katonai költségvetésről kellene példát vennie, mivel a jelenlegi hiányosságokkal nem fogja tudni felvenni a kesztyűt egy fejlett ellenféllel szemben. Trine Bramsen dán védelmi miniszter visszautasította az amerikai kritikát, de elismerte, hogy a jelenlegi geopolitikai környezet veszélyeket hordoz magában.

Sands nagykövet az utóbbi időszakban nem igazán nyerte el a dán politikai osztály bizalmát, különösen, mióta aktívan segíti az amerikai behatolást Grönlandra. Az USA egy éve nyitotta meg konzulátusát a világ legnagyobb, 2 millió 166 ezer négyzetkilométeres szigetén, amely elképesztő ütemben olvad a klímaváltozás miatt. 2018-as amerikai sajtóértesülések szerint vacsorák és beszélgetések alkalmával Trump elnök azt kérdezte tanácsadóitól, vajon az USA megvásárolhatja-e Grönlandot, majd a Fehér Ház jogi tanácsadói hivatalának két munkatársát meg is kérte, vizsgálják meg ennek a lehetőségét.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hatalmas pofont kapott a Temu és a Shein, de az amerikai vásárlók is dörzsölhetik az arcukat
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 07:09
Megszüntettek egy kiskaput, a posta pedig nem továbbítja a Kínából és Hongkongból érkező csomagokat.
Makro / Külgazdaság Irigykedhetünk a csehekre? Megtudtuk, hogyan élnek
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 06:13
A cseh családok 90 százalékának nem jelentenek gondot a rendszeres havi kiadások, de hányan tudnak félretenni? És mennyiből?
Makro / Külgazdaság Trump tett egy ajánlatot Zelenszkijnek
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 17:39
Ritkaföldfémekért cserébe segítenék Ukrajnát.
Makro / Külgazdaság Fontos dolgokat mondott Varsóban a magyar külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 16:42
Az elmúlt évek kudarcos európai uniós gazdaságpolitikájából azt a következtetést kellene levonni, hogy Brüsszelnek vissza kell adnia a tagállamoknak a gazdaságpolitika menedzselését – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Varsóban. A tárcavezető arról számolt be a kereskedelmi ügyekkel foglalkozó európai uniós miniszterek informális tanácsülését követően, hogy abban egyetértés volt a résztvevők között, hogy a közösség nagyon súlyos kihívások előtt áll gazdasági szempontból, és sokat veszített a versenyképességéből az utóbbi években, ennek okait és a lehetséges kiutat illetően azonban már eltérnek a vélemények.
Makro / Külgazdaság Odacsapna Magyarországnak az Európai Néppárt jogállamisági felelőse
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 10:04
Erős kritikával illette Magyarországot Michal Wawrykiewicz.  
Makro / Külgazdaság Extra nyugdíjkiegészítést kaphatnak az idősek a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 08:55
Romániában a jelentős költségvetési hiány miatt részben megszorító költségvetést terjeszt a kormány a parlament elé.
Makro / Külgazdaság Kína „amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten” üzemmódra kapcsolt
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:47
A Kínával szemben bevezetett 10 százalékos amerikai büntetővám annak rendje és módja szerint életbe lépett, így az ázsiai ország is megtette a tőle telhetőt az USA megdorgálására.
Makro / Külgazdaság Új terve van Putyinnak: elárulta, mi a legfontosabb orosz erőforrás
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:07
Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke szeretne haladni a korral. Kijelentette, hogy országa fejlesztésének kulcsa a mesterséges intelligencia felhasználásában rejlik.
Makro / Külgazdaság Donald Trump lövöldözni kezdett – ez most Orbán Viktornak is fájhat
Király Béla | 2025. február 4. 05:46
Az amerikai elnök nem várt sokat, beiktatása után két hét sem telt el, de máris komoly vámokat vetett ki Kanada, Mexikó és Kína esetében is. Hogy a sor teljes legyen hétfőn Donald Trump belengette azt is, hogy az európai országokra is kivet majd vámokat. Mindez Magyarország számára sok jóval nem kecsegtet.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott többmilliót az AfD
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 17:39
Az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) korábbi tartományi vezetője, Gerhard Dingler elismerte, hogy 2,4 millió eurós támogatást adott a német AfD választási kampányára.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG