5p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Észak-Európában egyre erősebb katonai együttműködést találunk, dinamikus fegyverkezéssel párosulva. A skandináv országok éberen figyelik az új orosz fegyverek felvonulását az arktikus térségben. Káncz Csaba jegyzete.

A Finnországba akkreditált új észt nagykövet a héten kiemelte, hogy a balti és az északi (Skandinávia + Finnország) országoknak mélyíteniük kellene a gazdasági és katonai együttműködésüket. A három balti és az öt északi ország a maga 35 milliós népességével közel 1,7 ezermilliárd dolláros GDP-t állít elő, amely önmagában az ötödik legnagyobb európai gazdaság lenne.

A nagykövet nyitott ajtókat dönget, Észak-Európában ugyanis egyre erősebb katonai együttműködést találunk, dinamikus fegyverkezéssel párosulva.

A svéd terv

„Egy Svédország elleni katonai támadást nem lehet kizárni” – mondta Peter Hultqvist védelmi miniszter pár hete, megindokolva, hogy miért kell hazájának sokkal több pénzt a hadseregre fordítania. A svéd nagypolitika nem aprózza el: a jelenlegi szinthez képest a katonai kiadások a 2021-2025-ös időszak végére 40 százalékkal kerülnek magasabb szintre. A 2014-es szinthez képest pedig egyenesen 85 százalékos ugrást látunk – nem mellékesen ez volt az év amikor Moszkva annektálta a Krím félszigetet, és Kelet-Ukrajnában szeparatista konfliktust szított.

Illusztráció: Depositphotos
Illusztráció: Depositphotos

Stockholm most egyebek közt Patriot rakétákat vásárol az Egyesült Államoktól. Tervei között szerepel tüzérségének korszerűsítése, egy új tengeralattjáró hozzáadása a meglévő négyhez, és könnyűpáncélos flottájának modernizálása.

Szeptemberben Stockholm panaszt tett Moszkvánál, amiért két orosz hadihajó engedély nélkül behatolt svéd felségvizekre. Ami a svéd légteret illeti, abba is rendre berepülnek orosz harci gépek, amikről szintén panaszkodik Stockholm Moszkvánál.

Svédország 2010-ben megszüntette az általános hadkötelezettséget, de 2017-ben újra bevezette, bár csupán korlátozottan. A skandináv és Balti-államokban mindenhol van most már sorkatonaság, csak Lettország a kivétel, ahol 2007-ben törölték el. Dániában 4–12 hónapos a kiképzés, Norvégiában 19 hónapos (2016 óta már nőket is sorozhatnak), Finnországban 8 hónapos, Svédországban 9–12 hónap közötti. Észtországban 8–11 hónap közötti a kötelező szolgálati idő, Litvánia pedig 2015-ben állította vissza szintén a kötelező sorkatonaságot a 19 és 26 év közötti férfiak körében.

Az orosz Cirkon

A skandináv országok éberen figyelik az új orosz fegyverek felvonulását az arktikus térségben. Moszkva november elején tesztelte a térségben a Cirkon típusú hiperszonikus manőverező robotrepülőgépét. Ez 1000 kilométeres hatósugarú körben képes célpontok megsemmisítésére, gyakorlatilag perceken belül, hiszen kilencszeres hangsebességgel száguld.

Ezzel a fegyverrel a Kreml ellenőrizni tudja a tengeri kijáratot Nordkap és a Spitzbergák között, Norvégia északi részén. Itt kell az orosz Északi Flotta hadihajóinak áthaladni, hogy kiérjenek az Atlanti-óceánra.

Norvég lépések

Norvégia ezt már nem nézhette tétlenül, ezért szeptemberben csatlakozott egy brit vezetés alatt megtartott többnemzetiségű tengeri hadgyakorlathoz a térségben. Ugyanakkor keltett nagy figyelmet, hogy egy „Seawolf” osztályú amerikai atomtengeralattjáró Észak-Norvégiában, egy fjordban cserélt személyzetet.

Teljesen természetesnek tekinthető tehát, hogy a norvég, a svéd és a finn védelmi miniszterek az ősszel a már meglévő katonai együttműködésükön túl háromoldalú szerződést írtak alá. Sok részlet nem szivárgott ki, de abból lehet kiindulni, hogy egy konfliktus esetére felosztották a konkrét feladatokat – és ezzel nyilvánosan is formalizálták az 1950-es években megkötött, de titokban tartott megállapodásukat.

Dán különút

De hol van ebből az egészből Dánia? Nos, Carla Sands, Koppenhágába akkreditált amerikai nagykövet éppen a napokban kritizálta éles szavakkal az alacsonynak ítélt dán katonai költségvetést, amely jelenleg a GDP 1,3 százalékát teszi ki. Sands szerint „ebben az egyre bizonytalanabb geopolitikai környezetben” minden NATO tagnak kötelessége „pro-aktív biztonsági pozíciót elfoglalnia”.

A nagykövet szerint Dániának a svéd katonai költségvetésről kellene példát vennie, mivel a jelenlegi hiányosságokkal nem fogja tudni felvenni a kesztyűt egy fejlett ellenféllel szemben. Trine Bramsen dán védelmi miniszter visszautasította az amerikai kritikát, de elismerte, hogy a jelenlegi geopolitikai környezet veszélyeket hordoz magában.

Sands nagykövet az utóbbi időszakban nem igazán nyerte el a dán politikai osztály bizalmát, különösen, mióta aktívan segíti az amerikai behatolást Grönlandra. Az USA egy éve nyitotta meg konzulátusát a világ legnagyobb, 2 millió 166 ezer négyzetkilométeres szigetén, amely elképesztő ütemben olvad a klímaváltozás miatt. 2018-as amerikai sajtóértesülések szerint vacsorák és beszélgetések alkalmával Trump elnök azt kérdezte tanácsadóitól, vajon az USA megvásárolhatja-e Grönlandot, majd a Fehér Ház jogi tanácsadói hivatalának két munkatársát meg is kérte, vizsgálják meg ennek a lehetőségét.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jön az uniós pénz, több mint 155 milliárdra pályázhatnak a hazai kis cégek
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 16:46
Megjelent és április végétől rendelkezésre áll a hazai mikro- és kkv-k részére az európai uniós forrású KKV Technológia Plusz Hitelprogram, amely nulla százalékos kamat mellett kínál kedvező finanszírozást új fejlesztésekre és értéknövelő beruházásokra – közölte a Magyar Fejlesztési Bank (MFB).
Makro / Külgazdaság Lenyűgöző videó került elő Varga Judit, Rogán Antal és Gulyás Gergely közös múltjából
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 12:48
Magyar Péter vádjainak fényében a szereplők minden egyes arcrándulása egészen új értelmezést nyer.
Makro / Külgazdaság Valamit már mondott az ügyészségnek Varga Judit - kihallgatták a hangfelvétel ügyében
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 10:56
Elárulta az ügyészség, hogy berendelték a volt igazságügyminisztert a Magyar Péter vádjai kapcsán indult eljárás során.
Makro / Külgazdaság Hszi Csin-ping nem hagyja magát
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 09:06
És a kínai fejlődést sem engedi megállítani. Erről is beszélt a kínai vezető a holland miniszterelnökkel történt találkozója után.
Makro / Külgazdaság Végre egy jó hírt is kapott Orbán Viktor, itt vannak a friss adatok
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 08:30
A bruttó átlagbér már 600 ezer forint felett jár, 14,6 százalékos növekedéssel.
Makro / Külgazdaság Kitalálja, milyen nevek nem hangzottak el Varga Judit közel kétórás interjújában?
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 07:16
Sokat beszélt, de a lényegről kevesett mondott a volt miniszter.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor váratlanul felhívta Szijjártó Pétert, miközben interjút készítettünk a külügyminiszterrel
Csabai Károly - Wéber Balázs | 2024. március 27. 16:22
Nagyinterjút adott a Privátbankárnak a külgazdasági és külügyminiszter.
Makro / Külgazdaság Ilyet is ritkán látni a benzinkutakon!
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 15:50
Az egyik drágul, a másik olcsóbb lesz.
Makro / Külgazdaság Hasít a svéd H&M ruházati cégóriás
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 15:20
Megugrott a svéd Hennes & Mauritz AB (H&M), a világ második legnagyobb divatáru-kiskereskedelmi láncának profitja a február végével záródott negyedévben.
Makro / Külgazdaság Ez történne, ha nálunk is euró lenne
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 13:27
Márciusban javult, három havi csúcsot ért el a gazdasági hangulatindex mind az EU-ban, mind az euróövezetben, a foglalkoztatási kilátások mutatószáma pedig magas szinten stabilan tartotta magát az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága (DG ECFIN) szerdai jelentése szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG