5p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Észak-Európában egyre erősebb katonai együttműködést találunk, dinamikus fegyverkezéssel párosulva. A skandináv országok éberen figyelik az új orosz fegyverek felvonulását az arktikus térségben. Káncz Csaba jegyzete.

A Finnországba akkreditált új észt nagykövet a héten kiemelte, hogy a balti és az északi (Skandinávia + Finnország) országoknak mélyíteniük kellene a gazdasági és katonai együttműködésüket. A három balti és az öt északi ország a maga 35 milliós népességével közel 1,7 ezermilliárd dolláros GDP-t állít elő, amely önmagában az ötödik legnagyobb európai gazdaság lenne.

A nagykövet nyitott ajtókat dönget, Észak-Európában ugyanis egyre erősebb katonai együttműködést találunk, dinamikus fegyverkezéssel párosulva.

A svéd terv

„Egy Svédország elleni katonai támadást nem lehet kizárni” – mondta Peter Hultqvist védelmi miniszter pár hete, megindokolva, hogy miért kell hazájának sokkal több pénzt a hadseregre fordítania. A svéd nagypolitika nem aprózza el: a jelenlegi szinthez képest a katonai kiadások a 2021-2025-ös időszak végére 40 százalékkal kerülnek magasabb szintre. A 2014-es szinthez képest pedig egyenesen 85 százalékos ugrást látunk – nem mellékesen ez volt az év amikor Moszkva annektálta a Krím félszigetet, és Kelet-Ukrajnában szeparatista konfliktust szított.

Illusztráció: Depositphotos
Illusztráció: Depositphotos

Stockholm most egyebek közt Patriot rakétákat vásárol az Egyesült Államoktól. Tervei között szerepel tüzérségének korszerűsítése, egy új tengeralattjáró hozzáadása a meglévő négyhez, és könnyűpáncélos flottájának modernizálása.

Szeptemberben Stockholm panaszt tett Moszkvánál, amiért két orosz hadihajó engedély nélkül behatolt svéd felségvizekre. Ami a svéd légteret illeti, abba is rendre berepülnek orosz harci gépek, amikről szintén panaszkodik Stockholm Moszkvánál.

Svédország 2010-ben megszüntette az általános hadkötelezettséget, de 2017-ben újra bevezette, bár csupán korlátozottan. A skandináv és Balti-államokban mindenhol van most már sorkatonaság, csak Lettország a kivétel, ahol 2007-ben törölték el. Dániában 4–12 hónapos a kiképzés, Norvégiában 19 hónapos (2016 óta már nőket is sorozhatnak), Finnországban 8 hónapos, Svédországban 9–12 hónap közötti. Észtországban 8–11 hónap közötti a kötelező szolgálati idő, Litvánia pedig 2015-ben állította vissza szintén a kötelező sorkatonaságot a 19 és 26 év közötti férfiak körében.

Az orosz Cirkon

A skandináv országok éberen figyelik az új orosz fegyverek felvonulását az arktikus térségben. Moszkva november elején tesztelte a térségben a Cirkon típusú hiperszonikus manőverező robotrepülőgépét. Ez 1000 kilométeres hatósugarú körben képes célpontok megsemmisítésére, gyakorlatilag perceken belül, hiszen kilencszeres hangsebességgel száguld.

Ezzel a fegyverrel a Kreml ellenőrizni tudja a tengeri kijáratot Nordkap és a Spitzbergák között, Norvégia északi részén. Itt kell az orosz Északi Flotta hadihajóinak áthaladni, hogy kiérjenek az Atlanti-óceánra.

Norvég lépések

Norvégia ezt már nem nézhette tétlenül, ezért szeptemberben csatlakozott egy brit vezetés alatt megtartott többnemzetiségű tengeri hadgyakorlathoz a térségben. Ugyanakkor keltett nagy figyelmet, hogy egy „Seawolf” osztályú amerikai atomtengeralattjáró Észak-Norvégiában, egy fjordban cserélt személyzetet.

Teljesen természetesnek tekinthető tehát, hogy a norvég, a svéd és a finn védelmi miniszterek az ősszel a már meglévő katonai együttműködésükön túl háromoldalú szerződést írtak alá. Sok részlet nem szivárgott ki, de abból lehet kiindulni, hogy egy konfliktus esetére felosztották a konkrét feladatokat – és ezzel nyilvánosan is formalizálták az 1950-es években megkötött, de titokban tartott megállapodásukat.

Dán különút

De hol van ebből az egészből Dánia? Nos, Carla Sands, Koppenhágába akkreditált amerikai nagykövet éppen a napokban kritizálta éles szavakkal az alacsonynak ítélt dán katonai költségvetést, amely jelenleg a GDP 1,3 százalékát teszi ki. Sands szerint „ebben az egyre bizonytalanabb geopolitikai környezetben” minden NATO tagnak kötelessége „pro-aktív biztonsági pozíciót elfoglalnia”.

A nagykövet szerint Dániának a svéd katonai költségvetésről kellene példát vennie, mivel a jelenlegi hiányosságokkal nem fogja tudni felvenni a kesztyűt egy fejlett ellenféllel szemben. Trine Bramsen dán védelmi miniszter visszautasította az amerikai kritikát, de elismerte, hogy a jelenlegi geopolitikai környezet veszélyeket hordoz magában.

Sands nagykövet az utóbbi időszakban nem igazán nyerte el a dán politikai osztály bizalmát, különösen, mióta aktívan segíti az amerikai behatolást Grönlandra. Az USA egy éve nyitotta meg konzulátusát a világ legnagyobb, 2 millió 166 ezer négyzetkilométeres szigetén, amely elképesztő ütemben olvad a klímaváltozás miatt. 2018-as amerikai sajtóértesülések szerint vacsorák és beszélgetések alkalmával Trump elnök azt kérdezte tanácsadóitól, vajon az USA megvásárolhatja-e Grönlandot, majd a Fehér Ház jogi tanácsadói hivatalának két munkatársát meg is kérte, vizsgálják meg ennek a lehetőségét.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hír jött Amerikából
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 17:16
A munkaerőpiacot érinti.
Makro / Külgazdaság Sokkal több a kalóztámadás, mint tavaly
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 11:36
A Malaka-szoros veszélyes környék.
Makro / Külgazdaság Barátjáért is vámmal áll bosszút Donald Trump, a rézimportőrök már augusztustól sírhatnak
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 11:08
A Brazíliára kivetendő magas vámokat a Jair Bolsonaro elleni eljárással és egy hazugsággal indokolta az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Elbúcsúzhatunk a 600 forint alatti benzintől?
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 10:46
Péntektől megint áremelés jön.
Makro / Külgazdaság Tényeg akkora az infláció, mint amekkorát a statisztikai hivatal kimutat?
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 10:02
Nemcsak nálunk, máshol is nagyobbnak érzékelik a fogyasztóiár-indexet a valóságosnál. Mi lehet ennek az oka? Ennek járt utána a GKI Gazdaságkutató Zrt.
Makro / Külgazdaság Erről álmodhat a magyar kormány: itt a német adat
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 09:32
Tavaly október óta nem volt ilyen alacsony az infláció.
Makro / Külgazdaság Az utolsó pillanatban alkut kötött Ursula von der Leyen, váratlan eredmény születhet az EP-ben
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 08:49
Úgy tűnik, sikerül a bizottsági elnöknek megvásárolnia a baloldali képviselők szavazatait.
Makro / Külgazdaság Mi történik Kínában? Pörögnek az eladások
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 08:24
Még májushoz képest is tovább gyorsult a növekedés üteme.
Makro / Külgazdaság Eszméletlen számok jöttek a chipek piacáról
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 08:11
Rekordot rekordra halmoznak.
Makro / Külgazdaság Lemondott Elon Musk X közösségi oldalának vezetője
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 17:35
Linda Yaccarino, Elon Musk X közösségi oldalának vezetője bejelentette lemondását.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG