Zoran Zaev. EPA/GEORGI LICOVSKI |
A cikk a BALK és a Privátbankár.hu együttműködésében jelenik meg.
2020. április 12-én, nyolc hónappal Zoran Zaev miniszterelnök megbízatási idejének lejárta előtt előrehozott parlamenti választásokat tartanak Észak-Macedóniában – ebben állapodtak meg a legnagyobb macedón politikai pártok vezetői.
Döntsön a nép!
Az előrehozott választásokat a miniszterelnök javasolta, miután az Európai Unió ismét elhalasztotta az uniós csatlakozási tárgyalások megkezdését a szkopjei kormánnyal.
Az észak-macedón kormányfő hatalmas történelmi hibának nevezte az uniós döntést, amelyet főleg Franciaországnak “köszönhetnek”.
Albániai jelentések szerint Emmanuel Macron novemberben Szkopjéba és Tiranába látogat, aminek lehet köze a történtekhez.
Zoran Zaev legfontosabb kampányígérete az ország euroatlanti integrációjának felgyorsítása volt, amiért még az ország nevének “kiigazítását” is bevállalta.
Ezért a brüsszeli döntést Zaev csalódásként élte meg.
Az uniós bővítés 2013-ban rekedt meg, Horvátország csatlakozása után egyetlen államnak sem sikerült gyors tárgyalásokat folytatnia az EU-val.
Becslések szerint a következő bővítésre 2025 előtt nem lehet számítani.
Maradnak az európai úton
A parlamenti pártok vezetői Sztevo Pendarovszki észak-macedón államfő kérésére gyűltek össze, hogy a kormányfő javaslatáról tárgyaljanak.
A találkozó után Pendarovszki kijelentette: a pártok vezetői egyetértettek abban, hogy az uniós döntés ellenére sem térnek le az európai útról, és
az ország stratégiai célja továbbra is az európai integráció marad.
A megállapodás és a törvények értelmében Zoran Zaev januárban lemond a miniszterelnöki tisztségről, hogy az államfő kiírhassa az előrehozott választásokat.
Az áprilisig terjedő időszakban szakértői kormány irányítja majd Észak-Macedóniát.
A nacionalista madárijesztő
A találkozó után a macedón kormányfő annak a reményének adott hangot, hogy
a macedón állampolgárok április 12-én bölcsen döntenek, és kijelölik azt az utat, amelyen a politikusoknak vezetniük kell az országot.
A pálya széléről közben bekiabált Nikola Gruevszki, aki a Facebook segítségével üzent haza. (A volt macedón miniszterelnök tavaly ősszel Magyarországon kért és kapott menekültstátuszt, azóta többször látták Budapesten, így feltételezhető, hogy jelenleg is itt tartózkodik - a szerk.)
Gruevszki ősellenségnek tekinti Zaevet, akinek szerinte az uniós döntés az utolsó szalmaszál ahhoz, hogy külföldi segítségért folyamodjon, és ezáltal továbbra is kormányon maradjon.
Az európai és az euroatlanti integráció vonatkozásában Zaev úgy mutatja majd be az ellenzéket, mint egy nacionalista madárijesztőt, magát pedig mentőangyalként tüntetheti fel
– írta Gruevszki, akinek a tollát ezúttal (is) a gyűlölet vezérelte.
Szerinte a
választások nem szolgálhatják Zaev hitelességét, mert a jelenlegi macedón miniszterelnök soha sem volt hiteles.
Az előrehozott választásokkal kapcsolatos manővernek valóban van némi köze a politikai szemfényvesztéshez, Észak-Macedónia ugyanis csak félig vallott kudarcot az euroatlanti úton, mivel a NATO-csatlakozási tárgyalások nem rekedtek meg.
A balkáni ország már jövőre teljes jogú NATO-taggá válhat, a 29 NATO-tagország közül ugyanis 20 már ratifikálta a csatlakozásról szóló dokumentumot.
Félig azonban nem lehet előrehozott választásokat tartani!
Varga Szilveszter, a BALK főszerkesztőjének írása. Az eredeti cikk itt érhető el.