Hollywoodi finálé: az utolsó pillanatban, de nem happy end
Az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics közgazdászai az európai piaci zárások után és az amerikai kereskedés késői szakaszában összeállított elemzésükben kiemelték, hogy az utóbbi napok megnyugtató washingtoni jelzései nyomán a piacokon már a megállapodás előtt lezajlott a "megkönnyebbülési fellendülés".
A ház szerint ugyanakkor maradtak olyan befektetői vélemények, hogy az egész válság néhány hónap múlva úgyis megismétlődik, és bár ez valószínűleg túl borúlátó nézetnek bizonyul, az biztos, hogy az Egyesült Államok gazdaságpolitikai döntéshozatali mechanizmusának hitelességét "súlyos csapás érte".
A Capital Economics londoni elemzői szerint a néhány hónapra szóló egyezség valóban csak az átfogó megoldás halogatásának tűnhet, van azonban ok annak feltételezésére, hogy a most lezárult válság nem fog feltétlenül megismétlődni az elért megállapodások határidejének lejártával. A cég szakértői szerint a legfőbb ok az a politikai kár, amelyet a káosz a republikánusoknak okozott.
A ház közgazdászai közölték: a történtek után sem bizonyosak abban, hogy végleg lekerült a napirendről a Fed által folytatott mennyiségi enyhítési ciklus leépítésének decemberi kezdete, bár a dollár gyengülése és az arany drágulása arra vall, hogy a piac nem számít a Fed havi 85 milliárd dolláros névértékű eszközvásárlási programjának belátható időn belüli visszafogására.
Euró és dollár - az egyik kutya, másik eb
A Commerzbank elemzői azt emelték ki csütörtöki értékelésükben, hogy egyelőre nehéz megítélni a történtek hosszú távú hatását a dollárra. Az amerikai államadósság nagy befektetőinek - Kínának és Japánnak - az aggodalma azonban nyilvánvaló volt, és az is biztos, hogy a washingtoni politikai dráma semmivel sem tette vonzóbbá az amerikai állampapírokat.
A Commerzbank elemzői szerint emellett az is kétségtelen, hogy újabb lendületet kaptak a dollár elsődleges tartalékvaluta-szerepével kapcsolatos viták.
Az euróövezeti válság idején sok elemző felvetette, hogy a valutaunió nem tekinthető optimális valutaközösségnek közgazdasági értelemben. Az utolsó pillanatban létrejött washingtoni megállapodás ellenére ugyanakkor most egyre inkább felvetődik az a kérdés is, hogy vajon az Egyesült Államok optimális politikai képződménynek tekinthető-e, hiszen az olyan republikánus törvényhozók, mint például Ted Cruz texasi szenátor, gondolkodás nélkül belevitték volna az Egyesült Államokat egy csődhelyzetbe, anélkül, hogy aggódniuk kellett volna újjáválasztásuk esélyei miatt - fejtegették a Commerzbank elemzői.
A jogszabályt a képviselőház 200 fős demokrata frakció gyakorlatilag egyöntetű támogatásával sikerült elfogadtatnia. A republikánusok közül mindössze 87-en szavaztak igennel. Jelentős siker a Fehér Ház szempontjából, hogy az egészségügyi reformtörvényen nem hajtanak végre komolyabb változtatást, valamint hogy a felek végül nem fosztották meg a pénzügyminisztériumot attól a jogától, hogy a jövőben is rendkívüli intézkedések segítségével próbálja meg elkerülni az államcsődöt. |