Dél-Korea exportja az Egyesült Államokba 2023 decemberében nagyobb volt, mint Kínába irányuló kivitele. A Yahoo Finance a Bloomberg hírügynökséget idézve azt írja, Kína felemelkedésével párhuzamosan a 2000-es évek elején átvette a szomszédos ország legnagyobb exportpiacának szerepét az Egyesült Államoktól. Bár mindkét országba növekedett a kivitel ezt követően, a kínai export jóval az amerikai felett járt.
Pörgés mindkét oldalon
A dél-koreai kivitel értéke Kínába 2021–2022 táján még meghaladta a 15 milliárd dollárt az év utolsó hónapjában, majd meredeken csökkent, és 2023 decemberében már csak 10,9 milliárd dollár volt. Eközben az USA-ba irányuló export értéke folyamatosan növekedve meghaladta a 11,3 milliárd dollárt – derült ki a szöuli kereskedelmi minisztérium adataiból.
A változás részben Kína gazdasági nehézségeire vezethető vissza és egy hónap adataiból nem lehet messzemenő következtetéseket levonni. Emellett ami az importot illeti, Dél-Korea legnagyobb külkereskedelmi partnere továbbra is Kína. Ugyanakkor Ázsia negyedik legnagyobb gazdaságának teljesítményére jellemző, hogy miközben az Egyesült Államokba az ötödik egymás követő hónapban nőtt a kivitele 2023 utolsó 30 napjában, a korábbi visszaesés után Kínába is bővíteni tudta exportját.
A friss adat arra utal, hogy az Egyesült Államok kormánya sikeresen ügyködik azon, hogy átszabja a világ beszállítói láncait, visszaszorítsa Kína súlyát, miközben erősíti más országokét.
Washington igyekszik megakadályozni, hogy nagy vetélytársa feljebb lépjen a chipgyártásban, ahol jelenleg a legegyszerűbb szinten jár, miközben főként Tajvanon, illetve Dél-Koreában készülnek a félvezetők csúcstechnológiáját képviselő termékek.
Cégvezetők serege
A szöuli kormány partner ebben: igyekszik erősíteni kapcsolatait az amerikai vezetéssel. Jun Szogjol államfő 2023-ban az Egyesült Államokban járt koreai cégvezetők kisebb seregének élén, ahol Joe Biden államfővel és a Kongresszus tagjaival tárgyalt.
Dél-Koreának 2012 óta van szabadkereskedelmi megállapodása az Egyesült Államokkal. Ez egyebek mellett azt jelenti, hogy az ott készült akkumulátorok baráti országból származó terméknek számítanak, ezért azok az elektromos autók amelyekben ezeket használják, eladhatók az amerikai kormány adókedvezményének igénybevételével.
Az érem másik oldala, hogy Kína igyekszik hazai gyártásból előteremteni sok mindent, például mobiltelefonokat, amiket korábban importált. Ez csökkenti az ottani piaci lehetőségeket az olyan koreai óriáscégek előtt, mint például a Samsung Electronics.