Donald Trump amerikai elnök a washingtoni Fehér Ház rózsakertjében 2017. június 1-jén bejelenti, hogy kilépteti az Egyesült Államokat a 2015 végén Párizsban aláírt nemzetközi klímavédelmi egyezményből. Forrás: MTI/AP/Pablo Martinez Monsivais |
Az amerikai szövetségi állam eszerint a jövőben Kínával közösen munkálkodik az üvegházhatást kiváltó gázok kibocsátásának korlátozásán.
A Pekingben aláírt megállapodás - amely nem foglal magában kötelező érvényű döntést - a legnépesebb amerikai szövetségi állam és Kína együttműködésének bővítését szorgalmazza, elsősorban az úgynevezett megújuló energiaforrások kiaknázásában és a nulla károsanyag-kibocsátású gépjárművek forgalmazásában. A kaliforniai kormányzó hivatalának közlése szerint kínai és kaliforniai szakemberekből álló közös munkacsoportot is életre hívnak, illetve közösen finanszíroznak majd olyan programokat, amelyek segítségével csökkenthető a szén-dioxid-kibocsátás.
Komolyan kell venni
A megállapodást Jerry Brown a tudományos ügyek kínai miniszterével, Van Kanggal írta alá, majd fogadta őt Hszi Csin-ping államfő is.
A kormányzó egyhetes látogatáson tartózkodik Kínában, ahol két tartománnyal - Szecsuánnal és Csiangszuval - már aláírt hasonló tartalmú megállapodást.
Brown ma beszédet mond azon a Pekingben rendezett energetikai fórumon, amelyen mintegy 170 ország képviselői vesznek részt, hogy megvitassák, hogyan gátolható meg a globális felmelegedés 2 Celsius-foknál nem nagyobb mértékű növekedése. A konferencián részt vesz Rick Perry, a Donald Trump elnök vezette amerikai központi kormány energetikai minisztere - volt texasi kormányzó - is.
Az államok lázadása
Jerry Brown élesen bírálta Trump döntését arról, hogy kilépteti az Egyesült Államokat a 2015 végén aláírt párizsi klímavédelmi egyezményből, és az északnyugati Washington állam kormányzójával, Jay Insleevel, valamint Andrew Cuomóval, New York állam kormányzójával összefogva, még az elnöki döntés bejelentésének estéjén létrehozta az Egyesült Államok Klímaszövetsége nevű laza szervezetet, amely arra ösztökéli a többi szövetségi államot, hogy hozzájuk hasonlóan - az Egyesült Államok hivatalos kilépése ellenére is - tartsa be a párizsi egyezményben foglalt vállalásokat. Hétfőn kilenc további szövetségi állam (Vermont, Massachusetts, Rhode Island, Connecticut, Delaware, Virginia, Minnesota, Oregon, Hawaii), valamint Puerto Rico is csatlakozott a kezdeményezéshez.