4p
Magyarországi döntéshozókkal folytatott konzultációik után külföldi piaci elemzők úgy látják: a jelenlegi magyar pénzügyi politika két legfontosabb törekvése a devizahitelek helyzetének rendezése és a kamatláb lehető legalacsonyabb szintre történő csökkentése.

Nem nagyon lehet csökkenteni az államadósságot

A jövő évi növekedést mind a monetáris vezetés, mind a bankszektor biztatónak ítélte meg, kiemelve, hogy a GDP  1,7 és 2,1% közöttire becsült bővülése számos kedvező tényező egyidejű hatásának tudható be (leginkább az EU fejlesztési pénzeknek, a közmunkaprogramnak, a rendkívül alacsony inflációnak és alapkamatnak). Azt azonban látják, hogy a jövőbeli növekedés lehetőségei nem kellően megalapozottak: az államadósság szintje stabilan 80% körül alakul, számottevő csökkenésére nincs reális esélye.

A költségvetés minden valószínűség szerint  azonban a megfelelő tartalékoknak köszönhetően a forint gyengülése esetén is képes tartani a kitűzött hiánycélt.

Meddig engedik el a forintot?

Az elemzők által megkérdezett döntéshozók továbbra is egyértelműen a kamatláb csökkentése mellett álltak ki. Véleményük szerint erre egyrészt az Európai Központi Bank tervezett könnyítési intézkedései adnak teret és lehetőséget, másrészt pedig az illetékesek meg vannak győződve róla, hogy a piac Magyarországot világosan elkülöníti a többi feltörekvő országtól. A Magyarország helyzetének egyediségét hangsúlyozó retorika továbbra is kulcsszerepet fog játszani a kamatcsökkentés indoklásában.

Ami a forint árfolyamát illeti, a központi bank nem tart különösebb politikai nyomástól, hiszen a devizahitelek szabályozásának köszönhetően a relatíve gyengébb magyar fizetőeszköz nem fog jelentős negatív hatást gyakorolni a fogyasztói árindexre, és a forint legutóbbi mélypontja egyébként is messze van a pénzügyi stabilitást veszélyeztető szinttől, amit a szakértők 340-350 forintos euró árfolyamra becsülnek.

Meglepő, hogy még mindig van devizahiteles kérdés

A bankszektort érintő legfontosabb kérdések most a bankszektor jövőbeli szerkezete, a devizahitelekkel kapcsolatos reformok valamint a nem teljesítő hitelek problémája tekinthető. Az elemzőket meglepte a jogszabályalkotási folyamat lassúsága, mely főleg a magyar és európai bíróságok különböző fórumain elhúzódó peres eljárásokra vezethető vissza. A konzultációk alapján az elemzők úgy látják, a kormányzat leginkább egy egységes felső árfolyamgát alkalmazását tartaná üdvözítőnek, mely a jelenlegi pufferszámla-rendszer (amikor a tőketörlesztés rögzített árfolyam fölötti része egy számlán gyűlik, amit később vissza kell fizetni) eltörlését vonhatja maga után.

A bankok képviselői ezzel a megoldással kapcsolatban az erkölcsi kockázat problémakörét vetik fel, hiszen amennyiben a háztartások törvényhozók által előírt könnyítés lehetőségét látják maguk előtt, valószínűleg nőni fog a nem teljesítő hitelek arányszáma. A bankok egyébként különböző devizahitel rendezéssel kapcsolatos forgatókönyvekre is elvégezték a stressz-tesztet, és a potenciális hatásokat mérsékeltnek találták, kényelmesen teljesítve a Tier1 feltételeit.

Ki megy és ki marad? Mit csinál az alvó óriás?

A bankszektor jövőbeni szerkezetével kapcsolatban a Nemzeti Bank jelenleg is számos forgatókönyvet vizsgál, de kétséges, hogy a jövőben mélyreható változások várhatók e téren. Az MNB-nek igen nagy hatalma van, de az uniós szabályozások megkötik a kezét. A Magyar Fejlesztési Bank szintén hatalmas források felett diszponál, de a szakértők szerint egyelőre nem kapott konkrét utasításokat a kormánytól. Az MFB részt vett ugyan az energiaszektor átalakításában, de még mindig alvó óriásnak tekinthető.

Az elemzők tájékozódása szerint számos bank esetleges kivonulásáról lehet hallani. A külföldi bankokat ugyanis EU-s szabályozások és nemzetközi megállapodások kötelezik arra, hogy leányvállalataikat feltőkésítsék, a profitkilátásaik viszont a devizahiteleseknek nyújtandó könnyítések és a bankokat sújtó különadó miatt nem túlságosan kedvezők. Különösen az OTP foglalkozik akvizíciók gondolatával, de a felvásárlások előtt számos akadály áll, például a leányvállalatoknak anyavállalataik által nyújtott hitelek magas aránya, adóügyi nehézségek, vagy a vagyonelemek értékbecslésének és átstrukturálásnak óriási költségei. Piaci elemzők azzal  számolnak, hogy a közeljövőben sem a kormány, sem az MNB nem fog komoly lépéseket tenni, hogy biztosítsa az akvizíciók hátterét.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Végre egy jó hír: tovább csökkentek az energiaárak az EU-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 13:31
Az euróövezetben és az Európai Unióban havi összevetésben csökkentek, éves szinten nőttek a termelői árak májusban az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat pénteken közzétett adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: Az országnak lesz kenyere
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 09:29
Bővítik az öntözést az Alföldön, szeptembertől indul az Otthon Start.
Makro / Külgazdaság Kapott egy újabb gyomrost a kormány – ezúttal az állami hivataltól
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 08:30
A KSH szerint az ipari termelés éves szintű csökkenése kéthavi lassulás után májusban ismét fokozódott.
Makro / Külgazdaság Költekezésbe kezdhet a kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 15:27
Mindez az EU által elfogadott országspecifikus mentesítési záradékkal lehetséges. 
Makro / Külgazdaság Érződik a brit gazdaság teljesítményén a globális bizonytalanságok enyhülése
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 14:09
A vártnál sokkal nagyobb mértékben javultak a brit gazdaság júniusi aktivitási mérőszámai.
Makro / Külgazdaság Jegybanki előrejelzés: ennyibe kerülhet az üzemanyag
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 08:59
Az energiaárak továbbra is kulcsfontosságúak a magyar gazdaság számára.
Makro / Külgazdaság Miért nem jutnak sokan saját otthonhoz Magyarországon? – a lakhatási válság számokban
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 06:57
Bár több a lakás, mint a háztartás, egyre többen nem jutnak saját otthonhoz – derül ki a GKI elemzéséből.
Makro / Külgazdaság Elmozdult a 30 éves amerikai jelzáloghitelek kamata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 17:04
Az Egyesült Államokban közel három hónapja a legalacsonyabbra csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a június 27-én záródott héten – közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Meglepte az elemzőket az euróövezet friss adata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:51
Nőtt a munkanélküliség, pedig nem ezt várták.
Makro / Külgazdaság Megint megfinanszírozták valakik az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:21
30 milliárd forinttal, ráadásul kisebb kamattal, mint legutóbb.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG