Az utolsó kínai császár Patek Philippe Reference 96 Quantieme Lune karóráját – amely igazi ritkaságnak számít, összesen nyolc példányról tudnak a világon - egy pár napja lebonyolított árverésen telefonon adták el egy ázsiai gyűjtőnek Hongkongban hat perc licitálás után - közölte az eladást lebonyolító londoni székhelyű Phillips aukciósház.
A Thomas Perazzi, a Phillips ázsiai órákért felelős vezetője által rekordnak nevezett ár részben a Patek Philippe ritkaságának köszönhető, másrészt azonban a 6,6 millió dolláros összeg a 86 éves óra történetének is köszönhető, amely során az egykori uralkodó ötéves szovjet fogsága alatt Szibériába vitték. Aisin-Gioro Puyi, a Csing-dinasztia utolsó császára volt, akinek életéről az 1987-es "Az utolsó császár" című film készült.
Az aukciósház közölte, hogy egy globális kutatócsoport három évig ellenőrizte a 86 éves óra származását, amelyet feljegyzések szerint Puyi eredetileg egy párizsi luxusbolton keresztül vásárolt.
Példátlan kutatási projekt volt, amelyben egy világméretű, óraszakértőkből, történészekből, újságírókból és tudósokból álló csapat vett részt.
Puyi az órát a második világháború után a szovjetunióbeli raboskodása alatt tanáraként és orosz tolmácsaként mellette álló, mandarinul folyékonyan beszélő Georgij Permjakovnak adta. Puyi unokaöccse, Yuyan - aki mellette volt bebörtönözve - emlékirataiban felidézi, hogy nagybátyja "nap mint nap" viselte az órát, amikor Mandzsukuóban volt. Puyi korábban az órát unokaöccsének ajándékozta, de később visszakérte, hogy Permjakovnak adja.
Permjakov 2005-ben bekövetkezett haláláig őrizte az órát, majd az örökösökre szállt, mielőtt a jelenlegi tulajdonostól 2019-ben a Phillipshez került volna. Az órát már kiállították New Yorkban, Szingapúrban, Londonban, Tajpejben és Genfben, mielőtt visszatért Hongkongba, ahol május 23-án a Phillips új ázsiai központjában árverezték el.
A Patek Philippe órák régóta a gyűjtők kedvencei közé tartoznak, és 2019-ben a svájci gyártó egy egyedi Grandmaster Chime órája lett a világ legdrágább órája egy árverésen, 31,2 millió dolláros leütési árával.
Az 1,2 hüvelyk átmérőjű platina órán arab számlap, rózsaszín arany mutatók és egy "holdfázis" funkció található, amely megmutatja, hogy a Hold mennyire látható a Földről egy adott időpontban. Néhány belső szerkezeti része 1929-ből származik, bár a Patek Philippe csak 1937-ben kezdte el értékesíteni a modellt.
Puyi mindössze 2 éves volt, amikor 1908-ban császár lett, és családját elhagyva a pekingi Tiltott Városba költözött. A Csing-dinasztia megdöntése után 1912-ben lemondásra kényszerült, bár még évekig a palotakomplexumban élt. Az 1930-as években Puyit nevezték ki Mandzsúria bábvezérévé, annak az északkeleti régiónak, amelyet Japán Kína megszállásának részeként elfoglalt. Tokió 1945-ös veresége után megpróbált elmenekülni, de a szovjet csapatok elfogták és Szibériában bebörtönözték, ahová az órát magával vitte. 1950-ben a Szovjetunió visszaadta Pujit Kínának, ahol majdnem 10 évig börtönben volt, majd magánemberként élt 1967-ben, 61 évesen bekövetkezett haláláig.
A hongkongi árverésen szerepelt még egy Puyihoz tartozó kéziratos jegyzetfüzet, Konfuciusz "Analektusok" című művének bőrkötéses kiadása, valamint egy Puyi által feliratozott és Tokióban Permjakovnak adott piros papír legyező. A legyező 77 846 dollárért kelt el, ami az előzetes becsült ár hatszorosa, míg a másik két tétel együttesen 121 634 dollárért, ami az előzetes becsült ár közel ötszöröse.