A felmentés február 5-ig válik hatályossá. A felügyelőtanács azután intézkedett, hogy Daniel Obajtek a testületnek címzett levelében úgy nyilatkozott: a testületre bízza feladatkörének meghatározását.
Donald Tusk lengyel kormányfő Facebook-üzenetben üdvözölte az Obajtek felmentéséről szóló hírt (is):
"Jó csütörtök. Orbán Viktort 'meg lehetett győzni'. Daniel Obajteket le lehetett váltani. Lépjünk tovább."
Előbbi megjegyzésével arra utalt, hogy a magyar miniszterelnök feladta vétóját Brüsszelben, így az Európai Tanács ma el tudta fogadni az Ukrajnának szánt 50 milliárd eurós támogatási csomagot.
A The Guardian forrásai szerint Orbán Viktor nem kapott semmit a vétó visszavonásáért.
Állításuk szerint az utóbbi néhány hétben a 26 tagállam nagy egységet mutatott, a magyar kormányfő pedig egyedül maradt. Orbán Viktor mostanáig nem szólalt meg a döntéssel kapcsolatban.
Ami Obajtek menesztését illeti, a szakember 2018-tól állt a PKN Orlen élén. Távozásának lehetőségét már a tavaly októberi, kormányváltást eredményező parlamenti választások után jelezte az MTI híradása szerint.
A PKN Orlen jelenleg multienergetikai óriáscégnek számít, tavaly a 216. helyen szerepelt a Fortune magazine által közzétett, a világ 500 legnagyobb vállalatát tartalmazó listán.
Míg 2016-ban a vállalat nyeresége 5,7 milliárd zlotyt (507,3 milliárd forint) tett ki, addig 2022-re ez az összeg 33,6 milliárd zlotyra (3 ezer milliárd forint) nőtt.
A vállalat többek között lengyelországi, csehországi és litvániai olajfinomítókkal, valamint közép-európai töltőállomás-hálózattal rendelkezik. 2038-ig több SMR típusú kis moduláris nukleáris reaktor lengyelországi létesítését tervezik.
Az utóbbi években a cég átvette a PGNiG lengyel állami gázszolgálatót, az Energa csoport nevű energiatermelő és szállító vállalatot, valamint a Lotos lengyel olajvállalatot is. Az utóbbi fúzióval összefüggésben a Lotos lengyelországi töltőállomásait eladták a magyar Molnak, a Mol pedig magyarországi és szlovákiai töltőállomásokat adott el a PKN Orlennek.
A PKN Orlen és a Lotos 2022-ben történt fúziója kapcsán a Plock városában működő kerületi ügyészség kedden eljárást indított az Orlen vezetőségi tagjai által elkövetett hatásköri túllépés, valamint legalább 4 milliárd zloty (356 milliárd forint) összegű pénzügyi kár előidézése miatt.
A Lotos átvételének engedélyezését az Európai Bizottság többek között ahhoz a feltételhez kötötte, hogy eladja töltőállomásainak 80 százalékát, valamint 30 százalékos részesedését a cég gdanski olajfinomítójában. Az olajfinomítóban való részesedést a szaúdi Saudi Aramco vásárolta meg.
A plocki ügyészség által megfogalmazott gyanú szerint a gdanski olajfinomítót előnytelen feltételek mellett adhatták el.
Daniel Obajtek kedden úgy nyilatkozott: a 23 lengyelországi és nemzetközi intézmény részvételével lebonyolított fúzió szabályosan zajlott, ami elemzésekkel és kalkulációkkal is alátámasztható.