6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Bár a magyar miniszterelnök szerint „migránshadak” akarnak bejutni Európába, a hivatalos statisztikák azt mutatják, hogy a mediterrán térségbe érkező migránsok száma folyamatosan és jelentősen csökkent 2015 és 2020 között, idén pedig egyelőre még a tavalyi átlagtól is elmarad.

Migránshadak dörömbölnek Európa szinte minden ajtaján

-jelentette ki Orbán Viktor péntek reggel, a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.

Covid után migránsok 

A miniszterelnök szerint a koronavírus-járvány megfékezésével a migráció kérdése visszakerül az európai politika középpontjába.

Mint mondta, tavaly ilyenkor 10 ezer körül volt az illegális határátlépési kísérletek száma Magyarország déli határainál, idén már viszont 38 ezer ez a szám.

Szerinte a migrációs nyomás nő nemcsak a szárazföldön, hanem Európa tengeri határain is.

Beszélt arról is, hogy Magyarország továbbra is elutasítja az illegális migrációt. Ez szerinte a járvány idején különösen veszélyes, ezért két évig semmilyen migrációt nem szabadna engedélyezni. 

De mit jeleznek a nemzetközi statisztikák? Valóban ismét ostrom alatt áll Európa, ahogy arra a miniszterelnök utalt? Vagy inkább arról lehet szó, hogy a járvány elmúltával új mumusra „van szükség”, azaz kell valami, amivel továbbra is félelemben lehet tartani az embereket?

Egy kiskorú migránsokkal tömött csónak úton Ceuta felé 2021. május 19-én. EPA/Brais Lorenzo
Egy kiskorú migránsokkal tömött csónak úton Ceuta felé 2021. május 19-én. EPA/Brais Lorenzo

A nemzetközi standardoknak megfelelően migránsoknak azokat a személyeket nevezzük (semleges értelemben), akik „úton vannak” – függetlenül attól, hogy miért hagyták el hazájukat, és jogosultak lehetnek-e menekültstátuszra vagy sem.  

2015: egymillió. 2020: 95 ezer  

Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) adatai azt mutatják, hogy

a Dél-Európába irányuló migráció öt éve folyamatosan és jelentősen csökken, idén pedig – havi átlagban – egyelőre a tavalyi szintet sem éri el.

2015-ben – ez volt az az év, amikor valóban tömegek indultak meg Európa felé Közel-Keletről és Észak-Afrikából, Németország több mint egymillió migránst fogadott be, a Keleti pályaudvar előtt pedig ezrek táboroztak hosszú hetekig – mintegy egymillió menedékkérő érkezett Dél-Európába, ezen belül Olaszországba, Görögországba, Spanyolországba, Ciprusra és Máltára tengeren vagy – ahol lehetséges – szárazföldön. (Ez nagyjából, de nem teljesen fedi le az érkezők számát, hiszen kis számban más országokon keresztül is jöttek vagy jönnek menedékkérők Európába – a szerk.)    

2016-ban ez a szám 374 ezerre, 2017-ben 185 ezerre, 2018-ban 141 ezerre, 2019-ben 124 ezerre, 2020-ban pedig 95 ezerre csökkent

– azaz öt év alatt mintegy tizedére esett a Dél-Európába illegális úton belépők száma.

Idén június 7-ig mintegy 31 ezer migránst regisztráltak a hatóságok az említett országokban.

Havi átlagban tehát 6100-an lépték át a határt ebben az évben, kevesebben tavalyhoz képest, amikor 7900-an jöttek havonta.

(Igaz, nyáron, a jó idő beálltával és a járvány elmúlásával várhatóan növekedni fog ez a mutató – a szerk.)

Az alábbi grafikonon is egyértelműen látszik, hogy 2015 óta mennyire visszaesett a mediterrán térségbe érkező migránsok száma.

A Mediterrán-térségbe érkező migránsok száma 2015-től havi szinten, tengeren és szárazföldön. (Forrás: UNHCR)
A Mediterrán-térségbe érkező migránsok száma 2015-től havi szinten, tengeren és szárazföldön. (Forrás: UNHCR)

Ami az idei helyzetet illeti, az érkezők 90 százaléka - 31 ezer közül 28 ezren - a tengeren keresztül érkezett.

A legfőbb célország Olaszország és Spanyolország (15 és 11 ezer migráns), majd Görögország (3213), Ciprus (1074) és Málta (174) jön a sorban.

Guineától Bangladesig

Ha a „küldő országokat” nézzük, a legtöbben, mintegy 2600-an Bangladesből érkeztek (legalábbis onnan származnak), ami azért meglepő, mert a dél-ázsiai ország – India keleti szomszédja – meglehetősen messze van Európától.

A bangladesieket a tunéziaiak (2000), a szíriaiak és az elefántcsontpartiak (1400-1400) követik. Jelentősebb számban jöttek még bevándorlók Eritreából (982), Guineából (945), Szudánból (926), Egyiptomból (921) és Afganisztánból (683).

Tehát nem csak Európával szomszédos területekről,

hanem a világ számos térségéből érkeznek menedékkérők kontinensünkre, Észak- és Fekete-Afrikától kezdve a Közel-Keleten át Dél-Ázsiáig.

Érdekesség, hogy az érkezők kétharmada férfi, és mindössze kilenc százaléka nő, 25 százaléka pedig gyerek.

Út közben hivatalosan 784-en vesztették életüket vagy tűntek el az idén, 2015-tól kezdve pedig csaknem 18 ezren jutottak erre a sorsra.

Sokan jönnének, de...

Bár az UNHCR adatai szerint évek óta mérséklődik a Mediterráneumon keresztül Európába érkezők száma,

ez természetesen nem jelenti azt, hogy minden csendes az EU déli határain. Tanulmányok szerint a szegény afrikai országok lakosai számára továbbra is vonzó célpont Európa – más kérdés, hogy többségüknek kontinensünk csak távoli álom marad.        

A közelmúltban például a Spanyolországhoz tartozó, de Észak-Afrikában fekvő Ceutát érték el rekordszámban migránsok a szomszédos Marokkóból.

Május közepén egyetlen nap alatt 6000 érkezőt – köztük 1500 kiskorút – regisztráltak, egy részük úszva kerülte meg a határkerítést. (Ez az adat feldolgozás alatt áll, ezért az UNHCR adatbázisa még nem tartalmazza – a szerk.)

A spanyol hatóságok 2700 migránst azonnal visszaküldtek Marokkóba. A kiskorúak ugyanakkor maradhattak: őket szétosztják a spanyol tartományok között. A kormány egyúttal katonai és rendőri egységeket helyezett át a térségbe a határőrség munkájának segítésére.

A hirtelen növekedés hátterében azonban csak egy kisebb politikai viszály áll.

A két ország között ugyanis diplomáciai konfliktust okozott, hogy egy spanyolországi kórházban ápolták a koronavírusos Brahim Ghalit, a Polisario Front vezetőjét, aki a Marokkóhoz tartozó Nyugat-Szahara függetlenségéért küzd. Ennek alighanem szerepe volt abban, hogy – spanyol sajtóbeszámolók szerint – a marokkói hatóságok ölbe tett kézzel nézték a migránsok tengerre szállását.          

Ceuta mellett a másik észak-afrikai spanyol város, Melilla is régóta vonzó célpont az afrikai bevándorlók számára. Emellett idén erősödött a Kanári-szigetekre irányuló illegális migráció is.

Összességében azonban

még így is kevesebb migráns érkezett eddig Spanyolországba idén (havi szinten mintegy 2300), mint tavaly (3500) – azaz „migránsáradatról” jelen állás szerint szó sincs.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megfizetjük az árát, ha bizonytalanságba taszítjuk a magyar cégeket
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 19:06
Az árrésstop és más, a piaci működést korlátozó intézkedések rövid távon segíthetik az infláció visszaszorítását, de hosszabb távon alulbecsülik ezek negatív hatását – mondta munkatársunk a TrendFM műsorában, ahol az amerikai gyorsjelentési szezon is szóba került.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij ennek a hírnek biztosan nem örült
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 16:23
Rossz adat jött az ukrán gazdaságból.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a minisztérium a költségvetési hiányról
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 11:38
Nőnek az állami bevételek, de a költségvetés április végéig így is közel 3000 milliárd forintos hiánnyal zárt.
Makro / Külgazdaság Összeomlik vagy magára talál a magyar gazdaság? Lengyel Lászlótól ezt is megkérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 11:09
A Pénzügykutató Zrt. elnök-vezérigazgatója május 20-án, kedden délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Égető problémára lehet megoldás a bevándorlás?
Kollár Dóra | 2025. május 11. 17:11
A kedvelt nyaralóhelyek munkaerőpiacán is megjelent a hiány.
Makro / Külgazdaság Fordulat a vámháborúban: megegyezik Amerika és Kína?
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 15:23
Trump optimistán nyilatkozott.
Makro / Külgazdaság Donald Trump elhagyja Amerikát – óriási üzleteket üthet nyélbe
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:54
Újraválasztása óta második hivatalos külföldi útjára készül.
Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG