A szülői közösség a Népegészségügyi Központtól ezt a választ kapta az iskolákban tapasztalható maszkviselési káosszal kapcsolatban:
„Amennyiben a köznevelési intézmény saját kockázatbecslése alapján szükségesnek látja, - a szeptemberi Intézkedési Terv rendelkezéseinek megfelelően - saját hatáskörben elrendelheti a szigorúbb protokoll (felső tagozatos, illetve középiskolai tanulók maszkviselésre kötelezése) kialakítását."
Azaz a tanítási órákon, foglalkozásokon a maszk viselése lehetséges, de nem kötelező. Ennek ellenére számos iskolában kötelezővé tették az órai maszkviselést.
Felhívják a figyelmet, hogy gyermekek körében nehezen biztosítható az egész napos helyes maszkviselés, különös tekintettel az alsó tagozatosokra. Az esetleges egész napos maszkviselés a gyermekek szervezetét jelentősen megterheli, ezért nem látják biztosítottnak a szabály betarthatóságát.
Közleményükben azt írják: "Hosszú idon keresztüli viselése fokozott terhet ró a szervezetre, különös tekintettel a gyermekekre. A viselés során a maszkok légzési ellenállása a kilélegzett/lecsapódó párától és/vagy az esetlegesen megszürt részecskék okozta ,,telítődéstől” növekedhet, vagy a textilmaszkok, melynek pamutszálai pl. a pára hatására kidagadhatnak, a viselő számára kisebb-nagyobb mértékű légzésfiziológiai többletterhelést jelent, azaz maszk légáteresztő képessége csökkenhet, a szűrőtesten mérhető nyomásesés - amely a maszk „lélegzőképességének" indikátora - megnőhet."
S mivel sem jogszabály, sem a szeptemberben, az NNK által összeállított Intézkedési Terv kötelező tantermi maszkviselésről nem rendelkezik, panaszukkal ismét az EMMI-hez fordultak, és kérték, hogy ne a szülőknek kelljen magányos harcot vívni a gyermekekért, adjanak ki körlevelet, melyben pontosítják az iskolai maszkviselés szabályait. Erre a megkeresésükre a mai napig válasz nem érkezett.