4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Van egy lista, melynek örökös első helyén állunk, és valószínűleg nem is leszünk onnan letaszítva soha. A lista a világtörténelem legnagyobb inflációit sorolja fel. A második helyezett Zimbabwe, ők most újra próbálkoznak egy stabil saját valuta bevezetésével, a lakosság egyelőre bizalmatlan.

Mostanában leginkább azt halljuk, hogy a jegybankok hiányolják az inflációt, miközben korábban az volt az egyik fő ellenség a gazdaságpolitika számára. Sokan azt gondolják, hogy az infláció olyan, mint egy vírus: csak úgy jön, és roppant nehéz leküzdeni. Erről pedig szó sincs: egy valuta erőteljesen mindig csak akkor inflálódik, ha sokkal többet bocsátanak ki belőle, mint amennyi áru-, és szolgáltatás kapható az adott országban (zónában), ahol a szóban forgó valuta a hivatalos fizetőeszköz.

Ilyen volt a miénk

Ez szinte mindig úgy történik, hogy az állam bevételei jócskán elmaradnak kiadásaitól, óriási hiány alakul ki az államháztartásban, amit fedezetlen pénznyomtatással hidalnak át, vagyis a pénz tulajdonosai, illetve az adott valutában fizetésüket kapó polgárok fizetik a hiányt. Nálunk ez a háború után történt, amikor az ország gazdasága ténylegesen is romokban hevert, a gigantikus inflációt viszont teljesen tudatosan idézte elő az akkori kormány, ezzel előkészítve a stabilizációt.

Az volt az elképzelésük, hogy annyira elinflálják a pengőt, hogy a végén a teljes pénzmennyiség ne érjen annyit, mint az új valuta, a forint egy egysége. Így számokban nem is lehet meghatározni a mi inflációnk mértékét, a valóságot legjobban úgy írhatjuk le, hogy végtelen százalék. A forint bevezetését akkora időzítették, amikor visszakapta az ország az aranytartalékát, így lehetővé vált, hogy annyi alapvető fogyasztási cikket importáljunk, amennyi forint az első pár hónapban forgalomba került. Ez értelemszerűen az az összeg volt, amit fizetésként, nyugdíjként kiadtak, ennél több forint csak akkor került forgalomba, ha valaki aranyat, dollárt, svájci frankot adott el, de hát ez maga a fedezet.

Az ezüstérmes nem tud kikecmeregni

Nálunk tehát tudatosan idézték elő a világ legnagyobb inflációját, a többiek inkább csak sodródtak az eseményekkel, így a második helyezett Zimbabwe is, ahol az árak naponta duplázódtak, a havi inflációs szint pedig 80 milliárd százalék volt. Tovább nem mehetett a dolog, mert ekkor már mindenki dollárt és dél-afrikai randot használt, ilyesmi nálunk nem működött 46-ban, mert szinte senkinek nem volt semmilyen más értékes valutája.

Dollár/zimbabwei dollár a hiperinfláció idején

Zimbabwe 2008-09, a saját hiperinflációja óta használja a dollárt és a randot, sőt több valutát, köztük a kínai jüant is. Most megpróbálnak bevezetni újra egy saját valutát, melynek értékét kezdetben a dollárhoz kötik. A legtöbb üzlet azonban hallani sem akar arról, hogy elfogadja, mert erős a hiperinfláció emléke, de leginkább az állam gazdaságpolitikájába vetett bizalom hiányzik, teljes joggal, hisz most is áruhiány van, a bankok pedig limitálják a felvehető dollár mennyiségét.

Permanens válság

Az állam persze megpróbál valamiféle fedezetet teremteni a valuta mögé, ami egy 200 millió dolláros kölcsön lenne egy hitelezői konzorciumtól. Az ország már tartozik az IMF-nek, a Világbanknak és az Afrikai Fejlesztési Banknak 9 milliárddal, melyből most júniusban esedékes lett volna 1,8 milliárd, amit persze nem tudtak törleszteni.

Az igazi gond, hogy az ország mezőgazdasági, ezen belül leginkább dohány-, és virágexportja összeomlott, amikor földreformot vezettek be, és a parcellák szétaprózódtak. Azóta ráadásul a feldolgozóipar is visszaesett: 200 ezerről 125 ezerre csökkent a foglalkoztatottak száma a Bloomberg adatai szerint. Az ország 13 millió lakosából 3 millió külföldre távozott a válság évei alatt.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Amiről tájékoztatnak a tőzsdei kibocsátók és amiről nem, pedig kellene
Dr. Bodnár Éva | 2024. november 26. 13:51
A közösségi média segítségével egyre gyorsabban közzétehetik a tőzsdei cégek a befektetők számára fontos információkat. De vajon elegendő-e itt megtenniük, és milyen adatokat, információkat, kell kötelezően nyilvánosságra hozniuk hivatalos felületen akár rendszeresen, akár eseti jelleggel?
Makro / Külgazdaság Mészáros Lőrinc padlógázzal nyomul az agráriumban
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 10:07
A felcsúti milliárdos nem foglalkozik hangfelvételekkel, hanem azt csinálja, amihez nagyon ért: vagyonkezelő céget alapít. Ebből sosem lehet elég.
Makro / Külgazdaság Nagy a baj: Németországban érik a gazdaságpolitikai fordulat
Káncz Csaba | 2024. november 26. 09:32
Súlyos helyzetbe került a német gazdaság, ezért Friedrich Merz CDU vezető kész az adósságfék reformjára, ha jövő februárban átveszi a kormányrudat. De az adósságot a jövőben csak beruházásokra lehet felhasználni, szociális kiadásokra nem. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Trump végre kiterítette kártyáit – itt vannak az első konkrét lépések
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 06:29
Donald Trump bejelentette: jelentős vámokat vet ki az Egyesült Államok három legnagyobb kereskedelmi partnerére, Kanadára, Mexikóra és Kínára.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton is irigykedve nézhet erre az adatra
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 11:24
Kilőtt a lengyel ipar.
Makro / Külgazdaság Padlógázt nyomnak kedden az üzemanyagárak
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 09:58
Emelkedik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is.
Makro / Külgazdaság EKB-kamatdöntés: megszólalt a francia jegybankvezér
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 08:38
Francois Villeroy szerint Trump gazdasági protekcionizmusa inflációt fog gerjeszteni a tengerentúlon.
Makro / Külgazdaság Drasztikusan csökkentették a slágergyógyszer árát, de így is van vele probléma
Buksza blog | 2024. november 24. 18:46
A dán Novo Nordisk gyógyszergyártó súlycsökkentő gyógyszere eddig legendásan drága volt, ám úgy tűnik, hogy a kínai piac megszerzése érdekében tudják sokkal olcsóbban is adni. Azért még így is nehéz rámondani, hogy olcsó.
Makro / Külgazdaság Két választása maradt Trumpnak: mindkettő rosszul néz ki
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 18:16
Ha Donald Trump be akarja vezetni azokat az importvámokat, amelyeket a választási kampányban ígért, akkor kereskedelmi világháborút kell kirobbantania vagy a klímaválságot kell elmélyítenie.
Makro / Külgazdaság Kell két év Donald Trumpnak, hogy kiüsse az amerikai gazdaságot
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 16:01
Miután az infláció leszállópályára került az USA-ban, amire a Fed kamatcsökkentésekkel reagált, időbe telik, mire Donald Trump megválasztott elnök gazdaságpolitikája elérheti nem kívánt hatásait.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG