MTI Fotó: Soós Lajos |
Ahogy arról már korábban is írtunk, tegnap Bulgáriában tartott „határellenőrzést” Orbán Viktor, ahol egyeztetett a bolgár vezetéssel a határ további védelméről. A Miniszterelnökséget vezető miniszter, Lázár János a látogatás kapcsán elmondta: a V4-es országok továbbra is elkötelezettek Bulgária támogatása mellett, ennek holnap hangot is adnak majd a pozsonyi uniós csúcson.
Minden szem a pénteki csúcson
A holnapi csúcstalálkozó kapcsán Lázár János elmondta: a találkozó legfontosabb kérdése a Brexitet követő politikai és biztonsági helyzet lesz. Nagy-Britannia kilépésével ugyanis az Európai Unió elveszíti a legerősebb haderejét, így a visegrádi országok egységesen javasolni fogják majd egy közös, európai hadsereg létrehozását, hogy a továbbiakban is szavatolni tudják Európa biztonságát. A gazdasági kérdések kapcsán Lázár János hozzáfűzte: Magyarország továbbra is keresi a kapcsolatot Nagy-Britanniával, a kint élő magyarok megélhetésének biztosítása mindkét ország érdeke, így nem csak megtartani, de erősíteni is szeretnék a későbbiekben a kétoldalú kapcsolatot a két ország között.
Nyakunkon az október – járuljunk az urnához
Évfordulós kormányülésnek bizonyult a mai, pontosan egy évvel ezelőtt vezették be a hármas – biztonsági, jogi és élőerős – védelmet a magyar határon, emlékeztetett a miniszter, aki az alkalmat megragadva megköszönte a határon dolgozó katonák és rendészek munkáját, hozzátéve: jelenleg további 3000 katonát toboroznak a határ védelmére. Lázár János méltatta a kerítés megépítéséről szóló döntést, elmondása szerint „ha nem így döntöttünk volna, úgy bevándorlási káosz lenne az Európai Unióban”.
Az október 2-i népszavazás kapcsán Lázár János ismét felhívta a figyelmet a részvétel fontosságára, összesen 3200 településen lehet majd leadni a szavazatokat. A döntést „sem a kormány, sem Brüsszel nem hozhatja meg egyedül”, így az embereken múlik, hogy milyen sors vár Magyarországra az eljövendő évtizedekben, mivel „az embereknek joga van eldönteni, kivel akarnak együtt élni”.
MTI Fotó: Soós Lajos |
Autópálya a határig, vasút a Balaton körül
A stratégiai és a gazdasági kabinet sem unatkozott az elmúlt héten, összesen 40 ügyben hoztak döntést és terjesztették a kormány elé, ennek része az óriási infrastrukturális beruházási program, amit tegnap elfogadott az Országgyűlés. Ennek következtében 2022-ig mintegy 2500 milliárd forintból – hazai és uniós forrásból – építenek majd utakat az országban. Lázár János elmondta: a beruházásból mintegy 81 főútvonal újul meg, 1000 km új autópályát és autóutat építenek, egyebek mellett befejezik a várpalotai elkerülőutat, bekötik a megyei jogú városokat az autópályarendszerbe, illetve az autópályákat meghosszabbítják a határig. Ezek egy részét 2018-ra már be is fejezik, a maradékot a következő négy évben valósítják meg.
Ezzel egy időben a kormány döntött arról is, hogy 1100 milliárd forintot fordítanak majd vasútfejlesztésre, ennek következtében megújul majd a Nyugati- és a Keleti pályaudvar is, illetve tervezik egy, a Balaton körül működő vasútvonal kiépítését is. Jó hírt kapott a Volán is, a kormány 22-24 milliárd forint közötti összeget biztosít számukra buszvásárlásra. Ennek kapcsán Lázár János hozzáfűzte: a tenderben magyar buszgyártóknak is lehetősége van részt venni, mivel „nem a külföldieknek akarnak piacot csinálni”, a versenyfeltételeknek azonban meg kell felelni.
Megújul a Testnevelési egyetem, tárgyalnak Paksról
Hosszú felújítás kezdődik a versenysportolók utánpótlását biztosító Testnevelési Egyetemen, 2016 és 2020 között mintegy 44 milliárd forintból újítják meg az iskola épületét, illetve új épületet kapnak az Alkotás úton. A tervek szerint a Déli pályaudvar nem használt részein sportpályákat is létesítenek majd.
Újságírói kérdésekre Lázár János elmondta: pozitív hangulatban zajlanak az egyeztetések Paks 2-ről, a jogi akadályok hamarosan eljárulnak a fejlesztés útjából, „politikai vitákra” azonban a későbbiekben is számolni kell.