Egy F-117 és több F-15 készülődik a felszállásra az al-udeidi amerikai légibázison 2003-ban. Fotó: US Air Force |
A nagykövet kifejtette: Katar szomszédai "záros határidőn belül" listát adnak át Katarnak arról, hogy mi mindent kell teljesítenie az ellene foganatosított büntető intézkedések feloldásához. A listán szerinte várhatóan szerepel majd azon egyének bankszámláinak a befagyasztása, akiknek számláit a Katarral szomszédos országok már korábban zárolták, de számítani lehet akár magukra a számlavezető bankokra elrendelendő szankciókra is.
"Elegünk van. Elég volt" - fogalmazott Juszef al-Otaiba. A nagykövet szerint országa - és az Egyesült Államok is - "túl sokáig" engedte meg Katarnak, hogy "rosszul viselkedjék". "Az igazat szólva, éppen a légitámaszpont miatt nem született már korábban is büntető intézedés Katar ellen" - fogalmazott Otaiba, majd hozzátette: "a légibázisuk a legjobb biztosítékuk a további nyomásgyakorlás kivédésére".
Innen bombázzák az Iszlám Államot
A Doha melletti al-Udeid légitámaszpontján több mint tízezer amerikai katona állomásozik, s innen szállnak fel a harci gépek az Iszlám Állam nevű terrorszervezet elleni bevetésekre. A Pentagon szóvivője, Jeff Davis hétfőn hangsúlyozta, hogy a Katar körül kialakult feszültség nem akadályozza az Iszlám Állam elleni és Katar felől kiinduló hadműveleteket, ám felhívta a figyelmet, hogy a jelenlegi válság elmélyülése és továbbterjedése a továbbiakban nem várt akadályokat gördíthet a terrorizmus elleni hatékony küzdelem útjába.
Az Egyesült Arab Emírségek persze befogadná az amerikai támaszpontot - épp egy hónappal ezelőtt írtak alá új védelmi együttműködési megállapodást Washingtonnal. Otaiba hangsúlyozta: a légitámaszponthoz "az infrastruktúa már készen áll".
Rég nem látott méretű konfliktus: elszigetelik Katart
A múlt héten Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emirátusok, Bahrein és a hozzájuk csatlakozó Egyiptom azzal vádolta meg Katart, hogy támogatja a terrorizmust, ezen belül Iránhoz kötődő síita szervezeteket, valamint a szunnita Al-kaidát és az Iszlám Államot. Szaúd-Arábia lezárta határát a szárazföldön csak hozzá kapcsolódó kis félszigeti állammal, az érintett országok nem engedik be a katari légitársaság járatait légterükbe, és kiutasítják a katari polgárokat.
Nagyon régen látott ekkora konfliktust a Perzsa-öböl, mint amibe most Szaúd-Arábia hajszolta a térséget. Nem kizárt, hogy Katar izolálása akár fegyveres konfliktushoz is vezethet, azonban egyelőre még óvatosak a felek.
Vannak a katari félnek is támogatói: Erdogan török elnök közölte, hogy amit szomszédai csinálnak Katarral, az nem más, mint az iszlám értékek megsértése, egyúttal halálbüntetés a kis országnak. A török elnök a héten Donald Trumpot is felhívja az ügyben, egyúttal katonákat küld katari támaszpontjára. Iraknak sem tetszik a szokatlan ország-kiközösítési akció.