1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az állam tulajdonában lévő Magyar Fejlesztési Bank (MFB) idei évi makrogazdasági elemzése szerint elkerülhetetlen az alapkamat megemelése, tartós stabilizáció azonban csak 1-1,5 év múlva alakulhat majd ki. A forint gyengülésében regionális és országspecifikus tényezők is szerepet játszottak. A jövő évi növekedés az MFB szerint 0,3 százalék lesz.

A bank tanulmánya szerint a jelenlegi válság nehezebb a három évvel ezelőttinél, mivel a monetáris politikai eszköztárak is egyre jobban kimerülnek, továbbá a kormányzatoknak nem áll módjukban fiskális politikai eszközökkel élénkíteni a gazdaságot, sőt a kiadások csökkentését kell szorgalmazniuk a piaci bizalom fenntartása érdekében. Mindeközben az elmúlt évek folyamatos megszorításaiba belefáradt lakosság támogatásának megszerzése egyre nehezebb, ami a pénzügyi-gazdasági mellett egyre több államban politikai és szociális válsággal is fenyeget.

Az alapkamat megemelése elkerülhetetlen

Októbertől a magyar gazdaság nemzetközi megítélése sokat romlott, a forint árfolyama az euróval szemben gyors gyengülésnek indult, több sikertelen államkötvény-aukció követte egymást, és több hitelminősítő is a magyar szuverén adósság leminősítést vetítette előre. Mindezen tényezőket egybevetve az MFB úgy véli, hogy a helyzet kezeléséhez elkerülhetetlen lesz a jegybanki-alapkamat megemelése, azonban tartós stabilizáció akkor alakulhat ki, hogy ha a befektetők Magyarországi bizalma visszaépül, amely akár 1-1,5 évet is igénybe vehet majd.

Az elemzés szerint a külső környezet érezhető lassulása miatt a magyar gazdaság növekedésének külső feltételei is romlottak. A külső kereslet hanyatlása is kedvezőtlen kilátásokat vetít előre, kiváltképp mivel a belső kereslet élénkülésének nem látszik jele. A belső kereslet stagnálásának oka, hogy a munkaerőpiaci helyzet nem javul, a magánszektornak jelentős mértékű törlesztési terhei vannak, továbbá a háztartások jövedelmük nagy részét inkább megtakarítják. A hitelezési hajlandóság tartós csökkenése is visszaveti a beruházási és fogyasztási hajlandóságot.

Mindezen tényezők figyelembe vételével az MFB az idei évre 1,4 százalékos, míg a jövő évre 0,3 százalékos GDP növekedést valószínűsít. A 0,3 jövőv évi növekedéssel az MFB prognózisa a legpesszimistább, az Európai Bizottság jövőre 0,5, a kormány 1,5 míg a jegybank 0,6 százalékos növekedést prognosztizált.

Gazdasági növekedés tekintetében is lemaradás mutatkozik a régiós országokhoz képest, a lemaradás oka a bank szerint belső gazdasági folyamatokra vezethetőek vissza, a lakossági fogyasztás és a vállalatok beruházása egyedül Magyarországon nem éri el a 6 évvel ezelőtti értéket.

A növekedés legnagyobb korlátja az alacsony fogyasztás

Az MFB szerint jövőre várhatóan a hazai növekedés legnagyobb korlátja továbbra is az elégtelen belső kereslet lesz, miközben a nettó export is csökkenni fog. A lakossági fogyasztást a magas törlesztési terhek mellett a gyorsuló infláció és a csak lassan enyhülő munkanélküliség fogják vissza, míg az új adójogszabályok keresletre gyakorolt összhatása kérdéses. A beruházásokat a bank szerint pedig az emelkedő magyar és világgazdasági kockázatok, bizonytalan növekedési és üzleti kilátások mellett a visszafogott hitelkínálat sújtja majd.

Az elmúlt időszakban a magyar gazdasági növekedés szinte egyetlen hajtóereje az export és a külkereskedelmi többlet volt, s várhatóan ez a tendencia – ha csökkenő mértékben is – folytatódik a következő egy-másfél évben. A német gazdaság második féléves kilátásai ugyan továbbra is bíztatóak, az export bővülési üteme azonban várhatóan csökkenni fog 2011 utolsó hónapjaiban.

A fokozódó bizonytalanság miatt nőnek a megtakarítások

Az elemzés szerint a magyar fogyasztói bizalom is leszakadt a régiótól, melynek oka, hogy a hazai háztartásokat a szomszédos országokénál nagyobb bizonytalanságban tartja a devizaárfolyam volatilis mozgása, a szociális juttatások és kedvezmények folyamatos változása. Mindezen bizonytalansági tényezők a háztartásokat nagyobb megtakarítási hajlandóságra ösztönzik.

A hazai építőipar fél évtizede tartó hanyatlása 2011 eddig eltelt időszakában sem ért véget, a következő évre tervezett jelentős minimálbéremelés pedig tovább növelheti az építőipari vállalatok terheit, amit a jelenlegi piaci helyzetben valószínűleg áraikban nem tudnak érvényesíteni, így emelkedhet az elbocsátások száma, illetve a feketén dolgozók aránya.

A tanulmány szerint a foglalkoztatási helyzetben a következő egy-másfél évben sem várható pozitív fordulat, a munkanélküliségi ráta tartósan 10 százalék felett maradhat. Mérsékelt javulást a statisztikákban egyedül a közmunkaprogramok felfutása jelenthet, míg a 2012-től várhatóan emelkedő minimálbér negatív irányban befolyásolhatja a foglalkoztatás alakulását, mivel a megemelkedett költségek miatt a vállalatok elbocsátásokra kényszerülhetnek, illetve emelkedhet a feketén foglalkoztatottak száma.

Az MFB szerint az év hátralevő részében tovább erősödhetnek a dezinflációs hatások, azonban a kormányzati intézkedések (népegészségügyi termékadó, jövedéki adó- és ÁFA-emelés, gáz- és távhőárak támogatásának változása), valamint a forint árfolyamával kapcsolatos kockázatok emelkedése miatt az előzetesen vártnál magasabb lehet a jövő évi fogyasztói árindex. Az idei évben átlagosan 4,0, míg jövőre 4,4 százalékos fogyasztói árindexet vár a bank.

Kockázatok a hiánycél tartásával kapcsolatban

Az MFB a költségvetéssel kapcsolatban arra is felhívta a figyelmet, hogy a magyar gazdaság továbbra is sérülékeny maradhat a magas devizaadóssága miatt, valamint az idei hiánycél 2,94 százalékon való tartása is kockázatokat rejt magában  a gazdasági növekedés csökkenése miatt. Egyéb kockázatként értékelte a bank, az ÁFA befizetések csökkenését, amely az alacsony fogyasztásnak volt köszönhető, valamint, hogy az Európai Bíróság a távközlési adó kivezetésére kötelezte a kormányt.

A monetáris politika terén jegybanki kamatemelés valószínűsít a bank, véleményük szerint az év hátralevő részében és 2012 első felében az inflációs nyomás helyett a kedvezőtlen pénzügyi folyamatokkal összefüggő kockázatok hatnak a monetáris szigorítás irányába. Szeptemberben felgyorsuló forintgyengülés és az ország befektetői megítélésének újabb romlása az év hátralevő részében megnövelte a kamatemelés valószínűségét. Az MFB szerint a jegybanki alapkamat csökkentésére esetleg 2012 második felében lesz lehetősége a jegybanknak.

Regionális és országspecifikus tényezők miatt gyengül a forint

Az MFB a forint /euró árfolyam emelkedését, újbóli 300-as szint fölé emelkedését a szeptemberi regionális, majd az októberi országspecifikus tényezőknek tulajdonítja, melyek a forint globális és regionális trendtől való leszakadását eredményezték. Ezen tényezők voltak a nemzetközi befektetői hangulat romlása, a világgazdasági növekedés romlása, az európai és amerikai adósságválság újabb hulláma, a biztonságos eszközök iránti kereslet élénkülése, a magyarországi reálgazdasági kilátásokat övező kockázatok növekedése, s ezzel összefüggésben a kormányzati reformtervek végrehajtását és a költségvetési pálya tartását övező bizonytalanság fokozódása.

Az elemzés alapján a kockázatok csökkenésével 2012 második felétől várható intenzívebb forinterősödés a befektetői hangulat optimistábbá válása, az államadósság ráta további csökkenése és a magyar gazdaság megítélésének javulása esetén.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
Makro / Külgazdaság Megérkezett Trump nagy bejelentése
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 17:50
Trump döntött és bejelentett. 
Makro / Külgazdaság Donald Trump valami nagy bejelentésre készül a vámháborúval kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 10:01
Csupa nagybetűvel posztolt saját közösségi médiájában arról, hogy sikerült valamit elérni.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter szivárogtat: a kormány a béke helyett a háború felé fordult?
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 09:26
Szakítunk a békementalitással és átállunk a háború felé vezető út nulladik fázisára – mondta állítólag a honvédelmi miniszter.
Makro / Külgazdaság Tovább tart a magyar ipar kínszenvedése
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 08:30
Csak egy hajszállal tudott bővülni az előző hónaphoz képest márciusban a magyar ipari termelés – a tavalyihoz képest továbbra is jóval gyengébb a teljesítmény.
Makro / Külgazdaság Lehet, hogy sokkal többet kell várnunk az alacsonyabb kamatokra, mint gondoltuk
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 06:28
A várakozásoknak megfelelő döntést hozta a kamatokról a Fed, de kifejezte aggodalmát a kilátások miatt.
Makro / Külgazdaság Egymásnak ment a kormány és az OKSZ
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 18:01
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerint az Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) „hamis állításaival ellentétben” az árréscsökkentés érdemben növeli a kiskereskedelmi forgalmat, így a fogyasztást is.
Makro / Külgazdaság Az EU egészében is csökkent a kiskereskedelmi forgalom
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 15:16
Az euróövezetben és az Európai Unióban is lassult a kiskereskedelmi forgalom növekedése márciusban éves szinten, februárhoz mérve pedig csökkent.
Makro / Külgazdaság Szóltak Brüsszelben, hogy semmiképpen se adják oda a kért 600 millió eurót Magyarországnak
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 14:31
Szankciós és energiaügyben pedig egyszerűen kikerülnék a magyar kormányt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG