Chilében az ország egyes részein áprilisig 113 napon keresztül volt ingyenáram, vagyis lényegében folyamatosan. A tavalyi év sem volt rossz, összesen 192 nappal, ezt most idén sikerül vastagon túlteljesíteni. A lakosságnak természetesen igen örvendetes egy ilyen csinos rezsicsökkentés, ugyanakkor az erőművek üzemeltetői maguk alatt vannak, hisz nincs bevétel.
Hiányos hálózat
Chile energiaigénye folyamatosan növekedett, egyrészt a bányászat bővülése, másrészt az ettől függetlenül is erős gazdasági növekedés miatt. Ezért telepítettek sok naperőművet, vagy inkább napenergia farmot az elmúlt években. Sokat közülük a bányászati központok köré telepítették, és most, hogy csökkent a réz iránti kereslet, a bányák kevesebb áramot fogyasztanak. Azokon a részeken, ahol nincsenek bekapcsolva a naperőművek az országos hálózatba, csak helyben tudják felhasználni a keletkezett áramot, így állhat elő, hogy a túlkínálat miatt az adott régióban 0-ra esik az áram ára.
Ez persze a naperőművel telepítőit is megviseli, hisz így nem látják értelmét a további fejlesztéseknek. A probléma ugyanakkor kezelhető lenne azáltal, ha az ország villamoshálózatát egységesítenék és kiterjesztenék. Most van egy központi és egy északi hálózat, melyek nincsenek összekapcsolva egymással, és vannak területek, melyek egyikhez sem csatlakoznak (ne felejtsük el, hogy egy több ezer kilométer hosszú, keskeny országról van szó).
Összekötik
A kormány már dolgozik egy 3000 kilométeres vezetéken, amely 2017-re összekötné a két nagy hálózatot, és egy 750 kilométeres másikat, amely a bányavidékeket kapcsolja a fő hálózatokhoz. Így megszűnnének a túlkínálati pontok, ezzel persze az ingyenáram is, viszont a napenergia így egyenletesen eloszlatva kerülne a rendszerbe, összességében csökkentve az árat az országban.
Ingyenebéd tartósan nincs, a naperőműveket is meg kell építeni és fenn kell őket tartani, a hálózat költségeit is állni kell a fogyasztóknak, de ha nagy a megújulók aránya, összességében kedvező az ár. Nevezhetjük ezt fenntartható rezsicsökkentésnek.
Gyorsan bővül
A napenergia kapacitás az országban 2013 óta megnégyszereződött, elérte a 770 megawattot. Idén a Bloomberg információi szerint már 1400 megawatt, azaz 1,4 gigawatt áll üzembe. A nagyfeszültségű hálózat fejlesztése elengedhetetlen, hogy az új források bevonhatók legyenek az energiarendszerbe, különben a fejlesztők leállnának. Mindazonáltal, ha ezeket a problémákat sikerül megoldani, addig növekedhetnek a kapacitások, amíg az ország áramfelhasználásának nagy részét már a megújulók adják.