Az olajexportáló államok szervezete, az OPEC, kiegészülve néhány további nagy, olajkivitelből élő országgal, elsősorban Oroszországgal, várhatóan a nyáron is korlátozni fogja a kitermelését.
Kínai és orosz "éhség"
Az OPEC+ országai június első hétvégéjén tárgyalnak erről a lehetőségről, ám a Bloomberg által idézett szakértők biztosra veszik, hogy fenn fogják tartani a napi kétmillió hordós kitermeléscsökkentési döntést.
A magyarázat egyszerű: a világ legnagyobb olajfogyasztó országa, Kína nem növeli a keresletét. Ez főként a szervezet két legnagyobb országát, Szaúd-Arábiát és Oroszországot érinti, mert ezek az ázsiai ország legnagyobb olajszállítói. A visszaesett kínai igények miatt a május végét megelőző hat hétben hordónként majdnem tíz dollárral csökkent a fekete arany ára a világpiacon.
A Brent jegyzése valamivel 85 dollár/hordó alatt, a WTI-é kicsit 80 dollár/hordó felett járt május 29- én. Ez jó hír a fogyasztóknak, ám az oroszoknak minden cent bevételre szükségük van, hogy a Kreml finanszírozni tudja a háborúját Ukrajna ellen, Szaúd-Arábia vezetésének pedig szakértők szerint 100 dollár/hordó körüli olajárra lenne szüksége az ország modernizációs terveinek megvalósításához.
Kétséges a feltámadás
A kínai gazdaság az év első negyedében a vártnál gyorsabban bővült, ám a lendület alábbhagyott. A termelői árak 19 hónapos mélyponton vannak az ország építőiparát megviselő ingatlanpiaci válság miatt. A kínai olajfinomítók visszavették a termelésüket, miután a fuvarozási igények csökkenése mérsékli az üzemanyag-keresletet.
Szakértők kételkednek abban, hogy valamiféle „feltámadás” várható az olajpiacon, miután Kína meghatározó szerepet játszik a keresletben, és nem sok jele van annak, hogy növelné a fogyasztását. Egyedül a készletfeltöltésben jöttek az olajexportőrök nézőpontjából pozitív hírek, miután az alacsony árakat kihasználva a kínai vásárlók növelik az olajtartalékaikat.
Laptársunk, a szintén a Klasszis Média Lapcsoport által kiadott Mfor minden héten elkészíti a legfrissebb cikkét az üzemanyagárakról: az Mfor Üzemanyagár-figyelő hétről hétre várja az olvasókat szombat reggelente.