Az olaj ára tovább folytatta korábban megkezdett lemorzsolódását a keddi ázsiai kereskedésben, miután a befektetők arra reagáltak, hogy az amerikai Fed a korábban vártnál tovább tarthatja magasan alapkamatát, amivel fékezi a gazdaságot – jelentette a Reuters magyar iő szerint kedden kora délelőtt. A Brent jegyzése hordónként 0,7 százalékkal, 83,14 dollárra, a WTI-é ugyanennyivel 79,22 dollárra csökkent.
A befektetők halvány hangulatát a Fed tisztviselőinek megjegyzései okozták. Ezek szerint tovább figyelik, hogyan alakul az infláció, mielőtt mérsékelnék az amerikai jegybank alapkamatát. Ez azzal jár, hogy a magas hitelköltségek tovább gyakorolhatnak nyomást a gazdaságra, következésképpen nem várható a fekete arany iránti kereslet élénkülése.
„A gyengébb kereslettel kapcsolatos félelmek eladásokhoz vezettek az olajpiacokon, miután a Fed kamatcsökkenése távolabbinak tűnik a korábbinál” – mondta Toshitaka Tazawa, a Fujitomi Securities befektetési cég szakértője. Eközben az iráni és a szaúd-arábiai belpolitikai helyzet alakulására nem sok figyelmet fordítottak a piaci szereplők. Volt ugyan némi drágulás az iráni elnök halála miatt, ám a befektetők nem számítanak a perzsa államban kialakult politikai status quo megváltozására. Emellett egy nagyobb közel-keleti konfliktus kialakulása sincs napirenden – derült ki Yeap Jun Rong, az IG piaci stratégájának szavaiból.
Mohammed bin Szalmán szaúd-arábiai koronaherceg elhalasztotta tervezett látogatását Japánba, miután apjának, az ország uralkodójának egészségi állapota rosszabbra fordult. Tazawa úgy véli, hogy egyelőre nem látni, milyen hatása lehet az olajpiacra a két országban kialakult politikai helyzetnek, ezért a befektetők nem reagálnak ezekre esetményekre. Inkább az OPEC+ olajkartell június 1-jei ülésére emelik vigyázó tekintetüket. Ezen a tanácskozáson döntenek a szervezet tagállamai arról, hogy fenntartják-e kitermeléskorlátozó intézkedéseiket. A Reuters az ügyhöz közel álló forrásokból úgy tudja, hogy éppen ezt tervezik.