Végre azt is megvesszük, amiről az elmúlt 8 évben álmodtunk
Hétfőn közli a Központi Statisztikai Hivatal a májusi kiskereskedelmi forgalomról szóló részletes tájékoztatót. A július 5-én kiadott első becslés szerint a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene a nyers adat szerint 6,0 százalékkal, naptárhatástól megtisztítva 5,4 százalékkal nőtt májusban az előző év azonos időszakához képest.
Szakértők a meglepően erős adat után azt mondták: a háztartások akár a válság óta halogatott vásárlásokat is végrehajthatják mostanában - igaz, van aki arra figyelmeztet: a szektor kifehérítése önmagában is javítja a számokat, így nem feltétlenül csak a forgalom emelkedésének köszönhető az emelkedés.
Lassan mindenki dolgozik, aki tud - honnan szedjünk akkor új munkaerőt?
Csütörtökön jelenik meg a foglalkoztatottság-munkanélküliség április-júniusi alakulásáról szóló statisztika. A munkanélküliek átlagos létszáma 48 ezerrel 203 ezerre, a munkanélküliségi ráta 1,1 százalékponttal, 4,4 százalékra csökkent március-májusban az egy évvel korábbihoz képest. A foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 393 ezer volt március-májusban, 79 ezerrel több, mint egy évvel korábban.
A foglalkoztatás egyre lassabban bővül, egyszerűen azért, mert már nincs hova bővülni: szakértők szerint egyre kevesebb a szakképzett, aktívan bevonható potenciális munkavállaló a magyar munkaerőpiacon és kezdi elérni a csúcsát a foglalkoztatottság a munkaerő jelenlegi képzettségi szintjén.
Vajon látszik már a robbanás, vagy még mindig a családi házak vezetnek?
Pénteken teszik közzé a lakásépítések, építési engedélyek idei első féléves adatát. Az idei első negyedévben 2061 új lakás épült, 46,7 százalékkal több, mint egy évvel korábban.
Ezrével adják ki a lakásépítési engedélyeket (vagy fogadják az egyszerűsített bejelentéseket), ám Budapesten mégis évek óta nem látott gyenge adat érkezett az első negyedévben megépült lakásokról. Míg ugyanis országszerte a családi házak hoznak szép növekedést, Budapesten a lakóparki lakások épülnek ezrével - ha több nagyprojekt egyszerre fejeződik be, akkor lesz igazi robbanás az adatokban. Kérdés, hogy ennek jelei már az első féléves adatban is láthatóak lesznek-e, vagy csak a későbbi adatokban jelenik meg az extrém növekedés.
A szakértők mindenesetre inkább a második félévtől várják az igazán látványos felfutást.