Az elmúlt évben 40 százalékkal nőtt a magán egészségbiztosításokra szánt összeg éves alapon, a Grantis Hungary Zrt. statisztikái szerint ez az arány is azt mutatja: a magyar lakosság egyre nagyobb arányban fordul a magánegészségügy felé. A csaknem félmillió ügyfél adatai alapján az elmúlt évben – akinek volt egészségbiztosítása – átlagosan havi 25 ezer forintot költöttek az emberek erre, míg egy évvel ezelőtt ez az összeg 18 ezer forint volt.
A Grantis vezető pénzügyi tanácsadója elmondta: a magyar lakosság egészségtudatosabb rétege egyre nagyobb arányban fedezi fel a privát egészségbiztosításokat. Az erre fordított összeg növekedéséből is látszik: a prémium egészségügyi ellátásokra van igény, sőt az emberek egyre többet hajlandóak erre fordítani – mondta. Sipos Csaba hozzátette: a magyarok döntő többsége vesz igénybe valamilyen fizetős egészségügyi szolgáltatást, ezért sokaknak jobban megéri, ha biztosításon keresztül teszik meg ugyanezt havonta egy kisebb összegért, amiért cserébe többmilliós értékű kezeléseket vehetnek igénybe.
Az ilyen biztosítások havi díját az ügyfél egészségügyi állapota és szolgáltatási csomag tartalma szabja meg, de általában már a legolcsóbb csomagok is tartalmazzák a 0-24 órás telefonos orvosi ügyeletet és az éves menedzserszűrést, valamint az ambuláns műtéteket, amelyek országszerte igénybe vehetőek. Az átlagos, 25 ezer forintos díj általában fedezi a fekvőbeteg-ellátást, a nagy értékű diagnosztikai műszerek igénybe vételét (CT, MRI, PET-CT), a második orvosi szakvéleményt, a külföldi gyógykezelést, a fogászati ellátást és a terhesgondozást is.
Egyre lejjebb csúszunk
A Bloomberg idén is megvizsgálta a világ 56 országának egészségügyét az ellátás hatékonysága szempontjából. Olyan országokat válogattak be a mezőnybe, ahol legalább 70 év a várható életkor, az egy főre jutó GDP meghaladja az 5000 dollárt, és legalább 5 millióan lakják. A hatékonysági mutató kiszámításához minden országot megvizsgáltak a várható életkor, az egészségügyi ellátás teljes költségének egy főre jutó összege, és az átlagkeresethez viszonyított relatív költsége szerint – szemlézte a Menedzsment Fórum.
Már most sincs elég orvos: hamarabb megbénulhat a Honvédkorház sürgősségi osztálya Médiaértesülések szerint egyre elkeserítőbb a helyzet, már szeptemberben működésképtelenné válhatnak. Tovább >>> |
A teljes egészségügyi kiadások magukban foglalják a megelőző és gyógyító egészségügyi szolgáltatásokat, a családtervezést és a sürgősségi ellátást. A relatív költségeket a teljes egészségügyi kiadások a GDP százalékában határozzák meg, és az abszolút költség az egy főre jutó összes egészségügyi kiadás dollárban kifejezve.
Ez alapján Magyarország a lista 42. helyére került, 9 helyezést rontva a tavalyi 33.-on. Nálunk 894 dollár (kb. 245 ezer forint) az abszolút egészségügyi költség egy főre jutó szelete, a relatív költség az átlagkereset 7,2 százaléka, míg a várható élettartam 75,6 év. Mögénk került Németország, a 45. helyre, hat helyet rontva tavaly óta. Náluk az abszolút költség valamivel kevesebb, (4592 dollár, 1,26 millió forint), de az az átlagbér 11,2 százaléka. A várható életkoruk 80,6 év.
V4-es társaink közül mindenki előz minket. A legjobb pozícióban Lengyelország van, ők idén a 24. helyre futottak be. Csehország a 30., míg Szlovákia 34. lett a listán. A legkevésbé hatékony egészségügyi rendszere Bulgáriának van, ahol 572 dollár (157 ezer forint) elviszi a fizetés 8,2 százalékát, míg a várható élettartam 74,6 év.
Forrás: OTS
Oké, hogy tovább élünk, de meddig maradunk egészségesek? Az európaiak egyre tovább élnek, de ez nem mindenkire egyformán vonatkozik – írja a WHO jelentése. Továbbra is magas az alkoholfogyasztás, a dohányzás, és egyes országok nagyon keveset fordítanak egészségügyre. Hány egészséges évünk maradhat? Részletek >>> |