Várhatóan további nyugati cég vonul ki kedden Oroszországból, mivel a vállalatok és a befektetők egész iparágakban követik a BP és a Shell energiacégek példáját, amelyek Ukrajna megszállása után hátrahagyták több milliárd dolláros pozícióikat. De vezető bankok, légitársaságok, autógyártók és más cégek is csökkentették a szállítmányaikat, szüntettek meg partnerségeket, mert elfogadhatatlannak nevezik Oroszország lépéseit. Ezek után egyre többen mondják, hogy ugyanezt fontolgatják - írja a Reuters.
Hétfőn későn a Warner Bros közölte, hogy a Walt Disney bejelentését követően visszavonta a „The Batman” e heti bemutatóját Oroszországban. Eközben a MasterCard közölte, hogy az Oroszországgal szembeni szankciók következtében több pénzintézetet is letiltott fizetési hálózatából.
A Nyugat számos intézkedéssel büntette Oroszországot, beleértve a légterek lezárását az orosz repülőgépek előtt, kizárt néhány orosz bankot a SWIFT globális pénzügyi hálózatból, és korlátozta Moszkva 630 milliárd dolláros devizatartalékának felhasználását.
"Arra számítok, hogy a következő napokban rengeteg hasonló bejelentést fogok látni" - mondta Sonia Kowal, a bostoni Zevin Asset Management elnöke hétfőn, hozzátéve, hogy a nagy norvég állami befektetési alap kivonása támogatná a lépést.
Egyes amerikai államhoz kötődő befektetők is megfogalmazták elvárásaikat a nagyvállalatokkal szemben.
"Nagyon világos és egyértelmű választ kell küldenünk arra, hogy Kalifornia nem fog kiállni Oroszország agressziója mellett" - mondta Fiona Ma kaliforniai kincstárnok hétfőn közleményében, amelyben kijelentette, hogy támogatja az orosz vagyon leválasztását az állam nyugdíjalapjaitól, amelyek közül néhány a legnagyobb az Egyesült Államokban.
A Shell, a BP és a norvég Equinor mind úgy nyilatkoztak, hogy otthagyják pozícióikat az energiában gazdag Oroszországban, nyomást gyakorolva az orosz olaj- és gázprojektekben érdekelt nyugati vállalatokra, mint például az ExxonMobilra és TotalEnergiesre.
Sok vállalat még mindig fontolgatja a lehetőségeket, mint például a szállítmányozó Maersk, amely hétfőn közölte, hogy figyelemmel kíséri az Oroszország elleni szankciókat.
A nagy autó- és teherautógyártók leállították Oroszországba irányuló exportjukat, beleértve a Volvot és a GM, bár a két vállalat együtt csak évente mintegy 12 000 járművet ad el Oroszországban. A három orosz gyárban 50 százalékos részesedéssel rendelkező Ford Motor nem kommentálta érdemben terveit.
A részesedések felszámolására vágyó vállalatok és vagyonkezelők akadályokba ütköznek, mivel sok tőzsde leállította a kereskedelmet. Néhány, Oroszországgal szemben jelentős kitettséggel rendelkező nyugati vállalat részvényei már estek. Az oroszországi szomszédos Finnair székhelyű Finnair értékének ötödét veszítette, miután a légtérlezárások közepette visszavonta 2022-re vonatkozó kilátásait.
A légitársaságok a kelet-nyugati repülési folyosók hosszan tartó elzárására készülnek, miután az Európai Unió és Moszkva légtértilalmat adott ki.
A nagy technológiai cégek az oroszországi szolgáltatások bezárására irányuló felhívásokkal zsonglőrködnek. A Facebook anyavállalata, a Meta Platforms Inc korlátozza a hozzáférést az RT és a Sputnik orosz állami médiához a platformjain az Európai Unióban – közölte a cég globális ügyekért felelős vezetője hétfőn a nagy amerikai technológiai cégekkel összhangban.