Péntektől ismét szigorúbbak lesznek a védőmaszk-viselés szabályai Ausztriában a kormány hét eleji döntésének megfelelően.
Elkerülnék a második hullámot
A gyógyszertárak és a középületek mellett, ahol eddig is kötelező volt maszkot hordani,
mától a boltokban és egyéb kiskereskedelmi egységekben (például pékségek), valamint a postán és az egészségügyi intézményekben is el kell takarni az arcot és az orrot.
Minderre azután kerül sor, hogy a korlátozások lazítását követeőn – sok más országhoz hasonlóan – Ausztriában is emelkedni kezdett a diagnosztizált fertőzöttek száma.
A Der Standard szerint ugyanakkor a növekedés egyik oka az lehet, hogy az elmúlt hetekben a korábbinál több tesztet végeztek, és a tünetmentes embereket is letesztelték. Arról nincsenek adatok, hogy az Ausztriába látogató külföldiek vagy a hazatérő osztrákok felelősek lehetnek-e az emelkedésért.
A Privátbankár.hu közelmúltbeli tapasztalatai szerint az osztrák-magyar határ osztrák oldalán ellenőrzések voltak ott jártunk idején.
A buszokat megállították, és védőmaszkos határőrök ellenőrizték az útleveleket. A határ magyar oldalán viszont nem tapasztaltunk kontrollt – a minket szállító busz megállás nélkül léphetett be Magyarország területére.
Ausztriában jelenleg több mint 1400 aktív fertőzött van. Eddig hivatalosan mintegy 20 ezren kapták el a vírust. 711-en életüket vesztették, csaknem 18 ezren meggyógyultak – derül ki a Die Presse összesítéséből.
Máshol is bekeményítenek
Szigorít a szabályokon Csehország is: szombattól kötelező lesz maszkot hordani a 100 fősnél nagyobb zárt téri rendezvényeken. A vendéglátóhelyeken és a közösségi közlekedési eszközökön ugyanakkor továbbra sem lesz kötelező a viselése.
Szerbiában a héten gyerekeknek is kötelezővé tették a maszkot,
Franciaországban pedig az egész országban hordani kell azt a nyilvános, zárt helyeken.
Montenegróban a felnőtteknek és a hét éven felüli gyerekeknek kötelező eltakarni az orrot és a szájat.
Romániában továbbra is kötelező a védőmaszk viselése a nyilvános zárt tereken, áruházakban, közintézményekben és tömegközlekedési eszközökön.
Ami az aktuális járványhelyzetet illeti, globálisan eddig több mint 15,5 millió vírushordozót diagnosztizáltak. 633 ezren vesztették életüket, 8,8 millióan meggyógyultak.
A legtöbb halálos áldozatot az Egyesült Államokban (144 ezer halott) és Brazíliában (84 ezer halott) követelte a járvány.
Nagy-Britanniában 45,5 ezren, Olaszországban 35 ezren, Franciaországban 30 ezren, Spanyolországban 28,5 ezren, Oroszországban csaknem 13 ezren, Belgiumban csaknem 10 ezren, Németországban 9 ezren, Hollandiában több mint 6 ezren vesztették életüket.
Az egyetlen, a járvány egész ideje alatt karanténmentes nyugati államban, Svédországban csaknem 5700 áldozatot követelt a Covid-19.
Magyarországon eddig 4398 fertőzöttet diagnosztizáltak, a halálos áldozatok száma 596. 3312-en meggyógyultak. Az aktív fertőzöttek száma 490, azaz továbbra is 500 alatt van.