Közterületi kamera videofelvételéről készített és a londoni rendőrség által közreadott képen Ruszlan Bosirov és Alekszandr Petrov a salisburyi Fisherton Roadon 2018. március 3-án. Őket gyanúsítják a Szergej Szkripal elleni merénylettel. (MTI/AP/Londoni rendőrség) |
Szergej Szkripal volt orosz kettős ügynököt márciusban mérgezték meg a brit Salisbury-ben a Szovjetunió által kifejlesztett, Novicsok típusú, katonai célokra is használható idegméreg-hatóanyaggal. Szkripallal ott volt lánya is, aki szintén kórházba került a támadás után. Mindketten túlélték a merényletet, jelenlegi tartózkodási helyük nem ismert. A merénylethez használt szerrel később két brit állampolgár is érintkezett, egyikük (egy háromgyermekes anya) bele is halt a mérgezésbe.
A brit vádhatóság nemrég bejelentette, hogy két orosz állampolgár, Alekszandr Petrov és Ruszlan Bosirov gyanúsítható a mérgezéssel. Theresa May brit miniszterelnök szerint bizonyítékaik vannak arra, hogy ők az orosz katonai hírszerzés (GRU) ügynökei. A két férfiről egy képet is közöltek. ORoszország természetesen mindent tagad, hamarosan elő is kerítették a férfiakat, és azt állították: egyszerű, civil turistákról van szó. Megszólalt a két férfi, és elmondták: azért utaztak Salisburybe, mert barátaik régóta unszolták őket, hogy nézzék meg a város katedrálisát.
Alább a két állítólagos civil az RT riportjában:
Ilyen furcsa turistákat még nem látott a világ
Csakhogy a sztori ezer sebből vérzik. Már az utazás is elég szokatlan volt: a két férfi - bár állítólag Sailsburyt akarta meglátogatni - Londonban szállt meg két nappal a támadás előtt, majd mindkét következő napon elugrott a támadás helyszínére. Sailsburyben a katedrális körül nem készült róluk kép, és ők sem mutattak be ilyesmit, ellenben az ipari kamerák felvételei szerint Szkripal házánál jártak. A támadás napján pedig gyorsan haza is utaztak Moszkvába. Ennél pedig konkrétabb bizonyíték is van: a két férfi hotelszobájában Novicsok-maradványokat találtak.
Theresa May brit kormányfő szóvivője égbekiáltó hazugságnak nevezte az oroszok védekezését - és egyre biztosabb, hogy igaza is van.
Na jó, egyszer talán már láttunk ilyen furcsa turistákat, de azok magyarok voltak 2012-ben három magyart raboltak el Szíriában. A 40 körüli férfiak korábban a rendőrségnek dolgoztak, de már évekkel korábban leszereltek. 2012-ben aztán úgy döntöttek, hogy elruccanak a polgárháborús Damaszkuszba, magánútra és városnézésre - ekkor támadták meg járművüket, amelyben rajtuk kívül három szír állampolgár utazott. Ahogy utazásuk célja, úgy kiszabadításuk körülményei sem ismertek, állítólag tárgyalásos úton sikerült kihozni őket, nem katonai akcióval - bár Hajdu János, a TEK főigazgatója is a térségbe utazott a túszválság idején. A külügy nem győzte hangsúlyozni, hogy a kormánynak semmi köze a három túszul ejtett városnézőhöz. Kiszabadulásuk után volt az az emlékezetes sajtótájékoztató, ahol Hajdu János TEK-főigazgató odahajolt az állítólagos civilhez, és fülébe súgta: "mondjál kevesebbet, akkor nem tudnak belédkötni" - csakhogy szavait a mikrofonok is rögzítették. |
2009 előtt nem is létezett az állítólagos turista - a telefonszáma pedig a védelmi minisztériumban csörög ki
A Bellingcat oknyomozó portál és az orosz The Insider című portál tárta fel, hogy az orosz központi nyilvántartásban semmilyen adat nincs Alekszandr Petrovról 2009 előttről, amikor is jelenleg is érvényes igazolványát kapta. Kartotékján szerepel egy pecsét, melyen az szerepel, hogy a dossziéból semmilyen adatot nem lehet kiadni. A személyes adatokat tartalmazó oldal üres, és kézzel azt írták a fejlécére, hogy "van róla levél. Sz. Sz.", ami szakértők szerint a szigorúan titkos orosz rövidítése. A Bellingcat szerint mindez azt támasztja alá, hogy Alekszandr Petrov nem valós személy, ez csak fedőnév.
A kartotékon emellett egy telefonszám is szerepel - a sajtó most fel is hívta, az eredmény nem igazán meglepő. Az orosz védelmi minisztériumban csörög ugyanis az a telefon, melynek számát Alekszandr Petrov kartotékjára pecsételték az orosz központi nyilvántartásban - ezt a The Independent című brit lap jelentette. A lap munkatársa moszkvai előhívóval felhívta a nyilvánosságra került telefonszámot, és a vonal másik végén az orosz védelmi tárca recepcióján vették fel a kagylót.
Amikor Petrovról érdeklődött, egyszerűen letették a telefont. A Novaja Gazeta című orosz lap pedig azt írja, hogy a telefonszám Moszkva Horosjovszkij nevű kerületébe vezet, ahol a GRU katonai hírszerzés központja is található.